Przepisy na przetwory z truskawek

przetwory-z-truskawek

Przetwory z truskawek są pyszne! W szczycie sezonu truskawki są najtańsze, ale pod jego koniec – najsłodsze. I to jest najlepszy moment, aby trafiły do słoików. Dlatego najpierw zajadamy się samymi świeżymi truskawkami, dodajemy je do koktajli, ciast i deserów. Później, kiedy już się nimi nasycimy przychodzi czas na przetwory z truskawek. W naszej galerii znajdziecie nie tylko dżemy czy konfitury, ale również na przykład truskawkową nalewkę. Przetwory z truskawek w środku zimy przypomną wam wspaniałe letnie dni.

Przetwory z truskawek - przepisy

Przetwory z truskawek - przepisy

Wystarczą truskawki i cukier, czasami sok z cytryny i drobno otarta z niej skórka, przyprawy jak cynamon czy kardamon, szeroki rondel, trochę mieszania – żadna filozofia, receptury znane od dziesięcioleci. A jednak trochę zamieszania być musi.

Przygotowując przetwory z truskawek, powinniśmy najpierw wybrać odpowiednie owoce. Zrobienie dżemu czy konfitury to doskonały sposób na wykorzystanie tych truskawek, które często odrzucamy podczas jedzenia. Zostawmy te jędrne i o jednolitej skórce, a do przetworów wykorzystajmy truskawki obite, zgniecione, przejrzałe. Najlepsze przetwory z truskawek powstają z owoców bardzo dojrzałych, które mają najwięcej smaku. Jeśli przygotowujemy konfiturę, czyli chcemy, żeby truskawki były w niej zatopione w całości wybierzmy mniejsze owoce, wtedy z łatwością zmieszczą się do słoiczków.

Przetwory z truskawek – dżem, konfitura czy marmolada?

Często słowa dżem i konfitura stosujemy zamiennie. Jest to błąd, ponieważ to dwa zupełnie inne przetwory z truskawek. Przede wszystkim do przygotowania konfitury będziemy potrzebować więcej owoców niż do zrobienia dżemu. Dżem składa się z pulpy owocowej, wody i cukru – może mieć idealnie gładką konsystencję lub zawierać kawałki owoców. Do dżemu często dodaje się cukier żelujący lub wykorzystuje owoce z dużą zawartością pektyn, takie jak czarne porzeczki – dżemy nierzadko mają konsystencję galaretki.

Konfitura natomiast będzie nieco rzadsza, przygotowywana z całych owoców. Smaży się ją dłużej niż dżem, pozwalając by naturalnie zgęstniała. Jedynym dodatkiem do owoców jest cukier, więc dodaje się go do konfitury więcej niż do dżemu, jest jedynym środkiem konserwującym owoce. Do konfitur wybieramy owoce typu truskawki, porzeczki czy wiśnie, niewielkie i z małą zawartością soku.

Przetwory z truskawek to także marmolady. Jak się je robi? Powstają z przecieru owocowego gotowanego z cukrem. Są bardzo gęste i gładkie, nie zawierają kawałków owoców.

Przetwory z truskawek – cukier żelujący

Fora internetowe potrafią rozgrzać się do czerwoności, gdy przychodzi do rozstrzygnięcia, co jest do przetworów lepsze – cukier żelujący czy zwykły. Co przemawia przeciwko żelującemu? Cóż, nie ma co się czarować – to produkt syntetyczny, składający się z białego rafinowanego cukru, pektyn, kwasku cytrynowego i substancji konserwującej. Najczęściej jest to benzoesan sodu, kwas sorbowy albo sorbinian potasu. Za najszkodliwszy uchodzi benzoesan sodu, który może wywołać reakcję alergiczną, ponadto – podobnie jak aspiryna – podrażnia śluzówkę żołądka. Pozostałe dwie substancje występują naturalnie w skórkach owocowych i są dużo mniej inwazyjne w oddziaływaniu na nasz organizm.

Na wszelki wypadek lepiej unikać cukrów z benzoesanem sodu. Pozostałe mają tę niewątpliwą zaletę, że przygotowanie przetworów z ich dodatkiem trwa nieporównywalnie krócej niż tych z cukrem tradycyjnym, poza tym pomaga zachować ładniejszy kolor owoców, a przez to, że obróbka termiczna trwa krócej – więcej witamin. To, że zawiera dużo pektyn, sprawia także, że przetwory są gęstsze i raczej nie powinny zapleśnieć. Poza tym... Wydaje się, że młode pokolenia chętnie po niego sięgają, ponieważ pozwala uzyskać przetwory przypominające smakiem i konsystencją te znane ze sklepów. Ale można znaleźć kompromis między cukrem żelującym i tradycyjnym – aby skrócić czas przygotowania przetworów z tym ostatnim, wystarczy dodać do nich pektyn owocowych (najpopularniejsze są jabłkowe) w proszku – możne je kupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Co zrobić z truskawek na zimę?

Jakie przetwory można zrobić z truskawek? Z truskawek przygotujemy fantastyczne dżemy, konfitury, marmolady, ale też na przykład nalewki, syropy i soki. Przetwory warto zapasteryzować, żeby mieć pewność, że się nie zepsują. Jak je urozmaicać? Przede wszystkim możemy do przetworów z truskawek dodać także inne owoce, takie jak maliny, porzeczki czy jagody.

Poza tym, możemy je doprawić w różny sposób. Przetwory z truskawek dla dzieci można posłodzić nieco bardziej lub dodać do nich ulubione przyprawy, na przykład niewielką ilość cynamonu lub ziarenka z laski wanilii.

Przetwory z truskawek – mrożenie truskawek

Dżem, konfitury czy galaretka są pyszne, ale jeśli w środku zimy najdzie nas ochota na truskawkowy koktajl, nie ma to jak zamrożone własnoręcznie truskawki. Do mrożenia wybieramy najładniejsze, jędrne, nieuszkodzone owoce, najlepiej niezapiaszczone (unikajmy płukania). Trzeba je delikatnie wyszypułkować (warto zainwestować kilka złotych w specjalne plastikowe szczypczyki do szypułkowania), ułożyć na papierowych ręcznikach i zostawić, aby całkowicie obeschły. Następnie przenosimy je na duże, płaskie tace, układając w niewielkich odstępach, po czym wkładamy do zamrażarki.

Po kilku godzinach, kiedy już zamarzną, przekładamy do mniejszych torebek z mocnej folii lub pojemników, aby zawsze mieć pod ręką odpowiednią porcję. Jeśli mamy truskawki trochę gorszej jakości (miękkie, przejrzałe – ale w żadnym wypadku nie fermentujące czy tym bardziej pleśniejące), po oczyszczeniu najlepiej je zmiksować na gładką pulpę, przełożyć do pojemników i zamrozić w takiej postaci. Po rozmrożeniu pulpę mieszamy z cukrem i innymi ulubionymi dodatkami i mamy gotowy sos np. do deserów czy naleśników.

Kiedy robić przetwory z truskawek?

Przetwory z truskawek najlepiej robić wtedy, kiedy sezon na te owoce powoli dobiega końca. Truskawki dostępne są od końca maja do początku lipca, więc przetwory z truskawek powinniśmy robić pod koniec czerwca.

Redakcja poleca

REKLAMA