Aeropress nie wymaga ognia (jak kawiarka), prądu (jak ekspres), jest bardziej poręczny niż french press. Aeropress to wręcz urządzenie na biwak – wystarczy kawa i wrzątek, żeby cieszyć się doskonałym napojem gdziekolwiek zechcesz. Nic więc dziwnego, że urządzenie jest niezwykle popularne wśród osób, które sporo podróżują. Daje też wiele możliwości osobom, które chcą bawić się smakiem kawy i poszukiwać „tej jedynej”, bo „strzykawka” pozwala cieszyć się bogatym smakiem dobrze zaparzonej kawy i świetnie wydobywa jej najlepsze nuty. To także świetny gadżet do podarowania w formie prezentu. Z pewnością rodzice będący miłośnikami kawy ucieszą się z takiego gadżetu, gdy dostaną jako prezent na Dzień Ojca lub Dzień Matki. 

Aeropress nie ma długiej historii - to proste urządzenie powstało już w XXI wieku. Skonstruował je w 2005 roku Alan Adler, właściciel marki Aerobie, specjalizującej się w produkcji frisbee. Chciał stworzyć sprzęt, który pozwoli na przygotowanie znakomitej kawy przypominającej espresso zawsze i wszędzie - bez konieczności posiadania ekspresu.

Jak parzyć kawę w Aeropressie?

Parzenie kawy w Aeropressie jest bardzo proste. Do zaparzenia standardowej porcji potrzebujesz 18,5 g kawy – tak, bariści używają wagi do odmierzania ilości kawy. Do Aeropressu dołączona jest specjalna miarka – sprawdź, jak się ma stosunek jej napełnienia do pożądanej ilości kawy – przyda ci się ta wiedza na plenerowe parzenie kawy, gdy nie będziesz mieć wagi pod ręką. Potrzebna jest też gorąca woda, ale nie wrzątek – temperatura 80 stopni Celsjusza będzie idealna. Cieplejsza woda wzmocni gorycz i kwasowość kawy.

Krok po kroku

Aeropress przelej gorącą wodą, aby go rozgrzać. Następnie przelej również papierowy filtr, który umieszcza się w sitku.
1.    Sitko z filtrem i główną częścią Aeropressu (cylindrem) skręcamy.
2.    Stawiamy na wadze i wsypujemy kawę.
3.    Wlewamy gorącą wodę – około 50 ml, mieszamy i odstawiamy na 30 sekund.
4.    Dopełniamy wodą i czekamy 60-120 sekund, w międzyczasie mieszając.
5.    Zakładamy tłok i powoli (przez około 30 sekund) przeciskamy kawę do kubka lub filiżanki.
Można również zastosować metodę odwróconą, polegającą na tym, że w pierwszej kolejności łączymy cylinder i tłok, na którym ustawiamy Aeropress. Wsypujemy kawę i wlewamy wodę, tak jak w metodzie klasycznej, a następnie zakręcamy sitko, odwracamy całość, ustawiamy na kubku i powoli przeciskamy kawę.

Kochasz dobrą kawę? Ten film zachwyca

Aeropress - wskazówki

- Kawa do Aeropressu nie powinna być zmielona ani bardzo grubo, ani bardzo drobno. Zależnie od użytego ziarna efekty mogą być lepsze lub gorsze przy różnej grubości mielenia. Sprawdzaj i znajdź swój ulubiony sposób!

- Jeśli chodzi o filtry, papierowe można stosować wielokrotnie, pojedynczo i podwójnie (kawa smakuje inaczej) lub wymienić na metalowy. Ten daje większe możliwości eksperymentowania ze smakiem kawy poprzez zmianę grubości mielenia czy siły nacisku.

- Aeropress można myć w zmywarce, ale producent zapewnia, że ręczne mycie w zupełności wystarczy.

Cena Aeropressu: około 130 złotych za komplet zawierający także zestaw kilkuset papierowych filtrów. Czasem można trafić na promocję, w której urządzenie kosztuje około 100 złotych.

Aeropress, chemex, drip? Jak parzyć świetną kawę w domowych warunkach