Każdy, kto chociaż raz fotografował swój posiłek, wie, że czasem trudno uchwycić na zdjęciu apetyczny wygląd posiłku. Instagram pełen jest kuszących i estetycznych fotografii przepysznego jedzenia, które bardzo często zrobione są za pomocą telefonu. Jak się okazuje, najważniejsze w tej sztuce nie jest posiadanie drogiego, profesjonalnego sprzętu, a technika fotografii. Poznaj kilka fotograficznych sztuczek, które sprawią, że Twoje zdjęcia wywołają prawdziwy efekt wow!

Wykorzystaj naturalne światło

Fotografia to nie tylko uwiecznianie wybranych momentów, lecz także tzw. malowanie światłem. Gdy światło nie jest odpowiednio dobrane, to nawet najpiękniej przygotowana potrawa będzie wyglądać na zdjęciu nieatrakcyjnie i nieapetycznie.

Jeśli chcesz zrobić naprawdę dobre zdjęcie, obserwuj światło za oknem. Najlepszym rodzajem światła do fotografii żywności jest miękkie, rozproszone, naturalne światło dzienne. W ciepłe dni możesz spróbować sfotografować jedzenie na zewnątrz. Pochmurne niebo jest wielkim sprzymierzeńcem fotografowania żywności, ponieważ chmury działają jak gigantyczny dyfuzor, tworząc miękkie światło z bardziej subtelnymi cieniami – podpowiada Magda Malutko, CEO agencji Od kuchni.

Ważne – w przypadku fotografowania dań telefonem unikajmy robienia zdjęć przy włączonych lampach sufitowych, lampach biurkowych i wszelkich tego typu źródłach światła sztucznego. Jedynym sztucznym światłem, z którego warto korzystać, jest profesjonalne oświetlenie studyjne. Do niego jednak potrzebny jest aparat oraz wyzwalacz. Nie fotografujmy także dań w pełnym słońcu, które niekorzystnie wpływa na prezentację potrawy.

Zdjęcie w sztucznym świetle: 

Zdjęcie w naturalnym świetle:

Zadbaj o neutralne tło

Podczas robienia zdjęcia jedzenia bardzo ważne jest tło. Jeśli tło jest zbyt niechlujne lub kolorowe, niepasujące do kolorystyki dania, uwaga odbiorcy zostanie odwrócona od jedzenia, a przecież nie na tym nam zależy. Neutralne tło nie oznacza, że ​​musi być ono całkowicie minimalistyczne czy nijakie. Powinno raczej dopełniać danie, niż je tłumić. Jak dobrać odpowiednie tło do dania? Magdalena Malutko podpowiada, że:

Istnieją trzy główne typy tła, które naprawdę dobrze sprawdzają się w fotografii żywności: jasne (np. biały marmur lub jasne deski), ciemne i drewniane (brązowe). Ciemne jedzenie zwykle dobrze wygląda na ciemnym tle (np. wędliny), a jasne lub wielokolorowe dania (np. sałatki) świetnie prezentują się na jasnym tle. Drewniane tła, takie jak stoły i deski do krojenia, świetnie komponują się z prawie każdym rodzajem jedzenia.

Wskazówka: Dobrze sprawdzają się również ściereczki kuchenne i obrusy. Szczególnie polecamy białą tkaninę, która subtelnie podkreśla na fotografii wygląd nawet bardzo skomplikowanych, barwnych dań. 

Spójrz, jak nieodpowiednie tło może zmienić fotografię: 

Poprawnie dobrane tło:

Zwróć uwagę na odpowiedni  kąt robienia zdjęć

Robiąc zdjęcia jedzenia, warto zwrócić uwagę na to, pod jakim kątem przedstawić fotografowany obiekt. Zdjęcia z góry, tzw. flatlaye są często najlepszym wyborem, zwłaszcza gdy jedzenie jest ułożone na talerzu lub w misce. Taki kąt pozwala na uwzględnienie wszystkich szczegółów jedzenia, tła oraz podkreśla kształty naczyń, sztućców czy innych przedmiotów w kadrze.

Jeśli jednak fotografowanym obiektem jest napój w szklance lub ciasto z ciekawymi warstwami, rozważ fotografowanie od boku. Magda Malutko wskazuje, że fotografowanie z jednej strony jest również dobrym wyborem, gdy chce się pokazać szczegóły kromki chleba, ciasta, muffinki czy innego dania, które najlepiej wygląda z boku, a nie od góry. Należy się jednak upewnić, że fotografujemy na neutralnym tle, takim jak na przykład ściana.

Robiąc zdjęcie pod kątem możemy uchwycić interesującą strukturę dania:

Kompozycja jedzenia na talerzu

Sposób, w jaki układamy jedzenie w naczyniu przed zrobieniem zdjęcia, będzie miał duży wpływ na ostateczny efekt. Kompozycja jest kluczem do doskonałej fotografii kulinarnej, a położenie każdego elementu w kadrze powinno być dokładnie przemyślane.

Nie ma nic gorszego niż zdjęcie potrawy na brudnym talerzu lub zdjęcie dania, które rozprysło na talerzu. Dlatego zawsze układajmy jedzenie w schludny i atrakcyjny sposób, aby uzyskać wizualną harmonię na fotografii. Brzmi to dość skomplikowanie, jednak w praktyce nie jest to aż tak trudne, jakby się wydawało! – radzi Magdalena Malutko. 

Odpowiedni kadr

Komponując zdjęcia jedzenia, rozważ pozostawienie miejsca wokół talerza, aby nie wypełniał on całego kadru. Niektóre zbliżenia żywności mogą wyglądać świetnie, na przykład gdy chcemy ukazać strukturę dania, lecz pozostawienie przestrzeni wokół talerza często tworzy przyjemniejszą dla oka formę i pozwala lepiej ukazać kształty obiektów. 

Nie należy przesadzać także z nadmierną ilością dodatków wokół fotografowanego dania. Zniszczy to cały efekt końcowy, nawet gdy samo danie będzie na miarę gwiazdki Michelin!