Dla wielu osób stosowanie diety całkowicie roślinnej kojarzy się ze spożywaniem tak zwanych „superfoods”, czyli owoców, ziaren, ekstraktów bądź proszków z egzotycznych roślin. Młody jęczmień należy do czołówki tzw. superfoods. Warto wiedzieć, że młody jęczmień zawiera kompletny zestaw potrzebnych nam każdego dnia witamin, minerałów i aminokwasów. Jak podsumowała to autorka książki „Sok z młodego jęczmienia”: dostarcza on organizmowi 2 razy więcej wapnia niż mleko, 2 razy więcej wapnia i potasu niż pszenica, 30 razy więcej witamin z grupy B niż mleko, 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 5 razy więcej żelaza niż szpinak i ogromną ilość magnezu, potasu, miedzi i cynku. Imponujące składniki a wszystko to znajduje się w niepozornych, ok. tygodniowych pędach o wys. ok. 30 cm. Warto wiedzieć, że młody jęczmień jest istotnym składnikiem wegańskiej diety.

Superżywność ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z nich jest młody jęczmień, najczęściej występujący pod postacią intensywnie zielonego proszku o charakterystycznym, trawiastym posmaku. Uzyskiwany jest z kiełkujących łodyg, które magazynują bardzo dużo substancji odżywczych, a następnie poddaje się liofilizacji- specjalnej metodzie suszenia, dzięki której łodygi zamieniają się w proszek, nie tracąc właściwości odżywczych. Ma wiele zastosowań w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.

Młody jęczmień – zielony barwnik

Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawą każdej diety, nie tylko opartej na produktach roślinnych, powinna być różnorodność. Z tego powodu wszelkie „superfoods” mogą stanowić atrakcyjny dodatek, a nie podstawę żywienia. Młody jęczmień warto stosować, gdy chcemy wspomóc procesy detoksykacji organizmu i zwiększyć poziom energii. Jednak należy pamiętać, że nie działa on jak kawa. Źródła historyczne donoszą, że rzymscy gladiatorzy jedli młody jęczmień, tak, jak dziś sportowcy odżywki. Wysoka zawartość chlorofilu, pozwala lepsze odżywienie tkanek i dostarczanie do nich tlenu, ponieważ chlorofil, podobnie jak hemoglobina, ma bardzo dużą zdolność do łączenia się z tlenem. „Zielona krew” to inna nazwa młodego jęczmienia, sugerująca, słusznie zresztą, jego rewitalizujące właściwości. Młody jęczmień jest bogatym źródłem bardzo silnego antyoksydantu, opóźniającego znacznie starzenie się nie tylko skóry, ale i całego organizmu. Zawiera także bardzo dużo manganu, cynku i krzemu, dzięki którym mamy piękne, mocne i lśniące włosy i paznokcie. Nie można nie wspomnieć też o niesamowicie wysokiej zawartości wapnia, pierwiastka bardzo ważnego dla zachowania mocnych kości. Młodszym kobietom przyda się informacja, że zielony jęczmień skutecznie zwalcza problemy ze skórą trądzikową.

Młody jęczmień – właściwości

Dodatkowo, młody jęczmień zawiera 18 aminokwasów, żelazo, beta-karoten, witaminy z grupy B, kwas foliowy, antyoksydanty, aktywne enzymy, minerały i błonnik. Jednakże, wszystkie te substancje odżywcze nie występują w takich ilościach, aby przy spożywaniu zalecanych 2 łyżek proszku dziennie (ok 12 g), całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie na dane związki. 2 łyżki młodego jęczmienia pokrywają 27% średniego dziennego zapotrzebowania na żelazo, ale tylko 5% na wapń.

