Wielu z nas odkłada prasowanie w czasie, jak tylko się da, ale w końcu przychodzi ten dzień, gdy trzeba rozstawić deskę i chwycić za żelazko. Aby ułatwić sobie to zadanie, sięgnijcie po tani produkt z kuchni. Wystarczy już kilka łyżek takiego dodatku, a cała praca od razu pójdzie sprawniej. Dodatkowo ten składnik pomoże też rozwiązać pewien bardzo popularny problem z żelazkiem. Zobaczcie, o czym mowa i sięgnijcie po to przy następnym prasowaniu.

 Co ułatwia prasowanie?

Zanim przejdziemy do tego, co warto wlać do żelazka, aby prasowanie szło sprawniej, najpierw zacznijmy od kilku podstawowych zasad, o których nie każdy pamięta. Aby ułatwić rozprasowywanie zagnieceń, warto zadziałać już na etapie prania, a konkretniej zadbać o odpowiednie zmiękczenie tkanin. Pomoże w tym tani produkt z kuchni, gdyż wystarczy wlać odrobinę octu do komory na płyn do płukania, a ubrania będą mniej pogniecione i przyjemnie miękkie w dotyku. Nie musicie się bać jego ostrej woni, bo wlewamy go dosłownie 100 ml, a po praniu będzie on kompletnie niewyczuwalny. Świetnie za to rozprawi się z nieprzyjemnymi zapachami mocno przepoconych ubrań. 

Oprócz tego liczy się też prawidłowe suszenie, a tu z kolei warto porządnie strzepać mokre ubrania przez rozwieszeniem ich na drabinkach czy sznurku. Szczególnie podatne na zagniecenia ubrania można też suszyć od razu na wieszaku, a wtedy ich wyprasowanie będzie znacznie łatwiejsze. 

prasowanie

Źródło: Getty/iStock

Co dodać do wody do żelazka?

Mało kto wie, że do prasowania genialnie sprawdza się zwykły sok cytrynowy Wystarczy wycisnąć połówkę cytrusa i wymieszać ze 100 ml wody, a następnie przelać całość przez gęste sitko do zbiorniczka w żelazku na wodę destylowaną. W ten prosty sposób zyskamy aż 3 korzyści, gdyż okazuje się, że kwaśny sok z cytryny nie tylko zmiękcza tkaniny i je odświeża, ale chroni też żelazko przed osadem z kamienia. Pamiętajcie tylko aby regularnie wymieniać taki domowy płyn do prasowania na świeży. 

Jak zrobić płyn do prasowania? Inna metoda

Jeśli akurat nie macie w domu cytryny, jako jej zamiennik możecie też zastosować ocet. Wystarczy tylko wymieszać go z wodą w proporcji 1:3, a następnie, podobnie jak cytrynową mieszankę, wlać wprost do pojemniczka na wodę destylowaną w żelazku. Ocet ma bardzo podobne właściwości jak sok z cytryny i równie dobrze wygładzi prasowane tkaniny. W niemal identyczny sposób działa też na osad z kamienia, więc sprawdzi się również do czyszczenia urządzenia.