Wino ze śliwek

Ocena:

4.19 (248)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Wino ze śliwek charakteryzuje się wyrazistym smakiem i głębokim aromatem. Do jego przygotowania najlepiej wykorzystać śliwki, które charakteryzują się dużą zawartością soku (np. śliwki węgierki). Nie istnieje jednak jeden uniwersalny przepis na taki domowy trunek – poszczególne receptury różnią się od siebie m.in. proporcjami wykorzystanych składników. Ma bursztynową barwę i świetnie sprawdzi się na spotkaniach w gronie najbliższych. Możemy podarować je również jako prezent na święta, urodziny czy też imieniny. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić wino ze śliwek węgierek. 

Składniki:

  • śliwki  2 kg

  • cukier  1.2 kg

  • woda  4 l

  • drożdże  5 g

Wino ze śliwek - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Wino ze śliwek - przepis: Śliwki należy umyć, przeciąć na pół usunąć pestkę i wrzucić do dużego garnka. Następnie śliwki należy zalać gorącą wodą, przykryć i pozostawić na 4 dni. W między czasie należy mieszać dwa razy dziennie, a następnie dodać cukier mieszając do całkowite rozpuszczenia. Kolejnym krokiem jest dodanie drożdży winiarskich i przykrycie mieszaniny. Następnie trzeba regularnie mieszać przez kolejne 5 dni.
     

    Śliwki
  • Krok 2:

    Po upływie wymaganego czasu należy przelać miksturę do butelki przeznaczonej do fermentacji wina. Na gąsior należy założyć korek ze szklaną rurką i pozostaw do dalszej fermentacji. Kiedy fermentacja się zakończy należy przelać wino przez sitko do czystych butelek lub słoików odstawić do leżakowania w chłodnym miejscu na następne kilka miesięcy. Jeżeli widać, że w słoikach jest dużo osadu i wino nie jest klarowne, trzeba je znowu przelać np.: przez drobną gazę.  Następnie należy wino ze śliwek odstawić na kilka dni. Jeśli jest klarowne można przelać do butelek i zakorkować.  Wino śliwkowe powinno leżakować około 12 miesięcy, aby było w pełni dojrzałe. 
     

    Cukier

Porady

  • Do przygotowania wina ze śliwek węgierek niezbędne są m.in. takie akcesoria, jak: gąsiorek (inaczej nazywany również butlą do wina), korek, rurka fermentacyjna, a także butelki, w których będziemy mogli przechowywać domowy trunek.
  • Ważnym składnikiem wina ze śliwek jest pozyskanie soku z tych owoców – można to zrobić za pomocą m.in. paktoenzymu, czyli specjalnego preparatu, który ułatwia wydobycie soku z owoców, gdyż rozluźnia ich strukturę. 
  • Najtrudniejszą sztuką jest wykonanie wina ze śliwek mirabelek, gdyż ze względu na ich strukturę i budowę stosunkowo trudno odchodzi od nich pestka. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

 

Jakie śliwki na wino?


Wino ze śliwek nie jest zbyt popularnym trunkiem. Z tych owoców częściej przygotowuje się nalewki na bazie wódki bądź spirytusu. Niemniej jednak warto przygotować z nich również wino, które jeśli jest dobrze przygotowane, to smakuje wybornie. Najlepiej wykorzystać do niego śliwki węgierki, które charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością soku, a do tego są słodkie i dość tanie. Oprócz tego do przygotowania domowego wina możemy wykorzystać śliwki mirabelki, które świetnie sprawdzą się, w przypadku gdy zależy nam na przygotowaniu wina deserowego  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne