Na szczęście w domu nie ma ani tylu gości do obsłużenia, ani takiego tempa pracy jak w profesjonalnym barze. Możemy więc uczyć się przygotowywać nawet skomplikowane koktajle i drinki krok po kroku, używając różnych gadżetów. Sprawdźcie, które mogą wam szczególnie pomóc!

Akcesoria do drinków i koktajli - zestaw barmana-amatora

Jeśli mielibyśmy wybrać jeden gadżet, który zdecydowanie ułatwi przygotowanie drinków i koktajli, byłby to shaker. Służy do miksowania ze sobą różnych składników, tak, żeby nasze drinki były jak najlepsze. Shaker zwykle składa się z metalowego kubka i tzw. szklanicy barmańskiej. Do kubka wrzucamy wszystkie potrzebne składniki, następnie zamykamy go przy pomocy szklanicy i potrząsamy. Są także shakery z zakrętką, ale wtedy nie możemy wrzucić zbyt wielu składników do kubka, ponieważ zawartość nie będzie mogła dobrze się wymieszać. Wiele shakerów ma w zakrętce jednocześnie miarkę, dzięki której wlejemy do środka odpowiednią ilość alkoholu. Możemy w tym celu użyć także miarki dwustronnej, która kształtem przypomina kieliszek. Do mieszania zawartości shakera przyda się też długa barmańska łyżka.

Warto również zaopatrzyć się w specjalne sitko do drinków. Dzięki specjalnej konstrukcji ze sprężynką, umożliwia dokładne przefiltrowanie napoju. Nie ma więc ryzyka, że w szklance znajdą się większe kawałki owoców czy przypraw, które miksowaliśmy w shakerze. W ten sposób możemy także oddzielić od napoju kawałki lodu. Jeśli podajemy koktajle w wąskich szklankach lub kieliszkach pomocny może także okazać się lejek. Zwracajmy uwagę, by akcesoria do drinków i koktajli były wykonane ze stali nierdzewnej, mamy wtedy gwarancję, że posłużą nam przez długie lata. 

Początkującym barmanom polecamy też zaopatrzyć się w książki z przepisami. W niektórych zestawach barmańskich znajdziecie dołączone do shakerów i sitek mini książeczki z recepturami na podstawowe alkoholowe koktajle. Jeśli jednak lubicie eksperymenty i chcecie poszerzać wiedzę koniecznie zainwestujcie w książki poświęcone np. drinkom na ginie czy whisky.

Akcesoria do drinków i koktajli - dodatkowe gadżety

Poza podstawowym ekwipunkiem domowego barmana jest kilka gadżetów, które nie są wprawdzie niezbędne, ale często po prostu się przydają. Takim akcesorium jest np. wiaderko do lodu. Przyda się zwłaszcza jeśli chcemy schłodzić kilka butelek na raz lub w efektowny sposób podać na stół szampana czy wódkę. 

Świetnym gadżetem, który wywoła uśmiech na twarzy niejednego gościa są foremki do lodu. Kostki lodu w kształcie tonącego statku, czaszki czy po prostu dużej kuli są zabawne, a przy tym dzięki swoim rozmiarom powoli rozpuszczają się w drinku. Lód możemy też podać w specjalnym pojemniku, razem ze szczypcami do nabierania. W sklepach znajdziecie też specjalne kostki chłodzące - są jeszcze lepsze, ponieważ nasz drink po czasie nie stanie się rozwodniony.

Z pewnością naszą pracę jako barmana usprawnią też nalewaki do butelek. Dzięki nim dokładnie odmierzymy ilość potrzebnego nam alkoholu. Przydadzą się też otwieracze do butelek z kapslem i korkociąg. Wielu barmanów nie wyobraża sobie pracy także bez muddlera, czyli specjalnego tłuczka barmańskiego, który służy do rozgniatania ziół czy przypraw.

Akcesoria do drinków i koktajli - szklanki i kieliszki

Bardzo ważne jest, żeby nasze drinki i koktajle podawać w odpowiednich naczyniach. Do tzw. long drinków powinniśmy użyć wysokich, wąskich szklanek, które dobrze wyeksponują ewentualne warstwy w napoju. Możemy też używać pękatych kieliszków na nóżce, serwując np. drinki na bazie martini. Z kolei np. daiquiri podajmy w kieliszku, który przypomina odwrócony stożek. Przyda się także taca do serwowania gotowych już drinków, która jednocześnie będzie miejscem do odstawiania pustych szklanek i kieliszków. 

Warto zadbać o kolorowe znaczniki do szklanek i kieliszków, zwłaszcza, kiedy mamy dużo gości i wszyscy piją to samo. Do niektórych drinków i koktajli podajmy słomki, najlepiej metalowe - będą wielorazowe.

Wasi goście nie przepadają za kolorowymi koktajlami i fantazyjnymi drinkami? Postawcie na czysty alkohol, typu wino czy whisky. Pamiętajcie jednak, że powinno być dobrej jakości - nie zawsze oznacza to najdroższą butelkę w sklepie! Warto wcześniej poczytać na stronach poświęconych konkretnym alkoholom opinie ekspertów, ale i zwykłych kupujących, i wybrać alkohol, który najbardziej trafi w gusta waszych gości. Zawsze serwujmy go także w odpowiednim naczyniu. Whisky serwujemy w niskich i szerokich szklankach, które pozwalają rozwinąć się aromatom, likiery w malutkich kieliszkach, szampan w kieliszkach wysokich, czerwone wino w kieliszkach o kulistym kształcie, a białe w węższych. Wasi goście to docenią!