Zielona fasolka

Zielona fasolka: właściwości 

Fasolka zielona szparagowa, w porównaniu do żółtej odmiany tego warzywa, jest bardziej wyrazista w smaku. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, flawonoidów, a także wielu witamin i minerałów. Jest ceniona m.in. ze względu na sporą zawartość witaminy A, E, C, K, a także witamin z grupy B, w tym cennego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego. Zielona fasolka to także dobre źródło takich minerałów jak mangan, potas, fosfor, magnez, żelazo oraz wapń. Można w niej ponadto znaleźć kwasy tłuszczowe Omega-3.  

Fasolka szparagowa zielona wyróżnia się bardzo niskim indeksem glikemicznym na poziomie 30. Jest także produktem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zielonej fasolki znajduje się tylko około 30 kalorii. Dzięki sporej zawartości błonnika wspomaga procesy trawienne. Poleca się ją również osobom chcącym utrzymać prawidłowy profil lipidowy oraz obniżyć ciśnienie krwi. Ze względu na swoje właściwości jest uznawana przez wielu dietetyków za najcenniejsze odżywczo warzywo strączkowe.  

Jak ugotować fasolkę zieloną? 

Chcąc wprowadzić ten cenny produkt do swojej diety, warto wiedzieć, jak i ile gotować fasolkę szparagową zieloną. Najpierw należy dokładnie przemyć strączki pod zimną wodą, a następnie usunąć nienadające się do spożycia twarde elementy, takie jak końcówki oraz łyko. Warto również pokroić fasolkę na mniejsze kawałki, co pozwoli znacząco skrócić czas gotowania. Fasolkę zieloną można gotować w wodzie pod przykryciem lub na parze. Czas gotowania powinien wynieść około 15-20 minut – aż fasolką będzie miękka i krucha. Następnie należy zdjąć garnek z kuchenki, dokładnie odcedzić fasolkę, po czym przelać ją zimną wodą.  

Jak przyrządzić zieloną fasolkę? 

Fasolkę zieloną należy lekko osolić przed gotowaniem. Można również do niej dodać kopru włoskiego lub kminku, co pozwoli uniknąć problemów gastrycznych po jedzeniu. Zielona fasolka szparagowa tradycyjnie jest podawana z bułką tartą oraz masłem. Świetnie sprawdza się również w różnego rodzaju zupach warzywnych i sałatkach, a także pasuje do mięsa. Zamiast bułki tartej można ją podawać zapiekaną w sezamie i warzywach oraz polaną niedużą ilością oleju lnianego lub oliwy z oliwek. W sałatkach najlepiej komponuje się z pomidorkami koktajlowymi. 

Przepisy z zieloną fasolką 

Przedstawiamy kilka inspiracji na przygotowanie fasolki zielonej. Przepisy z dokładną listą składników znajdują się na naszej stronie. Zupa fasolowa z fasolką szparagową to pyszne, sycące i aromatyczne danie, idealne zwłaszcza w porze letniej. Ta zupa z zielonej fasolki zawiera w swoim składzie dodatkowo m.in. filety z kurczaka, ziemniaki, brokuły czy koperek. Świetnie smakuje z dodatkiem czosnku i masła. W okresie zimowym sprawdzi się natomiast zielona fasolka w marynacie z dodatkiem czosnku, koperku, cząbru oraz zielonej papryki. Jest do przysmak w wersji wegańskiej i bezglutenowej.

Z zieloną fasolką szparagową wybornie smakuje również domowa chińszczyzna. To orientalne danie najlepiej smakuje z dodatkiem przyprawy 5 smaków. Można podawać ją w wersji z makaronem ryżowym lub ryżem. Nie może zabraknąć takich składników jak pomidor, marchewka, zielona papryka, sos sojowy, kalafior i pierś z kurczaka. Danie to gotuje się bardzo szybko, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla zabieganych osób. 

Polecane przepisy