Ocet truskawkowy

Ocena:

4.54 (146)

  • 20 min.
  • dla 1 osoby
  • łatwy

Ocet truskawkowy z dojrzałych, skąpanych w słońcu truskawek, to doskonałe połączenie smaku kwaśnego i słodkiego. Już niewielka ilość wzmocni smak sałatek i sosów. Ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w profilaktyce zdrowotnej. Ocet truskawkowy, przelany do małych, szklanych buteleczek, idealnie nadaje się na prezent.

Składniki:

  • ocet jabłkowy  750 ml

  • truskawki  500 g

  • skórka z cytryny  1 szt.

  • syrop z agawy  1 łyżeczka

Ocet truskawkowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Truskawki myjemy, szypułkujemy, osuszamy i tniemy na ćwiartki, wrzucamy do dużej butelki z szeroką szyjką, dorzucamy skórkę z cytryny. Zalewamy octem i sokiem z agawy, przez chwilę delikatnie potrząsamy, odstawiamy na 3 tyg. w chłodne, ciemne miejsce. Filtrujemy do czystych butelek, trzymamy zamknięty w lodówce.

    Truskawki

Porady

  • Do filtrowania octu truskawkowego można użyć kilkakrotnie złożonej gazy. Najlepszy efekt daje jednak zastosowanie papierowego filtra do kawy. Choć trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwość, mamy pewność, że ocet z truskawek będzie idealnie klarowny.
  • Ocet truskawkowy to nie jedyny pomysł na aromatyczny dodatek. Na tej samej zasadzie, możemy przygotować ocet malinowy lub jeżynowy. Podobnie, jak w przypadku oliwy, ocet możemy aromatyzować również ziołami. Świetnie sprawdzi się rozmaryn, estragon, cząber, a także zmiażdżone ząbki czosnku. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ocet truskawkowy- właściwości 

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, powstający w procesie fermentacji wina lub owoców. Ocet truskawkowy powstaje na bazie octu jabłkowego, cenionego za liczne właściwości prozdrowotne. Zawiera on zarówno witaminę C, jak i witaminy z grupy B. Przyjmowany na czczo, poprawia motorykę jelit, a co za tym idzie, pracę układu trawiennego. Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i konserwujące, stąd przyda się nie tylko przy produkcji gruszek w occie. Może być stosowany również do eko sprzątania. Przeczytaj nasz artykuł o produktach przyjaznych środowisku i dowiedz się, jakie środki do czyszczenia powierzchni, skrywają twoje szafki i szuflady kuchenne.

Ocet truskawkowy- zastosowanie 

Każdy szef kuchni wie, że kluczową rolę w komponowaniu posiłków stanowi odpowiedni balans pomiędzy smakiem słonym, słodkim i kwaśnym. Tak oto, do brownie warto dodać odrobinę soli, do sosu pomidorowego łyżeczkę miodu lub syropu klonowego, a do delikatnego, maślanego risotto, wytrawne, białe wino. Ocet truskawkowy to doskonałe połączenie smaku kwaśnego i słodkiego. Już niewielka ilość wzmocni smak sałatek i sosów. Nie bez powodu, nazwa najbardziej znanego, zimnego sosu kuchni francuskiej pochodzi od słowa vinaigre, czyli ocet. Choć winegret wykorzystuje się przede wszystkim do polania wszelkiego rodzaju sałat, na jego bazie możemy przygotować również marynaty do mięs, tofu lub warzyw. Ocet truskawkowy idealnie równoważy też smak konfitur, które możemy podać jako dodatek do deski serów lub grillowanego halloumi. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne