Marieta Marecka jest znana szerzej ze swojego autorskiego programu „ABC gotowania”, który prowadzi od 2013 roku na antenie Canal+ kuchnia. W swoich książkach, programie oraz na blogu Marieta Marecka prezentuje swoje kulinarne odkrycia, a także ciekawostki i cenne wskazówki, które każdemu przydadzą się w kuchni podczas gotowania, a w szczególności początkującym kucharzom.
Marieta Marecka pochodzi ze Szczecina. Swoje pierwsze danie przygotowała w wieku dziewięciu lat, a swoją pasję do gotowania przekuła w karierę zawodową pod koniec studiów.

Jak sama twierdzi, najbardziej nie lubi nudy w kuchni – stąd jej ciągłe poszukiwania nowych przepisów i smaków. Robi wszystko, aby dwa razy nie gotować tego samego – ciągle zastanawia się, jak tu urozmaicić klasyczne danie i eksperymentuje, łącząc różne składniki i przyprawy. Kolekcjonuje gadżety kuchenne oraz książki kucharskie, wczytuje się w różne przepisy, tak te zaczerpnięte od cenionych, nowoczesnych szefów kuchni, jak i te klasyczne czy regionalne.

Specjalnie dla nas opowiedziała o ulubionym chłodniku, idealnym menu na cały dzień i przepisie na wyjątkową lemoniadę, na gorące, letnie dni:)

Posłuchajcie!