Zupa, w wielu domach podawana jak pierwsze danie na obiad, to doskonały sposób, jak dostarczyć więcej warzyw i płynów do codziennej diety. Polska kuchnia słynie z doskonałych przepisów na zupy - w zależności od sezonu i pory roku. W chłodniejsze miesiące zdecydowaniem powodzeniem cieszą się każda zupa na rozgrzanie.

Zupa na rozgrzanie - zadbaj o dobrą bazę

Szykując zupę w iście zimowym, rozgrzewającym stylu warto zadbać o sycącą bazę. Jakościowe mięso, warzywa korzeniowe i przefiltrowana woda. To trio, które będzie dobrym startem do gotowania w domu. Nie bez znaczenia są też przyprawy - poleca się wybierać przyprawy w ziarnach (jak pieprz czy ziele angielskie), aby po rozgnieceniu ich w moździerzu wydobyć z nich cały aromat. Dobrze jest też uprażyć ziarna wcześniej na suchej patelni.

Zupa - propozycja podania

Zupa na rozgrzanie może być serwowana bezpośrednio w miseczkach - dobrze jest wtedy dodatkowo podgrzać naczynie, aby nie traciła temperatury. W przypadku klasycznej zupy cebulowej, kokilki z wywarem suto obsypane serem i przykryte np. ciastem francuskim dodatkowo zapieka się w piecu. Od święta zupa serwowana jest też w eleganckiej wazie z poręczną chochlą. A co jeśli mamy nadmiar tego dania? Możemy zawekować zupę - to proste!

Sprawdź 5 przepisów na domowe zupy na rozgrzanie w naszej galerii przepisów.