Otręby pszenne

Otręby pszenne: wartości odżywcze

Otręby pszenne powstają jako produkt uboczny przemiału zbóż na mąkę i kaszę. Wbrew pozorom są jednak niezwykle wartościowe - zawierają najwięcej substancji odżywczych z pełnego ziarna. Otręby pszenne to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit, zapobiega zaparciom i chroni przed chorobami układu trawiennego.

Błonnik zapewnia również uczucie sytości na długo, co przy stosunkowo niewielkiej kaloryczności otrąb (około 280 kalorii na 100 g) czyni je produktem idealnym dla osób odchudzających się. Warto wziąć pod uwagę fakt, że produkty pochodzące z przemiału pszenicy mają znacznie więcej błonnika niż np. otręby żytnie czy owsiane - nawet 44 g na 100g.

Otręby dostarczają także białka, co jest szczególnie ważne w diecie sportowców. Stanowią również skarbnicę mikroelementów: witamin z grupy B, witaminy E, żelaza, magnezu, fosforu, cynku, miedzi i potasu. Otręby pszenne mają niski indeks glikemiczny..

Jeśli wprowadzamy otręby do diety, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż zbyt małe spożycie płynów będzie skutkować zaparciami i wzdęciami. Niepożądany efekt uzyskamy też, jeśli otrąb w diecie będzie zbyt dużo. Zalecana dzienna dawka to maksymalnie 3 łyżki, czyli 30 g. W jednym posiłku starajmy się natomiast nie przekraczać 10 g.

Otręby pszenne: jak jeść?

Otręby pszenne, podobnie jak płatki zbożowe czy kasze nie nadają się do jedzenia na sucho, lecz w przeciwieństwie do nich nie wymagają gotowania. Wystarczy je przez chwilę namoczyć, aby osiągnęły odpowiednią konsystencję.

Otręby z uwagi na swój neutralny smak sprawdzą się jako dodatek do jogurtów, sałatek, owsianek, zup oraz koktajli. Możemy zastąpić nimi również część mąki w domowych ciastach, naleśnikach i pieczywie.

Sprawdzonym sposobem na zdrowszy obiad jest dodanie otrębów zamiast bułki tartej do panierki na kotlety. Warto użyć ich także w roli zamiennika mąki do pulpetów i mielonych.

W sklepach możemy znaleźć też przetworzone otręby pszenne w postaci granulek. Reklamowane są jako zdrowy i niskokaloryczny produkt, jednak zwykle zawierają zbędne składniki, takie jak olej, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy konserwanty. Lepszym wyborem będą zatem otręby w naturalnej postaci.

Otręby pszenne: przepisy

Otręby pszenne pasują zarówno do słodkich, jak i wytrawnych potraw. Dzięki nim łatwo zmienimy naszą dietę na zdrowszą.

Otręby świetnie sprawdzają się do wypieku pieczywa. Dzięki nim przygotujemy domowy graham na zakwasie. Jeżeli potrzebujemy chleba na śniadanie, warto przyszykować go dzień wcześniej, ponieważ ciasto potrzebuje kilku godzin na wyrośnięcie. Znacznie szybciej niż graham upieczemy bułki pszenno-żytnie z otrębami. Potrzebne będą nam jedynie drożdże, oliwa, otręby oraz mąka chlebowa.

Miłośnicy słodkości, którzy chcą zadbać o linię, zamiast tradycyjnej szarlotki mogą przygotować jabłkowe ciasto z bananem bez tłuszczu. Za sprawą pieczonych owoców, cynamonu i kardamonu wypiek ten idealnie wpisuje się w jesienne smaki.

Do zdrowej diety pasować będzie również otrębowa słodycz, czyli niskokaloryczny naleśnik. Najlepiej podawać go z kwaśnymi owocami, które zrównoważą jego słodkość. Słodzik, którego używamy w przepisie, nie powinien bazować na aspartamie. Substancja ta nie nadaje się do pieczenia i smażenia, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się, a tym samym traci smak.

Jeśli szukamy ciekawego pomysłu na przystawkę, warto wypróbować muffinki kukurydziano - otrębowe nadziane boczkiem, serem żółtym i oliwką. Tę wytrawną przekąskę przyrządzimy w kilka chwil.

Tarta otrębowa z brukselką nada się na lekką kolację. Możemy przygotować ją na bazie świeżych lub mrożonych warzyw po ich uprzednim ugotowaniu.

Polecane przepisy