Makaroniki żurawinowe

Ocena:

4.47 (199)

  • 1 godz. 40 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Makaroniki są niezwykle estetycznymi i przepysznymi ciasteczkami, które świetnie dopełniają smak kawy. Charakteryzują się one niewielkim kształtem – w środku miękkie, a z zewnątrz lekko chrupiące. W środku znajdziemy wyjątkowy krem lub mus. My szczególnie polecamy te o smaku żurawiny, które mają się intensywną, czerwoną barwę. Poniżej podajemy przepis na makaroniki z masą żurawinową.

Składniki:

  • migdały  150 g

  • cukier puder  150 g

  • jajka  6 szt.

  • barwnik spożywczy  4 krople

  • cukier  300 g

  • żurawina  300 g

  • cytryna  1 szt.

  • woda  125 ml

  • mąka ziemniaczana  30 g

  • masło  80 g

  • kakao  15 g

Makaroniki żurawinowe - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Masa migdałowa: dobrze zmielone migdały i cukier puder miksujemy do połączenia przez ok. 2 min. Dodajemy 60 g białek (białka oddzielone od żółtek z ok. 2 jaj), mieszamy. Dodajemy barwnik, mieszamy. Do miski miksera dodajemy kolejne 60 g białek.

  • Krok 2:

    Beza włoska: do miseczki odsypujemy 35 g cukru. Do małego garnuszka wsypujemy 150 g cukru i wlewamy 50 ml wody. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia. W garnuszku umieszczamy termometr cukierniczy i gotujemy na średnim ogniu (ważne: nie mieszając ani razu!) do uzyskania temp. 118°C. Gdy syrop dochodzi do temp. 100°C, zaczynamy ubijać białka jak na bezy – do sztywności, pod koniec miksowania dosypujemy zostawione 25 g cukru – łyżeczka po łyżeczce, cały czas miksując. Gdy syrop osiągnie wymaganą temperaturę, natychmiast zdejmujemy go z palnika i powoli cienką strużką wlewamy go do ubijanych białek (ubijamy na razie na małych obrotach – tylko podczas wlewania syropu, by nie znalazł się na ściankach misy, ale w samych białkach. Następnie obroty zwiększamy do maksimum, nie zaprzestając miksowania). Kontynuujemy ubijanie przez 5–8 min do wystudzenia bezy.


    Gotową włoską bezę dodajemy do przygotowanej masy migdałowej w trzech turach, dokładnie mieszając. Masa będzie robiła się rzadsza z każdym zamieszaniem, a w rezultacie powinna swobodnie opadać ze szpatułki w postaci gęstej błyszczącej wstążki. Uwaga: zbyt długo mieszana masa może spowodować rozlewanie się makaroników na macie; zbyt krótko – ciasto będzie zbyt gęste. To jest najtrudniejszy etap w wykonaniu makaroników na bezie włoskiej.

  • Krok 3:

    Wyciskanie makaroników: blachę wykładamy matą teflonową lub niewoskowanym papierem do pieczenia (będą potrzebne przynajmniej trzy blaszki). Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego. Trzymając prostopadle do blachy, wyciskamy na blachę makaroniki o śr. ok. 3 cm (minimakaroniki ok. 2 cm), pozostawiając pomiędzy nimi spore odstępy. Po wyciśnięciu odstawiamy makaroniki do wysuszenia – przy dotyku nie powinny się kleić, a na ich powierzchni powinna utworzyć się cienka skorupka. Ten proces zależy od wilgotności powietrza i może trwać od 20 do 60 min. Czasu suszenia nie należy wydłużać, ponieważ skorupka makaroników będzie zbyt gruba.

  • Krok 4:

    Pieczenie: pieczemy w temperaturze  160 stopni C przez 12–15 min. Nie powinny się zrumienić. Jeśli tak się stanie, zmniejszamy temperaturę i wydłużamy czas pieczenia. Upieczone makaroniki  wyjmujemy z piekarnika, pozostawiamy na macie lub pergaminie do całkowitego wystudzenia.

  • Krok 5:

    Krem do makaroników: do rondla wsypujemy żurawinę, z cytryny wyciskamy sok i dodajemy do owoców razem z cukrem  (220 g). Zagotowujemy, aż żurawina puści sok. Owoce blendujemy, przecieramy przez sitko. Studzimy. W drugiej misce miksujemy 125 ml wody, 2 jajka, 2 żółtka, mąkę ziemniaczaną i kakao.  Łączymy z żurawiną, zagotowujemy, a pod koniec dodajemy masło. Masę studzimy i chowamy na noc do lodówki – krem będzie się wtedy łatwiej nakładać. Przed podaniem makaroniki wypełniamy kremem, sklejamy i podajemy.

Porady

  • W przepisie na ciastka makaroniki używamy zmielonych migdałów – można to zrobić samodzielnie, używając blendera o dużej mocy lub użyć gotowego produktu ze sklep, często sprzedawanego pod nazwą „mąka migdałowa”.
  • Barwnik można dozować – kolor makaroników powinien być intensywny, a warto wiedzieć, że białka dodawane później rozjaśnią kolor masy.
  • Pomocne w odtworzeniu naszego przepisu na makaroniki będą takie narzędzia, jak: rękaw cukierniczy, robot plenarny, waga, szpatułka i blaszka do pieczenia.
  • Krem do makaroników może mieć różne smaki, często spotykamy lekko zieloną masę pistacjową, a także inne smaki owocowe.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czym jest makaronik?

Makaronik to niewielkie ciasteczko, które zachęca swym estetycznym wyglądem i wybornym smakiem. Mimo to w Polsce nie jest bardzo rozpowszechnione, m.in. ze względu na trudność przygotowania oraz cenę (w cukierniach i w piekarniach). Powszechnie za stolicę makaroników uważa się Francję, natomiast ich ojczyzną są również Włochy. Prawdopodobnie do Francji z Włoch przywiozła je Katarzyna Medycejska – jednakże wówczas miały one formę zwykłych, migdałowych ciasteczek. Wedle jednego z najsłynniejszych francuskich cukierników pomysł na połączenie ciasteczek z kremem zawdzięczamy założycielowi Gastonowi Lenôtre, który przywiózł go ze Szwajcarii. 


Rodzaje makaroników

Wyróżnia się dwie szkoły przygotowania makaroników – włoską i francuską, które różnią się od siebie w sposób znaczący. Co istotne, włoska metoda uważana jest za nieco trudniejszą. Ponadto warto uświadomić sobie, że każdy region we Włoszech przygotowuje makaroniki na swój własny, unikatowy sposób. Czym różnią się od siebie te dwie popularne metody? Francuzi przygotowują makaroniki z ubitych na sztywno białek jaj, cukru oraz zmielonych migdałów, z kolei Włosi – z syropu cukrowego i bezy włoskiej.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne