Sushi to danie, które bardzo polubiliśmy. Wiele osób narzeka, że jeśli nie mamy dostępu do super świeżych surowych ryb, nie zrobimy dobrego sushi. Poniekąd to prawda - w domowych warunkach lepiej unikać surowego tuńczyka czy łososia, chyba że znamy źródło jego pochodzenia i jesteśmy pewni jakości. Możemy jednak zastąpić rybę surową, wędzoną. Ponadto, do domowego sushi pasują paluszki krabowe lub krewetki, np. w tempurze. Zawsze warto też eksperymentować z sushi wegetariańskim - potrafi być naprawdę pyszne!  

Akcesoria do sushi - podstawowe niezbędniki

Przygotowanie domowego sushi zaczynamy od ugotowania ryżu. Musi on mieć odpowiednią teksturę i być lekko klejący. Do jego ugotowania możemy użyć zarówno zwykłego garnka, jak i specjalnej maszyny do gotowania ryżu, która znacznie ułatwia przygotowanie go także do innych dań. 

Poza tym, jeśli zamierzamy zrobić maki sushi czy sushi california będziemy potrzebować specjalnej małej maty, przy pomocy której zwiniemy nasze rolki. Absolutnym niezbędnikiem jest ostry nóż, który niezależnie od tego, co robimy, powinien znajdować się w kuchni. Dzięki niemu podczas krojenia rolka się nie rozpadnie, a brzegi poszczególnych kawałków nie będą postrzępione. Sushi przygotowujemy i kroimy najlepiej na drewnianej desce, na której możemy je także zaserwować.

Jak podawać sushi?

Przybory do sushi obejmują również naczynia do serwowania gotowych kawałków. Wszystkie kawałki warto położyć na jednym dużym półmisku lub desce i umieścić je na środku stołu. Każdy gość powinien mieć własny talerzyk. W sklepach znajdziecie gotowe zestawy, które znacznie ułatwiają sprawę. Najpopularniejszym wyborem będzie zestaw dwuosobowy, który potem możecie stopniowo powiększać, w zależności od tego, ilu gości zwykle zapraszacie. Taki podstawowy zestaw będzie też idealny, jeśli często zamawiacie sushi - zjadanie kawałków z talerza zamiast pudełka znacznie zwiększa przyjemność. W zestawach zwykle spotkacie talerzyki prostokątne, na które przekładamy sushi z półmiska. 

Koniecznie podajcie też małe miseczki na sos sojowy - powinny być szerokie, żeby zmieścił się w nich cały kawałek sushi. W zestawie znajdziecie też pałeczki. Możecie wybrać pałeczki jednorazowe, które za kilka złotych kupicie w azjatyckich sklepach lub pałeczki wielorazowego użytku. Te drugie mogą być wykonane np. z drzewa bambusowego lub metalu. To dobry wybór, jeśli sushi gości często na waszym stole.  

Sushi - akcesoria dodatkowe

Do serwowania sushi możecie również wykorzystać dodatkowe gadżety, które choć nie są niezbędne, znacznie umilają posiłek. Takim akcesorium są na przykład podstawki pod pałeczki. Pałeczki zwykle odkładamy po prostu na talerz, ale dzięki podstawkom będą miały swoje miejsce na stole, a nam będzie zwyczajnie wygodniej.

Do sushi warto też podać np. glony wakame w osobnej miseczce oraz wasabi, czyli zielony japoński chrzan. Świetnie sprawdzi się także herbata, najlepiej zielona lub biała - serwujemy ją w niewielkim czajniczku i rozlewamy do małych czarek.