Wegańskie i wegetariańskie dania warto przygotowywać z dodatkiem alg. Idealnym przykładem jest chlorella. Poprawia nasze samopoczucie, oczyszcza organizm z toksyn, i podnosi odporność. Spożywajcie ją codziennie!

Ma bardzo dużo białka, może być więc stosowana jako wysokobiałkowy suplement w diecie roślinnej. Podobno pomaga nawet spalać tłuszcz. 
Doskonale oczyszcza i odżywia organizm. Najlepiej smakuje z sokiem z cytrusów lub zmiksowanymi kwaśnymi owocami dosłodzonymi odrobiną stewii.
Mowa oczywiście o chlorelli, słodkowodnej aldze hodowanej w stawach Korei Południowej. Ze względu na właściwości pochłaniania metali ciężkich, jej produkcja musi odbywać się pod ścisłą kontrolą i zachowywać najwyższe standardy jakości. Warto więc zwrócić uwagę, czy chlorella, której używamy nie ma zbędnych dodatków, takich jak np. węglan wapnia.

Cenne składniki pokarmowe
Chlorella zawiera beta-karoten, który wzmacnia wzrok oraz zapobiega zaćmie, a ponadto  usuwa uszkodzenia skóry powstałe na skutek promieniowania ultrafioletowego. Znajdziemy w niej także: wapń, magnez, fosfor i potas oraz żelazo, cynk, mangan, molibden, kobalt, miedź.
Dzięki temu, że zewnętrzna ściana komórkowa chlorelli jest bardzo twarda, wiąże się ona z metalami ciężkimi oraz toksynami, a następnie usuwa je z organizmu. Oczyszcza układ trawienny, a w szczególności jelito grube, wspomaga rozwój przyjaznej flory bakteryjnej.
Zawarty w chlorelli chlorofil wspomaga gojenie się ran, wzmacnia serce i stabilizuje ciśnienie krwi.  Chlorella stanowi świetny dodatek do diety odkwaszającej, gdyż obniża kwasowość środowiska wewnętrznego. U osób nadwrażliwych na początku przyjmowania chlorelli mogą pojawić się reakcje alergiczne. Jest to spowodowane wzmożonym wydzielaniem toksyn i oczyszczaniem się organizmu

Glony w kuchni
Niektórym zapach glonów kojarzy się z tym wyczuwalnym przy suszonych grzybach. Inni narzekają na morski i aromat i posmak. Jednak ilości chlorelli dodawane do potraw są stosunkowo niewielkie, dlatego nie zmienia ona ich smaku, dając się zakryć innymi substancjami. Za to wszystkie dania mocno zabarwia na zielono.
Można jej używać w kuchni roślinnej zarówno słodkiej, jak i wytrawnej. Jej dodatkiem wzbogacimy wszystkie koktajle lub jeszcze bardziej zielone pesto do makaronu albo dressing do sałatki. Nie bójmy się eksperymentować z chlorellą w ciastkach, pierniczkach i batonach lub nawet czekoladowym wegańskim brownie. Świetnie łączy się z olejem kokosowym i kaszą jaglaną.

Zobacz też: wakame bez tajemnic - dlaczego i jak warto dodać wodorosty na talerz