Musztarda francuska - przepisy i zastosowanie

Musztarda francuska - rodzaje

Musztarda francuska to musztarda gruboziarnista - złożona z ziaren gorczycy. Jest ostrzejsza w smaku od musztardy sarepskiej, jednak w porównaniu z niektórymi innymi rodzajami musztardy jest umiarkowanie ostra. Jakie wyróżniamy rodzaje musztardy francuskiej? Z kuchni francuskiej pochodzą dwie odmiany musztardy - Dijon oraz francuska. Musztarda Dijon produkowana jest przy użyciu winnego moszczu, octu winnego lub wina. Z kolei francuska musztarda jest gruboziarnista - ziarna gorczycy nie zostały w niej zmielone, co ma miejsce w każdym innym przypadku.

Musztarda jest bowiem rodzajem przyprawy - sosu, używanego do różnorodnych dań. Powstaje z nasion gorczycy, które decydują o jej smaku i aromacie. Jeśli zaś chodzi o inne dodatki, do produkcji musztardy wykorzystuje się między innymi wodę, ocet, cukier, sól oraz różne przyprawy. Dawniej uważano nawet, że musztarda posiada właściwości lecznicze. Choć dzisiaj cenimy przede wszystkim jej walory smakowe, gorczyca rzeczywiście posiada prozdrowotne właściwości - między innymi wspomaga regulowanie ciśnienia krwi, pobudza trawienie i przyspiesza przemianę materii.

Do czego pasuje musztarda francuska?

Potrawka z ryżu z łososiem po francusku, carpaccio z ozorka cielęcego, sałatka chlebowa toskańska - to tylko niektóre przepisy na potrawy z użyciem musztardy francuskiej. Świetnie nadaje się ona do wykonywania różnego rodzaju sosów, a nawet zalewy - dzięki niej można przygotować między innymi pyszne ogórki w musztardzie francuskiej. Jeśli komuś wydaje się, że uzyskany smak jest zbyt ostry, może złagodzić go dodając odrobinę miodu. Nie wszyscy jednak będą zadowoleni widząc w swojej sałatce całe ziarna gorczycy - z tego względu niektórzy polecają stosować do nich raczej musztardę Dijon.

Z kolei musztarda francuska polecana jest do dań na ciepło - nadaje się do gotowania, smażenia i pieczenia. Znakomicie pasuje do mięsa i jest wprost stworzona do wykorzystania w różnego rodzaju marynatach. Musztardy tego typu nadają się również do wędlin oraz serów. Musztarda francuska będzie na pewno wspaniałym dodatkiem zarówno do dań ciepłych, jak i na stół - jako dodatek do śniadania czy kolacji. Francuska musztarda ma wielu zwolenników, ceniących jej umiarkowanie ostry, słony smak. Musztarda Dijon najlepiej się sprawdzi w przypadku grillowanych i pieczonych mięs oraz wędlin.

Jak zrobić musztardę francuską?

Musztarda francuska jest ceniona przez wiele osób. Raczej nie ma problemów, by znaleźć w sklepie gotowy produkt, jednak jeśli ktoś chciałby przygotować ją w swoim domu, jest to jak najbardziej możliwe. Jak to zrobić? Przede wszystkim potrzebujemy ziaren gorczycy oraz octu. Dodatki mogą być różne - niektórzy decydują się na dodatek chrzanu, inni miodu, jeszcze inni dodają szczyptę chilli.

Podstawowy przepis to ziarna gorczycy (która występuje w kilku rodzajach, ale warto sięgnąć po gorczycę białą lub pomieszać białą z czarną), ocet winny lub ocet jabłkowy, olej oraz sól i pieprz. Dla smaku możemy dodać trochę miodu. Ziarna gorczycy należy zalać wrzącą wodą i pozostawić do napęcznienia. Niektórzy cenią sobie także przepis z dodatkiem piwa oraz chrzanu, dzięki któremu smak musztardy jest niezwykle wyrazisty. Pasuje wówczas również do dań grillowanych i sprawdza się zarówno w okresie letnim, jak i jesienno-zimowym. Taka musztarda może być również dodatkiem do surówki czy sałatki, śledzi, kurczaka, kiełbasy oraz innych mięs.

Polecane przepisy