Kasza kukurydziana – wartości i zastosowanie

Kasza kukurydziana - wartości odżywcze

Kasza kukurydziana w 100 g suchego produktu ma 340 kalorii, 8 g białka, 72 g węglowodanów i niecałe 2 g tłuszczu. Jest źródłem witamin A, B i E, które wzmacniają odporność i zapewniają dobrą kondycję skóry. Ponadto zawiera selen, potas, fosfor i magnez.

Nie ma zatem wątpliwości, że kasza kukurydziana jest zdrowa. To produkt szczególnie polecany dla osób na diecie bezglutenowej - mogą spożywać go bez obaw. Stanowi także świetny wybór dla alergików i małych dzieci, ponieważ nie uczula. Kasza kukurydziana ma również właściwości korzystne dla osób zmagających się z problemami trawiennymi - jest lekkostrawna, lecz syci na długo.

Jak przygotować kaszę kukurydzianą?

Jak ugotować kaszę kukurydzianą? Sposób jest bardzo prosty! Do przygotowania 1 szklanki kaszy kukurydzianej potrzebujemy 2,5 szklanki płynu. Grysik możemy zalać zimną wodą bądź mlekiem lub wsypać do wrzątku - każda z tych metod przyniesie podobny efekt. W trakcie gotowania należy stale mieszać kaszę, aby zapobiec przywieraniu jej do dna garnka.

Jak długo gotować kaszę kukurydzianą? Kaszka kukurydziana na wodzie, mleku lub dowolnym innym płynie będzie gotowa po ok. 15 minutach od rozpoczęcia wrzenia. Im bardziej zmielony jest grysik, tym szybciej się ugotuje. Niektóre wersje błyskawiczne nie wymagają nawet gotowania, lecz jedynie zmieszania z gorącym płynem. Przyrządzenie kaszy grubo mielonej może natomiast wymagać nawet 20 minut.

Jeśli chcemy uzyskać kleik o bardzo gęstej konsystencji, należy pozostawić go do ostygnięcia. Po odstawieniu w chłodne miejsce kaszka kukurydziana zagęści się tak bardzo, że będzie można kroić ją na kawałki. Uzyskamy w ten sposób polentę, która jest tradycyjną potrawą kuchni włoskiej.

Przepisy z kaszą kukurydzianą

Co można zrobić z kaszy kukurydzianej? Znacznie więcej niż tylko słynną rumuńską mamałygę! Z uwagi na swoje właściwości i delikatny smak grysik z powodzeniem zastąpi mąkę lub inny zagęszczacz w wielu przepisach. Z drugiej strony może stanowić także główny składnik potrawy. Dzięki intensywnemu, żółtemu kolorowi kaszy dania z jej dodatkiem ładnie prezentują się na talerzu.

Zupa cukiniowa z zieloną fasolką i kaszą kukurydzianą to lekka i zdrowa propozycja na obiad. Najsmaczniejsza będzie latem, gdy przygotujemy ją ze świeżych, sezonowych warzyw. Dzięki dodatkowi kaszy warzywna zupa jest sycąca i pożywna.

Kotlety kukurydziane sprawdzą się jako wegetariańska odmiana od tradycyjnych mielonych. Ich smak możemy dostosować do własnych upodobań dzięki odpowiednim przyprawom. Jeśli zamiast zwykłej słodkiej papryki użyjemy wędzonej, uzyskamy charakterystyczny, dymny aromat. Miłośnicy ostrych potraw mogą również dodać mielone chilli.

Placuszki kukurydziane są nie tylko szybkim, ale i prostym do wykonania daniem. Możemy podać je jako samodzielny obiad lub w postaci dodatku do mięs. Świetnie smakować będą zarówno z kefirem, jak i z pikantnym sosem. Można wypróbować je jako zamiennik klasycznych placków ziemniaczanych.

Chrupiąca polenta z pieczarkami i gorgonzolą nie tylko jest pyszna, ale też świetnie się prezentuje. Sprawdzi się zwłaszcza jako przystawka do uroczystego obiadu bądź przekąska podczas imprez. Można jeść ją zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Polenta zapiekana z serem i pomidorkami koktajlowymi podbije serca wielbicieli kuchni włoskiej. Klasyczne dla tamtejszych kulinariów połączenie sera i pomidorów podkreślimy dzięki gałązce świeżego tymianku. Aby uzyskać najlepszą konsystencję polenty, kaszkę należy gotować ok. 40 minut na wolnym ogniu.

Domowy chleb kukurydziano-pszenno-razowy jest zdrowszą alternatywą dla sklepowego pieczywa, gdyż nie zawiera spulchniaczy ani konserwantów. Ponadto zastosowanie kaszy kukurydzianej zamiast mąki sprawia, że wypiek jest lżejszy dla żołądka niż tradycyjny domowy chleb razowy.

Polecane przepisy