W gruncie rzeczy do przygotowania potrawy z makaronem potrzebujecie dwóch rzeczy – garnka i talerza. W garnku gotujemy makaron, odcedzamy przy pomocy pokrywki, dorzucamy sos i umieszczamy na talerzu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka przedmiotów, które w gotowaniu makaronu mogą nam pomóc.

Akcesoria do makaronu – przechowywanie

Makaron, podobnie jak ryż czy kaszę, powinniśmy odpowiednio przechowywać. Najlepiej trzymać makaron w suchym i zaciemnionym miejscu. Możecie też zaopatrzyć się w pojemniki na makaron. Najpopularniejsze w sklepach będą z pewnością pojemniki do spaghetti – wysokie i wąskie, często opatrzone napisem, informującym o zawartości. Jeśli chodzi o inne rodzaje makaronu, takie jak fusilli, penne czy farfalle możecie przechowywać je w szklanych słojach, nieco szerszych i niższych. Ważne, żeby nasz pojemnik był zamykany, dzięki czemu do makaronu nie dostanie się wilgoć.

Akcesoria do makaronu – domowy makaron

Makaron z łatwością możecie przygotować od podstaw w domu, zamiast go kupować. Jeśli tylko macie chwilę czasu, postawcie na makaron domowy. Aby go zrobić nie potrzeba dużych umiejętności. Ciasto na bazie mąki i wody, z dodatkiem jajek i szczypty soli wyrabiamy na stolnicy, a następnie wałkujemy. To najtrudniejsza część całego procesu. Makaron powinniśmy rozwałkować jak najcieniej – otrzymamy wtedy płaty ciasta, które łatwo będzie pociąć na tagliatelle czy cienkie nitki.

Pracę ułatwić nam może specjalna przystawka do robota kuchennego, przez którą przepuszczamy kawałki ciasta aż stanie się odpowiednio cienkie. Jeśli planujecie regularnie robić domowy makaron, co bardzo polecamy, zaopatrzcie się także w suszarkę do makaronu. Na stojaku rozwiesicie gotowy makaron, który będzie mógł równomiernie wyschnąć. Suszymy makaron po to, by dłużej móc go przechowywać. Wysuszony umieszczamy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Akcesoria do makaronu - garnek do gotowania

Makaron możemy ugotować w zwykłym garnku, ale producenci zadbali, żeby i w tej kwestii pojawiły się przydatne ułatwienia. W sklepach znajdziemy specjalne garnki do gotowania makaronu. Są wyższe od normalnych, ale nie w tym tkwi ich sekret. Chodzi o to, że w garnkach umieszczany jest wkład z rączkami, przypominający durszlak. Makaron umieszczamy we wkładzie, a następnie całość w garnku z gotującą się wodą. Dzięki temu, kiedy makaron już się ugotuje, po prostu wyjmujemy wkład, nie musimy przelewać całej zawartości garnka do durszlaka. Możemy też kupić sam wkład i używać go z garnkiem, który już mamy w domu.

Sprawdź, jak ugotować makaron!

Taki system pozwala nam w łatwy sposób odcedzić makaron. A wodę po gotowaniu makaronu możemy przecież wykorzystać! Jak? Będzie świetną bazą do zup i sosów, poza tym możemy użyć jej do gotowania na parze czy namoczenia strączków.

Akcesoria do makaronu – dodatkowe

Gotując makaron, powinniśmy pamiętać także o kilku drobnych akcesoriach, które mogą się przydać. Jednym z nich z pewnością jest miarka do spaghetti. Miarka umożliwia odmierzenie perfekcyjnej porcji makaronu dla jednej, dwóch i więcej osób. Też macie tendencję, by zawsze gotować makaronu za dużo? Dzięki takiej miarce będziecie gotować w punkt.

Innym akcesorium do makaronu jest łyżka do spaghetti. Sprawdzi się do wszystkich makaronów, które mają długi kształt, a więc także do tagliatelle czy nitek. Dzięki ząbkom na krawędziach złapie nawet najbardziej niesforne kluski, a dziurka pośrodku łyżki odsączy nadmiar wody. Wyjęty przy pomocy łyżki makaron możemy od razu wrzucić do garnka z sosem. Podobnie działają tez szczypce do makaronu, również przy krawędziach mają charakterystyczne ząbki.

Jeśli nie mamy specjalnego garnka do gotowania makaronu, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w durszlak. Najlepiej taki z rączkami – łatwiej będzie go podnieść, kiedy się nagrzeje.

Czym jeść makaron?

Makaron wbrew pozorom nie jest taki prosty do zjedzenia. Oczywiście, kiedy na stole pojawia się talerz pełen świderków, kokardek czy piór, jemy je tylko przy pomocy widelca – to jasne. Gorzej, kiedy nasze danie to spaghetti lub tagliatelle.

Takie makarony możemy jeść na dwa sposoby. Po pierwsze, przy pomocy łyżki i widelca. Na widelec nawijamy makaron, pomagając sobie łyżką. Innym sposobem jest umieszczenie widelca pionowo w talerzu i nawinięcie makaronu.

Makaron najlepiej serwować w głębokim talerzu, wtedy łatwiej będzie nam go „okiełznać”, a i całe danie będzie ładniej wyglądać.