Śledzie – przysmak Polaków, obowiązkowe danie w trakcie Wigilii, ale nie tylko, bo uwielbiamy je i na co dzień, i od święta. Mogą być śledzie marynowane w occie lub w oleju, z cebulką, po kaszubsku lub sułtańsku. Doskonale smakują jako przystawka, ale nadają się też do sałatek, podane w śmietanie lub usmażone po panierowaniu. Wcześniej należy je jednak odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Doskonały patent na pyszne śledzie: wymocz je w piwie

Śledzie moczy się, by były miękkie, a ich słony smak oraz zapach – mniej intensywne. Optymalny czas moczenia śledzi wynosi od 12 do 18 godzin. Wiele osób do moczenia śledzi używa wody lub mleka. Sposobów jest jednak znacznie więcej – jeden z nich to moczenie śledzi w piwie. Choć z pozoru może się to wydawać dziwne, to po wymoczeniu śledzi w tym "złotym płynie", ich smak będzie naprawdę niepowtarzalny.

Jak należy moczyć śledzie w piwie? Piwo ugotujcie z liściem laurowym i pieprzem, następnie schłodzony napar wylejcie na śledzie umieszczone w szklanym pojemniku. Na wierzch dodajcie jeszcze łyżkę oleju roślinnego, a całość szczelnie zakryjcie wieczkiem lub pergaminem. Tak przygotowane śledzie wyjdą obłędnie dobre.

Moczenie śledzi w winie – niebanalny przepis na elegancką przekąskę

Moczenie śledzi w alkoholach brzmi nieco ekstrawagancko, jednak naprawdę warto wypróbować tę metodę. Poza piwem śledzie można wymoczyć też w winie – brzmi dobrze, prawda? Tak przygotowane będą doskonałą przystawką o szlachetnym smaku i aromacie. Wino należy zagotować z cukrem, octem i przyprawami, a następnie włożyć śledzie do słoika razem z cebulką i zalać winem.