Agnieszka Cegielska, prezenterka telewizyjna i propagatorka naturalnego stylu życia, w przystępny i bardzo apetyczny sposób przekazuje wiedzę na temat produktów, które często są w kuchni niedoceniane. To nierzadko nasze polskie superfoods, którymi możemy chwalić się między rodakami, ale też zagranicą. Książki z serii "Naturalnie" to prawdziwe kompendium wiedzy dla fanów prawdziwych dóbr prosto z pól, łąk i lasów - przysmaki te nie tylko sprawiają radość w trakcje konsumpcji, ale mają też wyjątkowe działanie prozdrowotne. Dla pełnego obrazu wszystkich zaskakujących nas składników z natury, warto zaopatrzyć się w pakiet książek ekspertki w serii "Naturalnie". Teraz - w specjalnej cenie!

Agnieszka Cegielska Naturalnie. Powód pierwszy: porcja wiedzy!

Czy rokitnik jest jadalny? Jak działa spirulina? Na co pomogą aronia i pyłek pszczeli? I czy daktyle, czarna porzeczka i brzoza to produkty, które rzeczywiście warto mieć w kuchni? O tych i innych bohaterach spożywczych dowiecie się z książek z serii "Naturalnie". Ponadto autorka, Agnieszka Cegielska, wraz z ekspertami zaproszonymi do konsultacji w książkach, odpowiada na częste pytania zdrowotne. Jak sobie pomóc przy przeziębieniu? Co pomoże się zrelaksować? Które owoce i warzywa są źródłem cennych dla organizmu i łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów? Kup i przeczytaj książkę, a dowiesz się, jak żyć zdrowo i naturalnie.

Agnieszka Cegielska Naturalnie. Powód drugi: praktyczne wskazówki!

Teorię mamy już za sobą lub wiemy, że "Naturalnie" i "Naturalnie 2" mają potężną dawkę eksperckiej wiedzy o popularnych, prozdrowotnych składnikach w diecie. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał tych porad, warto sięgnąć po praktyczne wskazówki z książek Agnieszki Cegielskiej. Jak zrywać te cenne owoce i prawidłowo je przechowywać? Czy można suszyć wyjątkowe zioła i jak to robić? A może lepiej mrozić lub przetwarzać na przetwory wymienione superfoods? Na te wszystkie wątpliwości także znajdziecie porady!

Agnieszka Cegielska Naturalnie. Powód trzeci: proste przepisy!

Przechodzimy do części praktycznej, najbardziej apetycznej i - nie będziemy ukrywać- czasochłonnej, a momentami (zwłaszcza na początku) nawet męczącej. Gotowanie będzie przyjemnością, jeśli superfoods wejdą na stałe do naszego menu, a my nauczymy się regularnie z nich korzystać. Agnieszka Cegielska w każdej z części podpowiada, jak wyjątkowe produkty opisywane przez ekspertów mogą pojawić się na naszych talerzach lub w szklankach. To proste, nie wymagające specjalnego sprzętu receptury. A zdjęcia do potraw robiła sama autorka, więc dania naprawdę pochodzą prosto z jej kuchni. Szczególnie w książce "Naturalnie w kuchni" Agnieszka Cegielska kładzie duży nacisk na przepisy - to aż 60 różnych propozycji!

Jeśli macie już którąś z książek Agnieszki Cegielskiej, a do kolekcji brakuje Wam konkretnego tytułu, poniżej propozycje dwupaków i pojedynczych książek z serii "Naturalnie" w specjalnych cenach z kodem "WIOSNA" na www.kultowy.pl