Nawet najlepsza kawa i herbata nie smakują dobrze, jeśli zalejemy je wrzątkiem pełnym małych drobinek kamienia. Niestety, ten problem wciąż powraca, nawet gdy całkiem częstego czyścimy swój czajnik. Zobaczcie, skąd bierze się kamień na dnie czajnika i jak go usunąć bez żadnego specjalnego detergentu.

Skąd się bierze kamień na dnie czajnika?

Powstawanie białego nalotu to naturalna oznaka zbyt twardej wody. Im twardsza woda, tym więcej znajduje się w niej jonów magnezu i wapnia. Podczas gotowania, wytrącają się one w formie wodorowęglanów, a następnie przekształcają się w węglany. W ten sposób dno urządzenia z każdym kolejnym zagotowaniem wody stopniowo zarasta coraz grubszą warstwą osadu. Nie warto doprowadzać do takiej sytuacji, gdyż kamień w czajniku wpływa nie tylko na smak wody, ale i na kondycję samego urządzenia. Długie zaniedbanie tego problemu skutkuje awariami czajnika. 

Czym usunąć osad z czajnika?

Jak usunąć osad z kamienia domowym sposobem? Zamiast drogich, chemicznych środków czyszczących, warto wybrać tańszą alternatywę. Znacznie bardziej ekonomicznym i ekologicznym sposobem jest czyszczenie osadu przy pomocy zwykłej aspiryny. Jak odkamienić czajnik aspiryną? Musimy tylko wrzucić do środka 2 tabletki aspiryny, zalać je ciepłą wodą i odstawić na 2-3 godziny. Po tym czasie wystarczy wylać wodę i przepłukać wnętrze czajnika, a po osadzie nie zostanie ani śladu.

Do czego jeszcze przyda się aspiryna?

Ten trik to niejedyny sposób na wykorzystanie popularnego produktu z apteczki. Choć aspiryna zwykle przydaje się na ból głowy, to możemy użyć jej również do: 

  • usuwania osadu z armatury łazienkowej, 
  • czyszczenia srebrnej biżuterii z ciemnego nalotu,
  • wybielania plam i zacieków na jasnych tkaninach,
  • podlewania roślin doniczkowych,
  • przedłużania świeżości kwiatów ciętych,
  • środek na ukąszenia owadów.