Tarta z figami

Ocena:

4.52 (198)

  • 1 godz. 15 min.
  • dla 5 osób
  • łatwy

Tarta z figami to niezwykłe połączenie kruchego spodu, aksamitnego kremu z mascarpone i słodkich owoców. Ta pozornie prosta kompozycja otwiera przed nami bogactwo egzotycznych smaków. Wieńczy ją płynny miód lub syrop klonowy. Co ciekawe, kruche ciasto można też zrobić w wersji wytrwanej i wypełnić takimi dodatkami jak kozi ser i szynka parmeńska. Nie bójcie się eksperymentować. Chrupiąca tarta z figami i mascarpone to przepis dla każdego. 

Składniki:

  • mąka pszenna  250 g

  • masło  125 g

  • sól  3 g

  • cukier puder  40 g

  • woda  45 ml

  • figi  500 g

  • mascarpone  250 g

  • śmietana kremówka  150 ml

  • miód  75 ml

  • ekstrakt waniliowy  3 ml

Tarta z figami - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto kruche: przesiewamy mąkę z cukrem pudrem i szczyptą soli na stolnicę lub blat kuchenny. Masło siekamy nożem z sypkimi składnikami. Dodajemy tyle zimnej wody, żeby dało się zagnieść ciasto. Szybkimi ruchami tworzymy z niego kulę, lekko ją spłaszczamy, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut. 

  • Krok 2:

    Pieczenie spodu: schłodzone ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości około 3 mm. Wykładamy nim formę do tarty o średnicy 25 cm. Nakłuwamy widelcem. Przykrywamy spód pergaminem. Umieszczamy na nim groch lub ceramiczne kulki, żeby nie wybrzuszył się i nie skurczył na brzegach. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 15 minut. Zdejmujemy obciążenie i pieczemy przez kolejny kwadrans, aż tarta ładnie się zarumieni. 

  • Krok 3:

    Krem: ubijamy serek mascarpone ze śmietaną kremówką, aż powstanie gęsta, napowietrzona masa. Dodajemy 3 łyżki płynnego miodu i ekstrakt waniliowy. Miksujemy przez chwilę, żeby połączyć składniki. 

  • Krok 4:

    Tarta z figami: na wystudzonym kruchym spodzie rozsmarowujemy masę z mascarpone. Owoce kroimy w ósemki lub plastry i układamy na kremie. Polewamy je pozostałym miodem.

Porady

  • Spód na tartę możemy zrobić z klasycznego kruchego ciasta, ale polecamy też wersję z posiekanymi orzechami włoskimi, które dodadzą deserowi chrupkości. Jeśli chcemy zrobić aromatyczny wypiek bez glutenu, możemy wykorzystać mąkę migdałową.  
  • Tarta z figami na słodko będzie miała piękny, naturalny aromat, jeśli dodamy do kremu esencją waniliową domowej roboty. Gorąco polecamy przyrządzenie jej na zapas. Przydaje się do przeróżnych wypieków i można trzymać ją w nieskończoność w szafce kuchennej.  
  • Żeby skrócić czas przygotowania deseru, możemy wykorzystać gotowe ciasto kruche lub francuskie.  
  • Płynny miód możemy zastąpić syropem klonowym. Świetnie sprawdzi się też golden syrup (złocisty syrop), który często wykorzystywany jest jako składnik różnych korzennych wypieków, zwłaszcza w brytyjskiej kuchni. Ma charakterystyczny karmelowy aromat. 
  • Słodka tarta z figami i mascarpone będzie się pięknie prezentować na paterze, jeśli posypiemy ją orzechami włoskimi, migdałami lub pistacjami. Można też udekorować ją świeżymi ziołami, na przykład tymiankiem lub miętą. Wierzch wypieku będzie się ładnie błyszczał, jeśli polejemy go płynnym miodem lub syropem klonowym, ale możemy też posmarować owoce przezroczystą galaretką lub likierem cytrynowym z niewielką ilością żelatyny. 
  • Najprostszym sposobem na szybki kruchy placek jest tarta rustykalna. Do jej zrobienia nie jest potrzebna foremka. Wystarczy ułożyć rozwałkowane ciasto na pergaminie i zawinąć jego brzegi na zakładkę. Może mieć dowolne wypełnienie, ale najlepiej smakuje z owocami. 
  • Na przyjęcie koktajlowe lub większe spotkania z przyjaciółmi warto przygotować eleganckie monoporcje, czyli tartaletki z figami. Przepis nie zmieni się, ale do wykonania miniaturowego deseru potrzebne będą nam specjalne foremki.  
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Tarta z figami z kremem budyniowym 

