Smak i zapach czosnku to niewątpliwie jego ogromne walory. Każda potrawa z tym warzywem będzie smakować o niebo lepiej. Bardzo istotne jest również jego dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Nie zawsze jednak można znaleźć pełnowartościowy czosnek w sklepie, dlatego znacznie pewniejszym rozwiązaniem będzie posadzenie go we własnej doniczce. Jest to proste, ale też tanie. Musicie jednak wybrać odpowiedni rodzaj czosnku.

Jaki czosnek wybrać do posadzenia?

Żeby wasz czosnek cudownie rósł, musicie kupić odpowiednią sadzonkę. Wystrzegajcie się chińskiego czosnku z marketów, ponieważ nie nadaje się on do sadzenia – może być zbyt wysuszony. Najlepszym wyborem będzie ten z organicznej uprawy lub sklepów ogrodniczych

Podczas sadzenia oddzielcie ząbki czosnku od główki. Zróbcie to ostrożnie, żeby nie naruszyć skórki. Każdy ząbek powinien posiadać fragment piętki – bez tego nie wyrośnie. Użyjcie też dobrej jakości, żyzną ziemię, która jest wymieszana z kompostem, a nie ze sztucznymi nawozami.

Jak posadzić czosnek – najważniejsze wskazówki

Czosnek najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią. Wybierzcie duże ząbki czosnku i umieśćcie je w równych rzędach w odległości 6-10 centymetrów od siebie w sporej doniczce. Musicie je włożyć głęboko w ziemię (na ok. 8 cm) w pozycji pionowej, tak by piętka była skierowana do dołu.

Donicę z posadzonym czosnkiem umieśćcie w miejscu, gdzie będzie miał dobry dostęp do promieni słonecznych. Bardzo ważne jest też regularne podlewanie tej rośliny, ponieważ czosnek nie lubi przesuszenia. Ziemia powinna być ciągle wilgotna, jednak nie możecie też przesadzić, ponieważ czosnek zgnije.

Taki domowy czosnek z okna nie będzie wyglądał jak ten w supermarkecie – będzie mniejszy, ale znacznie zdrowszy i intensywniejszy w smaku. Możecie więc dodać jego mniejszą ilość do potrawy, a aromat i tak będzie niesamowity.