Nad tym, jakie ciasto upiec na świąteczny stół myślimy na długo przed Bożym Narodzeniem. Planujemy, kupujemy potrzebne składniki, a potem spędzamy w kuchni kilka godzin doglądając naszego wypieku. Co słodkiego zjecie w te święta?

Klasyki – piernik i makowiec

Ciasto na piernik staropolski zazwyczaj nastawiamy kilka tygodni przed świętami. Nie martwcie się jednak, jeśli nie udało wam się tego zrobić. Może piernik nie będzie tak bogaty w smaku, gdy przygotujecie go tuż przed wigilią, ale i tak będzie pyszny. Warto też zaangażować do pomocy dzieci i przygotować lukrowane pierniczki świąteczne.

Innym klasykiem świątecznym jest makowiec. Pamiętajcie, żeby dobrze zmielić mak, co najmniej trzykrotnie, a jeśli kupujecie gotową makową masę, uważnie przeczytajcie jej skład. Makowiec niejedno ma imię – może być to klasyczny makowiec zawijany, ale też ciasto z makiem i kruszonką.

Niestandardowe inspiracje

Wasze świąteczne wypieki mogą też być zupełnie niestandardowe. Zainspirujcie się deserami popularnymi w innych krajach – wysoką babą panettone albo puddingiem. Są bardzo smaczne, a ich obecność na stole z pewnością zaskoczy gości. Sprawdźcie nasze propozycje w galerii!

Polecamy wideo: Jak udekorować świąteczny stół