Zdarzyło wam się kiedyś gościć przyjaciół lub rodzinę z zagranicy? Często w takich sytuacjach zastanawiamy się, czy ugotować naszym gościom coś typowo polskiego, czy może raczej zabrać do restauracji serwującej kuchnię ich krajów. My sami nie doceniamy potencjału własnej kuchni. 

Na zlecenie Makro przeprowadzono badanie na temat postrzegania przez Polaków polskiej kuchni. Okazało się, że smakiem, który kojarzy nam się najbardziej z polską kuchnią jest, smak słony (49%), a następnie ziołowy (44%). Z przypraw najbliższy jest nam czosnek (52%), zostawiając w tyle pieprz (36%), chrzan (33%) i pietruszkę (32%). 

Za potrawę typowo polską Polacy jednogłośnie uznali bigos (94%). Wymieniali też kapuśniak (86%), kaszankę (85%), żurek (85%) i kotlet schabowy (83%). Zwykle polskie dania jemy w domu (75%) lub u rodziny czy znajomych (69%).

Ankietowani zwracają uwagę na to, skąd pochodzą kupowane przez nich produkty. Najczęściej dotyczy to pieczywa (85%), mięsa i wędlin (83%), nabiału (83%) i warzyw (82%). Polacy sądzą jednak, że nie doceniamy naszej kuchni. Wśród narodów najlepiej pielęgnujących swoją kulturę kulinarną wymieniają Włochów, Japończyków i Francuzów.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 użytkowników Internetu w wieku 18-65 lat.