Frittata - przepisy

frittata-z-chlebem-czerwona-cebula-i-szalwia-min (1)

Frittata to rodzaj włoskiej zapiekanki lub omleta, przygotowywanego bez użycia mąki. Bardzo popularną opcją we Włoszech jest właśnie frittata na obiad, śniadanie, a nawet na zimno czy jako element większego dania. Składniki na klasyczną frittatę to jajka, oliwa, sól, pieprz, a także oryginalne sery parmigiano reggiano i pecorino, oraz różne zioła. Możliwości przygotowania doskonałej frittaty i przepisów na nią jest naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od sposobu podania, użytych składników i wyobraźni.

Frittata: pomysły na obiad i śniadanie

Frittata: co to?

Frittata jest omletem przygotowywanym na patelni, a w końcowej fazie podpiekanym w piekarniku. Do podstawy, czyli masy z jajek kurzych z dodatkiem przypraw, można dorzucić rozmaite dodatki. Najlepiej sprawdzą się te o wyrazistym, mocnym smaku. Taka frittata na obiad doskonale sprawdzi się jako osobne danie.

Frittata oprócz bazowej masy zawiera najczęściej sery oraz różne warzywa. Wiele osób lubi dodawać do niej świeże zioła, głównie bazylię lub tymianek. Aby przygotować doskonałą frittatę, należy rozbić i rozmieszać jaja, przygotować wszystkie pozostałe składniki, które zostaną dodane do frittaty, rozgrzać patelnię i piekarnik. Masa z jajek i pokrojone sery oraz warzywa powinny ścinać się na patelni z rozgrzanym kawałkiem masła. Gdy frittata będzie ścięta, pora na przełożenie jej do już rozgrzanego piekarnika (może być wraz z patelnią, jeśli ta nie ma plastikowych i drewnianych elementów) i dopieczenie przez około 5 minut.

Frittata: pomysły na obiad i śniadanie

Frittata to proste danie z kuchni włoskiej, które sprawdza się zarówno na obiad jak i śniadanie. Można z powodzeniem przygotować ją na zimno. Istnieje mnóstwo przepisów z różnymi składnikami, choć tak naprawdę do bazowej masy jajecznej można dodać wiele różnych składników. Jednym z popularnych przepisów jest frittata z groszkiem i brokułami - nie tylko dobrze smakuje, ale też bardzo atrakcyjnie wygląda, podobnie jak frittata ze szparagami zielonymi. Dodatek serów różnego typu sprawia, że potrawa jest bardziej sycąca. Wielbiciele serowych smaków i aromatów z pewnością polubią takie odmiany włoskiego omletu, jak frittata z parmezanem.

Choć klasyczna frittata nie zawiera mięsa, można je z powodzeniem dodać do bazowego przepisu (np. oryginalna w smaku frittata z chorizo). Frittaty kojarzą się też głównie z przyprawami charakterystycznymi dla kuchni włoskiej - tymiankiem, bazylią, oregano. Można jednak przyrządzić ją nieco inaczej. Przykład stanowi frittata orientalna z takimi przyprawami, jak curry czy kumin, a także przepis inspirowany kuchnią chińską, z dodatkiem grzybków mun.

Frittata, choć smażona i jajeczna, jest także potrawą śniadaniową. Stanowi ciekawą i smaczną alternatywę dla jajecznicy. Można do niej z powodzeniem dodać pokrojony boczek, szpinak, świeże pomidory czy paprykę. Idealna frittata śniadaniowa nie istnieje - zależy od preferencji gotującego i jego gustu kulinarnego. Można do niej dodać ulubioną oliwę lub garść ziół prosto z doniczki.

Frittata bez piekarnika

Frittata wymaga według tradycyjnego przepisu użycia piekarnika. Tylko po dopieczeniu jest idealnie puszysta, miękka i ścięta. Niestety, nie każdy wielbiciel kuchni włoskiej dysponuje piekarnikiem. Czy frittata z patelni, bez dopiekania w piecu wyjdzie równie smaczna? Tak, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dosmażona z obu stron. Pod koniec smażenia, zanim spód się przypali, należy przykryć wierzch frittaty dużym talerzem, odwrócić patelnię, w ten sposób odwracając także frittatę, a następnie zsunąć ją z powrotem na patelnię i dosmażyć jeszcze z drugiej strony. Włoski omlet przygotowany bez użycia piekarnika może być nieco mniej puszysty, jednak nadal będzie pyszny.

Frittatę można jeść nie tylko bezpośrednio po zdjęciu z patelni, choć w większości przypadków potrawa naprawdę szybko znika. Frittata na zimno także smakuje świetnie, zwłaszcza w trakcie upałów. Zimna frittata pokrojona na małe kawałeczki jest doskonałą przystawką podczas imprez. Można ją zmienić w podstawowy składnik koreczków lub podać po prostu, na talerzu, do chwycenia "na raz".

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować