Musztarda dijon – przepisy i właściwości

Musztarda dijon od czternastego wieku nie ma sobie równych. Była dumą stolicy Burgundii i całej Francji. Musztarda dijon z czasem zyskiwała renomę. Przede wszystkim decydowała o tym jakość. Musztarda dijon produkowana jest do dziś w podobny sposób. Zachwyca kolejne pokolenie smakoszy z powodu tradycyjnego składu i chronionej metody przygotowania.

Musztarda dijon - skąd pochodzi?

Jej produkcję zaczęto już u schyłku XIII wieku, ze składników pochodzących z okolic słynącego zabytkami i kunsztem kulinarnym Dijon. Z tutejszych winnic pochodzą najprzedniejsze octy, a na użyźnionych węglem drzewnym leśnych pogorzeliskach rośnie znakomita gorczyca. Musztarda dijon słynna stała się również dlatego, że Burgundia w XIV i XV ww. przeżywała okres największej świetności. Na diżoński dwór książąt Burgundii przybywali możni i artyści z wielu stron świata, biorąc udział w niekończących się ucztach. Tym, co ratowało przepełnione żołądki biesiadników była właśnie musztarda dijon, ułatwiająca trawienie, również dzięki swym właściwościom bakteriobójczym. W 1634 r. powstał cech musztardników, do którego zadań dziś należy ochrona receptur opracowanych w Dijon.

Musztarda dijon – skład

Określenie „musztarda z Dijon” nie oznacza, bowiem tylko miejsca produkcji, przede wszystkim sposób jej przyrządzania. W ciągu wieków musztarda dijon uległa zmianom w niewielki sposób, nadal obowiązują średniowieczne receptury: ziarna gorczycy delikatnie miesza się z moszczem winogronowym, potem gorczycę miażdży się w żarnach i miesza, aż powstanie jednolita pasta, która odpoczywa przez dobę, tracąc goryczkę. Na końcu dodaje się aromaty i przyprawy. Do wyrobu musztardy o wymaganej ostrości wybiera się i miesza dwa rodzaje ziaren. Łagodniejsze, żółte sinapis alba, dają delikatny aromat, natomiast czerwonobrązowe brassica nigra odpowiadają za ostrość smaku. Jedyne, co uległo zmianie, to oczywiście technologia produkcji – nowoczesne koncerny wchłonęły małe rodzinne zakłady i zdominowały rynek.

Musztarda dijon - czym się charakteryzuje?

Musi mieć konsystencję pasty. Jedynie starofrancuska (l’ancienne) zawiera ziarna gorczycy. Suche składniki, łącznie z solą i cukrem, nie mogą stanowić mniej niż 28% całkowitej masy. Musztarda dijon produkowana jest w wersji ostrej i bardzo ostrej. Musztarda dijon zawsze ma piękny kolor ochry. Musztarda dijon czasem jest przygotowywana z dodatkiem miodu, który również ma wpływ na barwę.

Musztarda dijon - do czego możemy jej użyć?

Musztarda dijon może być dodana do każdego dania, bez obawy, że zdominuje smak potrawy. Musztarda dijon świetna do zimnych i gorących sosów. Jeśli szukacie znakomitego emulgatora winegretu i domowego majonezu, to najlepsza będzie musztarda dijon. Ponadto musztarda dijon jest wyborna do mięs pieczonych i grillowanych oraz do wędlin. Najważniejsze, by używać jej z umiarem.

Musztarda dijon idealnie sprawdzi się jako podkreślenie smaku sałatki z pieczonym kurczakiem. Cztery podudzia z kurczaka należy zamarynować w dwóch łyżkach musztardy dijon i wymieszać z łyżeczką miodu, dwiema łyżkami oleju oraz odrobiną czarnego pieprzu. Następnie trzeba natrzeć kurczaka i odstawić na dwie godziny. Kurczaka należy piec w żaroodpornym naczyniu przez około godzinę, aż do zarumienienia. Po upieczeniu należy oddzielić mięso od kości i pokroić na większe części. W tym czasie należy ugotować ryż. Może być to ryż jaśminowy, ryż brązowy lub dziki ryż. Następnie w filiżance napełnionej ciepłą wodą trzeba namoczyć suszone morele i suszone żurawiny. Na koniec odcedzić z wody i połączyć z ryżem i kawałkami upieczonego kurczaka. Taka sałatka świetnie smakuje z sosem vinegret, w którego skład wchodzi musztarda dijon. Danie będzie pełnowartościowym obiadem, gdy będzie podane z zestawem sałat. Albo z dodatkiem liści szpinaku. Na wiosnę będzie wyglądać wyjątkowo estetycznie przyozdobiona kwiatami jadalnymi.

Musztarda dijon – jak zrobić musztardę dijon?

Musztarda dijon może być przygotowana w domu. Wystarczy wziąć cztery łyżki gorczycy białej lub gorczycy czarnej, około sześciu łyżek octu winnego z białego wina oraz szczyptę soli i cukru. Musztarda dijon w oryginalnym przepisie łączy dwa rodzaje gorczycy: białą i ciemnoczerwoną, która wpada nawet odcień brązu. Gorczycę na musztardę dijon umieszczamy w młynku do kawy, w blenderze lub rozcieramy je za pomocą moździerza. Ostatecznie mamy uzyskać z gorczycy jasny proszek. Tak przygotowaną gorczycę łączymy z octem oraz solą i cukrem. Warto wiedzieć, że tak musztarda dijon po wymieszaniu składników jeszcze gęstnieje. Musztarda dijon wykonana samodzielnie może początkowo wydawać się zbyt luźna. Tak powstałą musztardę odstawiamy na kilka godzin w chłodne i suche miejsce. Najlepiej do lodówki. Musztarda dijon może być zostawiona na całą noc do macerowania. Następnie musztarda dijon powinna być przełożona do czystego słoika i odstawiona na przynajmniej tydzień do „przegryzienia” smaków. Musztarda dijon wykonana w domu może mieć wiele wariantów smakowych. W szczególności wpływać na to będzie rodzaj użytego octu. Musztarda dijon będzie łagodniejsza w smaku, gdy użyjemy octu jabłkowego albo octu ze skórek cytrynowych. Nie będzie to tradycyjna wersja smaków, ale z pewnością znajdzie swoich amatorów.

Polecane przepisy