Dzbanek filtrujący wodę

Dzbanek do filtrowania wody to podstawowa rzecz w każdej kuchni, która może znacznie ułatwić życie. Pilnowanie zapasów wody butelkowanej nie jest wygodnym, ekologicznym, a tym bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Woda z kranu ma sporo kamienia i lepiej jest ją przefiltrować. Od jakości wody może zależeć nasze zdrowie, więc warto zadbać o filtr.


Dzbanek przyda się również do filtrowania wody na herbatę – w końcu będzie dobrze smakować, a czajnik nie będzie miał kamienia. Dzbanek pomoże też ugotować pierwszą dobrą domową zupę lub letni kompot.

Chlebak

Pieczywo w kuchni studenta lub singla jest jednym z ważniejszych produktów: wykorzystujemy go do kanapek, łączymy z jajecznicą, twarogiem i zupą. Jeśli uwielbiasz świeże bułki i chleb, to chlebak jest Ci niezbędny. Taki pojemnik będzie chronić pieczywo przed wysychaniem i rozwojem pleśni. Bułki i chleb przechowywane w chlebaku również dłużej zostają świeże, pachnące i chrupiące.

Na rynku istnieje wiele rodzajów chlebaków, dzięki czemu go łatwo dopasować do każdej kuchni. Pojemniki na pieczywo produkowane są z drewna, metalu, ceramiki i tworzywa sztucznego, różnią się także rozmiarem i kształtem. Wybór jest spory, dlatego łatwo dokonasz wyboru według swoich preferencji.

Dobry nóż

Dobry nóż to praktycznie przepis na sukces w kuchni. Proces gotowania z ostrym nożem będzie znacznie przyjemniejszy, a krojenie łatwe, precyzyjne i szybkie. Wybierając nóż, zwróć uwagę na jakość wykonania, wielkość, wygodę uchwytu i oczywiście cenę. Najlepiej wybierać nóż z twardej stali, jednak to wiąże się z trochę wyższą ceną. Im twardsza stal, tym nóż dłużej pozostanie ostry.

Patelnia

Patelnia dobrej jakości na pewno przyda się w kuchni singlów, studentów i amatorów, jeśli nie planują odżywiać się cały czas kanapkami. Nawet jeśli nie planujesz czasochłonnych dań, możesz użyć patelni do zrobienia tostów, grzanek, naleśników i placków. To również obowiązkowo do jajecznicy – z dobrą patelnią możesz zostać mistrzem tego dania. A jeśli w mieszkaniu brakuje mikrofalówki, patelnia tym bardziej Cię uratuje.

Jak wybrać dobrą patelnię? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał wykonania. Najbardziej popularne są patelnie teflonowe, które są odporne na wysokie temperatury. Teflon jest trwałym materiałem, jednak bardzo podatny na zarysowania i zadrapania. Aby zapobiec temu i jak najdłużej zachować dobry wygląd patelni, warto zaopatrzyć się w specjalną łopatkę silikonową lub drewnianą.

Zaparzacz

Dla miłośników herbaty lub kawy zaparzacz będzie grał jedną z kluczowych ról w kuchni. O wiele wygodniej zaparzyć sypaną herbatę w oddzielnym dzbanku i przelać do kubka bez żadnych fusów, niż za każdym razem wyczyszczać kubki po herbacie. Dla osób, które preferują poranną kawę zamiast herbaty, istnieją specjalne kawiarki i zaparzacze do kawy — dzięki tym akcesoriom zaparzysz aromatyczną kawę w bardzo wygodny sposób.

Jak wybrać zaparzacz? Rodzajów zaparzaczy jest naprawdę dużo, ich koszty zaczynają się już od 20-30 złotych. Kiedy zdecydujemy się z rodzajem, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i pojemność. Jeśli często spodziewasz się gości lub mieszkasz z rodziną, najlepiej wybrać zaparzacz o większej pojemności – około litra. Natomiast jeśli nie masz takiej potrzeby i oszczędzasz miejsce w kuchni – sprawdzi się zaparzacz o pojemności nawet 500-600 ml.

Opisane wyżej rzeczy znacznie ułatwią Twoje życie w kuchni. Warto zaopatrzyć również w przynajmniej jeden garnek, rondel, deskę do krojenia i inny inwentarz, żeby móc przyrządzić każdy posiłek.