Wegańskie restauracje - trend, który nabiera tempa

Wegańskie dania i kuchnia roślinna to bogactwo warzyw, nasion, strączków, pestek, korzeni, kasz i wielu wielu innych produktów. Tylko od kulinarnych umiejętności i inspiracji kucharza zależy, czy wegańskie potrawy będą smaczne. My już wiemy, że mogą! W naszym cyklu Smaczne miejsca recenzowaliśmy m.in. wegańskie sushi (zobacz: wizyta w Youmiko).

Serwis podróżniczy bigseventravel.com przeszukał Europę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu wegańskich restauracji, które znalazły swój sposób na serwowanie wegańskiej kuchni. Bistro, knajpki, restauracje z etycznym podejściem do produktów roślinnych znalazły się w zestawieniu 50 najlepszych wegańskich restauracji w Europie. W rankingu znaleźli się finaliści, którzy nie mają w 100% menu roślinnego, ale z różnych powodów odgrywają znaczącą rolę w promowaniu wegańskiej gastronomii i są otwarci na wegański styl życia. Do tych miejsc ściągają tłumy – również osoby, które na co dzień jedzą mięso.

Wegańskie restauracje w Polsce

Jakie było kryterium oceny? Finalistów wyłoniono z całej Unii Europejskiej. Wybrano restauracje ze względu na ich zaangażowanie w wykorzystanie i propagowanie żywności pochodzenia roślinnego oraz zrównoważone i sezonowe menu. Ponad 1,5-milionowa społeczność serwisu i panel ekspertów ds. żywienia wybrali najlepszą 50-tkę.

To, co nas cieszy szczególnie, to fakt, że w zestawieniu tuż obok restauracji z Berlina (który słynie z roślinnych lokali) znalazły się aż dwie miejscówki z Polski. Na miejscu 47. uplasował się Vegan Ramen Shop. To knajpka to raj dla fanów esencjonalnych bulionów na bazie wywaru z grzybów, przepełnionych umami. Do tego takie dodatki jak śmietanka z tofu, pieczony pomidor, prażona cebulka, parmezan z orzechów. W pierwszej dziesiątce, a dokładnie na miejscu siódmym, znalazł się Vegab. Wegańskie bistro to roślinna odpowiedź na budki z kebabem i innymi topowymi cheat meals. W menu vegab (roślinny kebab) w kilku wariacjach, a także roślinny hot dog francuski, frytki belgijskie beztłuszczowe i sezonowe napoje.

Ranking 50 najlepszych wegańskich restauracji w Europie 2019

 jak prezentuje się podium zestawienia najlepsze wegańskie restauracje w Europie 2019? Miejsce trzecie zajmuje Pied à Terre – londyński lokal wyróżniony gwiazdką Michelin. Menu fine dining w wersji wegańskiej i wegetariańskiej to smakowe doznania w 10 odsłonach. Miejsce drugie to Great Bistro w Budapeszcie. Węgierska knajpka specjalizuje się w roślinnych daniach inspirowanych kuchniami świata. Nie brakuje też propozycji bez glutenu!

Na miejscu pierwszym jest włoska restauracja Soul Kitchen. Mieszczący się w Turynie lokal serwuje dania dla najbardziej wymagających wegan, którzy lubią kuchnię fushion. Jakościowe składniki idą w parze z nowoczesnymi technikami przygotowania i serwowania dań. Te wegańskie restauracje zdecydowanie warto dopisać do kulinarnej bucket list!