Akcesoria cukiernicze - przechowywanie i konserwacja

W niejednej kuchni znajdziemy tzw. szufladę rozmaitości - to tam trafiają różne akcesoria cukiernicze i nie tylko, po które sięgamy przy konkretnych przepisach. Warto zaplanować tę przestrzeń z rozmysłem, najlepiej z przegródkami. W jednym miejscu umieścić rękaw cukierniczy z tylkami, w kolejnym formy do wypieku biszkoptów i kruchego ciasta, a jeszcze w innym powinna znaleźć się szpatuła do ciasta czy łopatka do ciasta. Z kolei kupując akcesoria cukiernicze, warto sprawdzić, które z nich nadają się do mycia w zmywarce, a które należy czyścić ręcznie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń tortownicy czy miarek.

Zobacz także:  przepis na tort kawowy

Podstawowe akcesoria cukiernicze: za ich pomocą upieczesz najlepsze ciasta i babeczki

Tortownica

Aby zrobić dobry tort, potrzeba będzie tortownica. Warto zwrócić uwagę na średnicę i ewentualne ringi do środka, które pozwolą nam uzyskać blaty ciasta w różnych rozmiarach. Piętrowy tort urodzinowy będzie w zasięgu naszych dłoni i piekarników.

Forma do tarty

A jak nie blat do tortu czy wyrośnięte ciasto to może spód do tarty? Do takich przepisów na kruche ciasto i nie tylko przyda się forma do tarty. Najlepiej stalowa z wyjmowanym dnem, która ułatwi zaserwowanie gotowego wypieku.

Zobacz też: Dziewczyny z wypiekami i porady na pyszny tort na różne okazje

Miarki — kuchenna waga

Odpowiednia ilość składników sypkich lub mokrych to podstawa, aby zgodnie z przepisem upiec ciasta domowe, ciasteczka czy torty. Może przydać się kuchenna waga, ale do mniejszych gramatur zdecydowanie polecamy praktyczne miarki.

Rękaw cukierniczy

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy babeczki na urodziny drugiej połówki, tartę na odwiedziny teściowej czy piętrowy tort urodzinowy dla dziecka, warto udekorować słodkie wypieki. Do tego przyda się rękaw cukierniczy. Gadżet wielorazowego użytku, czyli rękaw cukierniczy silikonowy z tylkami, to inwestycja odpowiednia dla wszystkich fanów pieczenia w domu.