Przepisy kulinarne
Czwartek, 25 Grudnia 2014. Ilość przepisów w serwisie: 44450
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła facebook

Dla zdrowia i urody

 
Pomniejsz czcionkę Powiększ czcionkę

Pikantne zalety soku warzywnego

Dietetycy polecają, by co dzień wypić 1,5-2 litry płynów, czyli 8-10 szklanek. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Ale ona nie potrafi tyle, co sok warzywny. Ten podniesie libido, pobudzi, da energię nie obciążając żołądka. jego siła polega na tym, że jest skoncentrowanym i dobrze przyswajalnym źródłem witamin i minerałów. Przydaje się nie tylko do zapobiegania chorobom.

Świeże i z kartonu
Soki ze świeżych warzyw warto wyciskać samemu w domowej sokowirówce. Można też korzystać z bogatej oferty gotowych soków. W ostatnich latach znacznie zwiększył się wybór smaków. Oprócz znanego od dawna soku pomidorowego mamy m.in.doskonałe mieszanki wielowarzywne przyprawione łagodnymi ziołami lub ostrymi przyprawami. Picie tych soków to rozwiązanie bardzo praktyczne dla osób zabieganych, które dużo czasu spędzają w pracy i nie mają możliwości, by do każdego posiłku przygotować porcję świeżych warzyw lub owoców.  

5 razy dziennie dla lepszego samopoczucia i stanu zdrowia  
Warzywne soki wzbogacają dietę w: wapń, żelazo, magnez oraz potas, które utrzymują równowagę kwasowo-zasadową i mają działanie odkwaszające. Najważniejszy z minerałów – potas – reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiega obrzękom, obniża ciśnienie krwi i wspomaga serce.  Sok pomidorowy, zawierający najwięcej potasu i sporo witamin z grupy B, to lekarstwo na stres. Zapewnia prawidłową pracę nerwów i mięśni, uspokaja, zapobiega rozdrażnieniu, co z kolei wpływa na znacznie lepsze ogólne samopoczucie. Sok pomidorowy jest też cennym źródłem likopenu. To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który skutecznie niszczy szkodliwe wolne rodniki, chroniąc przed przedwczesnym starzeniem się komórek. Zmniejsza też ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego – prostaty. Likopen służy także ochronie przewodu pokarmowego, np. żołądka, jelita grubego i odbytnicy. Soki warzywne zawierają również inne ważne antyoksydanty: witaminę E (opóźnia starzenie się organizmu, działa przeciwmiażdżycowo i wspomaga pracę serca), beta-karoten (zapobiega nowotworom, poprawia wygląd skóry i włosów) oraz witaminę C, która podnosi odporność na infekcje i wzmacnia organizm.  

Szklanka soku pomidorowego z odrobiną tabasco stawia na nogi nawet po źle przespanej nocy!


Zobacz również

Komentarze

REKLAMA

Sonda

czarrna

Ilosc dodanych przepisow:
547

Jagodziana Co

Ilosc dodanych przepisow:
27

JustynaDzasta

Ilosc dodanych przepisow:
15

Gastrosfera

Ilosc dodanych przepisow:
216

lula

Ilosc dodanych przepisow:
1

czarownica200

Ilosc dodanych przepisow:
10

buciol78

Ilosc dodanych przepisow:
246

MojeGotowanie

Ilosc dodanych przepisow:
2963