Młody jęczmień – tabletki

Po zebraniu młody jęczmień „przerabia się” w dwojaki sposób: albo suszy, a następnie proszkuje, albo wyciska się z nich sok, który poddawany jest suszeniu i proszkowaniu. Następnie młody jęczmień sprzedaje się w postaci proszku lub tabletek. Wedle ekspertów, bardziej wartościowy ekstrakt powstaje w wyniku tego drugiego procesu, który wymaga i więcej surowca, i więcej czasu, a zatem – sproszkowany sok i tabletki z niego są droższe, i to sporo, od proszku z suszonych liści. Jak je rozróżnić? Po kolorze: sproszkowany sok z młodego jęczmienia jest wściekle wiosennie zielony i jeszcze nabiera intensywności po rozpuszczeniu w wodzie. Natomiast susz z młodego jęczmienia w trakcie obróbki cieplnej traci sporo substancji, w tym odpowiedzialnego za kolor chlorofilu. Taki młody jęczmień najczęściej ma odcień oliwkowy.

Młody jęczmień – jak stosować?

Proszek z młodego jęczmienia jest bardzo dobrym uzupełnieniem codziennych koktajli owocowo-warzywnych lub pesto, ale może być również stosowany jako barwnik do oryginalnych naleśników, pierogów, muffinek, a także jako oryginalny puder do wytrawnych babeczek na drugie śniadanie. Stanowi ciekawe urozmaicenie diety wegetariańskiej i wegańskiej i warto po niego sięgać w okresie przesilenia jesiennego i wiosennego, aby wspomóc swój organizm.

Najprościej połknąć młody jęczmień jako tabletki i popić dużą ilością wody. Niestety jest to jednak najdroższa opcja. Proszek – obojętnie czy z soku, czy z suszu – rozpuszcza się w wodzie, biorąc 1–2 łyżeczki na szklankę; miksturę należy wypić na czczo, na 20–30 min przed śniadaniem. Wielu osobom przeszkadza jej bardzo specyficzny smak. Każdy, kto kiedykolwiek ssał źdźbło majowej trawy, doskonale skojarzy charakterystyczny smak soczystej, wilgotnej łąki. Można więc próbować oszukać kubki smakowe, rozpuszczając proszek z młodego jęczmienia w świeżo wyciskanych sokach, np. soku jabłkowym czy soku marchewkowym, ewentualnie z dodatkiem soku z cytryny. Można też dodawać młody jęczmień do koktajli ze świeżych warzyw czy smoothie z owoców. Ponadto młody jęczmień sprawdzi się jako posypka do sałatki, surówki lub kanapki. Młody jęczmień to także niecodzienny dodatek do porannych owsianek. Młody jęczmień można również wymieszać ze szklanką kefiru, maślanki albo jogurtu naturalnego.

Młody jęczmień – odchudzanie

Młody jęczmień najczęściej doceniany jest za właściwości odchudzające, wspiera procesy trawienne i poprawiające odporność. Jego moc odchudzająca opiera się na wysokiej zawartości błonnika. Młody jęczmień sprawia, że przez długi czas nie odczuwamy głodu i wpływa na brak potrzeby podjadania przekąsek pomiędzy posiłkami. Regularne przyjmowanie młodego jęczmienia sprawia, że poprawia się wygląd skóry, włosów i paznokci. Młody jęczmień często polecany jest w dietach oczyszczających. Jednak młody jęczmień posiada skutki uboczne. Na początku stosowania koktajlów i smoothie z młodym jęczmieniem mogą pojawiać się bóle głowy, rozdrażnienie, nudności i rozregulowana praca jelit.

Młody jęczmień – przeciwwskazania

Osoby uczulone na pyłki traw i zmagające się z wiosennymi alergiami powinny unikać młodego jęczmienia. Również osoby cierpiące na alergie pokarmowe powinny zrezygnować z przyjmowania produktów zawierających młody jęczmień. Często podkreśla się, że osoby zmagające z nadciśnieniem lub cukrzycą powinny zrezygnować ze stosowania młodego jęczmienia. Jednak jeżeli nie mamy żadnych dolegliwości, to młody jęczmień będzie naturalnym wzbogaceniem wiosennych posiłków.

Zobacz też: fit przepisy na słodko - 4 profile na instagramie, które warto śledzić