Naukowcy dowodzą, że czekolada zjadana w rozsądnych ilościach ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Oczywiście co za dużo, to niezdrowo, ale nie musimy martwić się na zapas i całkowicie eliminować czekolady ze swojej diety. 
Razem z Müller Polska przygotowaliśmy solidne usprawiedliwienie dla wszystkich łasuchów i smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czekolady. 

1.    Czekolada wspiera pracę mózgu
Jednym słowem, pomaga nam efektywnie myśleć. Warto zjeść kilka kostek zwłaszcza wtedy, kiedy mamy przed sobą ważny egzamin lub intensywny dzień w pracy. Nie bez powodu czekolada spożywana w niemal każdej postaci jest ulubionym smakołykiem studentów w czasie sesji i intensywnych przygotowań do egzaminów. Składniki zawarte w dobrej jakościowo czekoladzie, pozytywnie wpływają na utrzymanie skupienia i koncentracji. A wszystko to za sprawą dobroczynnego magnezu, którego zdecydowanie nie brakuje w pysznej, gorzkiej czekoladzie.  

2.    Czekolada zapobiega chorobom serca i miażdżycy
Podstawowym składnikiem prawdziwej czekolady jest kakao, a ziarna kakaowe zawierają flawonoidy, które powstrzymują proces utleniania cholesterolu mogąc zapobiegać jego podwyższeniu. To właśnie wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną zachorowań na miażdżycę. Z kolei naukowcy z Holandii twierdzą, że osoby regularnie sięgające po czarną czekoladę aż o połowę zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału. 

3.    Czekolada spowalnia starzenie
Czy wysiłki w kierunku utrzymania idealnej cery idą w parze ze słabością do słodyczy? Jeśli tą słodkością jest dawka dobrej jakościowo ciemnej czekolady, tak! Cudowne właściwości czekolady dotyczą bowiem także ochrony przed zmarszczkami spowodowanymi szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co zawdzięczamy antyoksydantom, które znajdziemy w ziarnach kakao. Na bazie czekolady produkowane są też zresztą kosmetyki, które pozytywnie wpływają na promienny wygląd skóry. I pachną tak, że doprawdy trudno się im oprzeć!

4.    Czekolada usprawnia pamięć
Antyoksydanty – dobroczynny składnik gorzkiej czekolady, który skutecznie chroni nas przez objawami starzenia się, działa także od wewnątrz. A im bardziej ciemna i dobra jakościowo czekolada, tym lepiej chroni nas ona przez chorobami związanymi z wiekiem, w szczególności hamuje rozwój demencji, mogąc nawet zmniejszać ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera. 

5.    Czekolada stawia na nogi
Nie bez powodu zaleca się spożycie czekolady osobom, które właśnie oddały krew lub dzielnie przebiegły maraton. Bo doprawdy nic tak nie dodaje energii, jak prawdziwa czekolada. Znajdziemy w niej węglowodany, potas i żelazo, które zapewnią nam siły po treningu czy górskiej wędrówce. Jeśli potrzebujemy natychmiastowego pobudzenia, zastrzyku energii, a przede wszystkim patentu na dobry humor, pamiętajmy – dobry wybór to czekoladowy wybór! 
Pobudziliśmy Twój apetyt na czekoladę? Czas na konkrety
Masz ochotę na odrobinę luksusu? Weź udział w konkursie serwowanym przez Müller Polska i wygraj zestaw czekoladowych nowości z luksusowej linii Müller de Luxe oraz czekoladowe kosmetyki SPA. Wystarczy przesłać przepis na dowolne danie, w którym użyjesz gęstego, czekoladowego kremu Müllera i podzielić się swoim słodkim sekretem.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.Kumulacja czekoladowych przyjemności czeka już na:  https://www.przyslijprzepis.pl/konkurs/podziel-sie-slodkim-przepisem-i-wygraj-nieprzyzwoicie-czekoladowe-zestawy-od-muller 

Do dzieła!