Masło migdałowe - właściwości i przepisy

Masło migdałowe to prawdziwy skarb kulinarny: w 100% zdrowy i naturalny produkt roślinny, idealna alternatywa dla tłuszczów zwierzęcych! Może być stosowany nawet jako substytut masła i tak jest wykorzystywany.

 

Jak zrobić masło migdałowe?

Proces wytwarzania tego specjału przebiega według ściśle określonego protokołu: najpierw migdały są wolno prażone (wysuszane) na ogniu lub w piekarniku, aby pozbawić je wody i uwolnić wszystkie aromaty. Następnie zostają zmiażdżone i roztarte przez kamienne koło. Jeśli migdały zostaną obrane przed upieczeniem, otrzymamy kremowe, jedwabiste purée; jeśli zachowamy ich brązową skórkę, otrzymamy purée lekko ziarniste, bardziej korzenne i złociste.

Samodzielne przygotowanie masła migdałowego w domu wymaga bardzo mocnego sprzętu miażdżąco-tnącego, gdyż najważniejsze jest wytłoczenie tłuszczu, który spowoduje, że masa będzie gładka i jedwabista.

Domowe masło migdałowe – przepis

Do przygotowania domowego masła migdałowego potrzebujemy obrane migdały i sól.

  1. Około 30-40 dag obranych migdałów wysypujemy na dużą gorącą patelnię i pozwalamy im się piec 3–4 min, mieszając.
  2. Odstawiamy, aby dobrze ostygły. Umieszczamy je w dzbanku blendera i miksujemy w kilku w partiach, od czasu do czasu zdrapując boki miski, aż uzyskamy purée.
  3. Dodajemy około pół łyżeczki soli, jej ilość można regulować według swoich upodobań, i jeszcze raz wszystko miksujemy.

 Zobacz także: Tort wegański czekoladowo-orzechowy

 

Gdzie kupić masło migdałowe?

Masło migdałowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w działach bio w hipermarketach i delikatesach. W sprzedaży czasami występuje w wersji ekologicznej, wytwarzane z migdałów z plantacji organicznych. Biorąc pod uwagę niepewność związaną z produkcją migdałów organicznych, jego cena może się zmieniać z roku na rok.

Masło migdałowe będzie utrzymywało dobrą jakość przez kilka miesięcy, z dala od światła i ciepła (nie ma potrzeby wstawiania go do lodówki, gdyż ma tendencję do twardnienia). Należy pamiętać, że może wystąpić dekantacja (wytrącenie) oleju przed pierwszym użyciem: jest to normalne, wystarczy dobrze wymieszać. Słoik tego specjału jest droższy niż osełka masła, za to znacznie zdrowszy i trwalszy.

 

Masło migdałowe – właściwości

Dlaczego warto jeść masło migdałowe?

Chociaż migdały są dość kaloryczne, to jednak zawierają dobre tłuszcze, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i utrzymać w dobrej formie układ sercowo-naczyniowy.

Migdały mają dobrą zawartość białka (20 g/100 g!) i to roślinnego wysokiej jakości, które jest dobrze przyswajane przez organizm. Jest również bogate w minerały: wapń, potas, magnez, sód, miedź, żelazo, cynk, fosfor i przeciwutleniacze.

 

Do czego wykorzystać masło migdałowe?

Masło migdałowe jest pyszne na kromce chleba. Można go dodać do kaszy lub twarogu, a nawet zastąpić majonez. W daniach potrafi zmniejszyć ostrość szpinaku lub lekko siarkowego kalafiora. Podkręci smak kartoflanego purée, beszamelu, hummusu czy guacamole.

Rustykalny charakter masła z migdałów nada ciastom, ciastkom, kruszonkom i kremom wyjątkowy migdałowy smak. Dobrze smakuje z jabłkami, wiśniami, jagodami i morelami.

Polecane przepisy