Krucha tarta z kremem mascarpone i figami to tylko jeden z pomysłów na ten egzotyczny deser. Spód można także wypełnić budyniem. Nie jest on tak lekki, jak bita śmietana z włoskim serkiem, ale ma wielu miłośników. Najlepiej zrobić własny, domowy budyń waniliowy, ale masę możemy przyrządzić także ze sproszkowanego produktu. Wystarczy rozprowadzić go w gorącym mleku. Żeby stworzył stabilną warstwę deseru, warto zagęścić go mąką ziemniaczaną lub rozrobić z niewielką ilością żelatyny. Można też przygotować aksamitny krem karpatkowy, czyli ukręcić wystudzony budyń z masłem. Tartę figową z kremem budyniowym można ozdobić polewą z białej czekolady, lukrem cytrynowym lub karmelizowanymi orzechami.  

Tarta z figami na słono 

Ciasto z figami to fantastyczny pomysł na deser jesienną porą, kiedy kończą się świeże krajowe maliny i borówki. We wrześniu i październiku co prawda prym wiodą w naszych wypiekach śliwki, jabłka i gruszki, ale jeśli chcemy zrobić coś oryginalnego, sięgnijmy po figi. Tartę można zrobić także w wersji wytrawnej. Niektórzy pewnie twierdzą nawet, że jest bardziej popularna od swojej słodkiej koleżanki. Słone wypełnienie mogą tworzyć takie dodatki jak: 

  • wędzony boczek – podsmażamy go na patelni, żeby wytopić tłuszcz, a następnie układamy razem z figami na podpieczonym kruchym spodzie. Całość trzeba zalać masą śmietanowo-jajeczną, charakterystyczną dla wypieku, który określamy jako quiche. Przyrządzimy ją podobnie jak do tarty z grzybami, szparagami lub cukinią. Warto posypać danie parmezanem. 
  • kozi ser – to klasyczne towarzystwo dla owoców sykomory. To interesująca kompozycja balansująca gdzieś na pograniczu słonych i słodkich wypieków, ponieważ najczęściej dopełnia się ją miodem i orzechami włoskimi. Tarta z figami i kozim serem roztacza naprawdę niecodzienny aromat, zwłaszcza kiedy ozdobiona jest świeżymi gałązkami tymianku.  
  • szynka parmeńska – zaskakująco często spotyka się ją w połączeniu z owocami. Pasuje nie tylko do figi, ale także do melona, gruszki i brzoskwini. Jej plasterki pięknie ozdobią wierzch tarty z figami i gorgonzolą lub kozim serem. 

Jak jeść figi? 

Figi są egzotycznymi owocami, które coraz częściej goszczą u nas w kuchni. Świetnie odnajdują się w deserach, ale z powodzeniem możemy dodawać je do dań wytrawnych. Ciekawym pomysłem jest na przykład lekka sałatka z figami z miodową glazurą. Prawdziwi smakosze traktują te owoce nawet jako pyszny dodatek do kanapek. Najlepiej kupować je w sezonie, który przypada na wczesną jesień (wrzesień i październik). Wyróżnia się ich trzy podstawowe odmiany: czarną, zieloną i fioletową. Kupując figi, warto zwrócić uwagę na ich kolor, który powinien być ciemny i intensywny. Oprócz tego owoce powinny być miękkie. Z powodzeniem możemy jeść je wraz ze skórką. Jeśli jest ona dla nas przeszkodą, to możemy ją obrać lub zjeść miąższ owocu łyżeczką (podobnie jak kiwi).   

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne