Papryka konserwowa

Ocena:

3.55 (1082)

  • 60 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Papryka konserwowa przygotowana w słoikach na zimę jest chrupiąca, a do tego jednocześnie słodka i kwaśna, dzięki zalewie. Najlepiej zrobić ją w sezonie, który przypada na lipiec i sierpień – wtedy jest najtańsza i najsmaczniejsza. Dla lepszego efektu wizualnego rekomendujemy wykorzystać papryki w różnych kolorach. Przepis na paprykę konserwową nie jest trudny do odtworzenia – z pewnością będziecie do niego wracać!

Składniki:

  • papryka  1.5 kg

  • cebula  100 g

  • czosnek  3 ząbki

  • liść laurowy  5 szt.

  • ziele angielskie  10 szt.

  • pieprz  25 szt.

  • gorczyca  20 g

  • woda  1 l

  • ocet  400 ml

  • cukier  200 g

  • sól  15 g

Papryka konserwowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Zalewa do papryki konserwowej: do garnka wlewamy wodę – zagotowujemy. Potem wlewamy ocet, dosypujemy cukier i sól kamienną – mieszamy i czekamy aż płyn ponownie zawrze. Gotujemy przez 5 minut pod przykryciem. Odstawiamy do przestudzenia.

  • Krok 2:

    Słoiki: o pojemności 500 ml najlepiej wyparzyć wrzątkiem. Wybieramy tylko nieuszkodzone, podobnie jak zakrętki, które oprócz tego nie mogą mieć śladów rdzy.

  • Krok 3:

    Warzywa: paprykę myjemy dokładnie, usuwamy gniazda nasienne. Potem kroimy wzdłuż na grube paski lub na ćwiartki. Z cebuli zdejmujemy łupiny i kroimy w piórka. Czosnek po obraniu kroimy w plasterki.

  • Krok 4:

    Marynowanie: do każdego słoika rozdzielamy przyprawy po równo. Na dno dodajemy też piórka cebuli i plasterki czosnku. Na górze układamy dość ciasno i pionowo paski papryki. Wlewamy gorącą zalewę.

  • Krok 5:

    Pasteryzacja: duży garnek wykładamy bawełnianą ściereczką, ustawiamy słoiku, tak żeby się nie stykały. Wlewamy do 3/4 wysokości słoików. Pasteryzujemy przez 10–15 minut. Wyjmujemy je z garnka z wodą i ustawiamy do góry dnem na 10 minut. Po tym czasie papryka konserwowa jest już gotowa. Z podanej porcji wychodzi ok. 5 półlitrowych słoików.

Porady

  • Z pewnością ciekawie będą prezentowały się w słoikach różnokolorowe papryki, ale można postawić też na jeden kolor.
  • Najlepiej wybierać grube, mięsiste i mocno dojrzałe papryki – najlepiej nadają się one do marynowania w occie. Warto pamiętać, że jakość warzyw ma duży wpływ na docelowy smak przygotowywanych przetworów na zimę. Uszkodzone nie nadają się do przetworzenia.
  • Domowa papryka konserwowa jest gotowa do spożycia po ok. tygodniu. Przechowujemy ją w zimnym i ciemnym pomieszczeniu (np. piwnicy lub domowej spiżarni), dzięki temu przetrwa całą zimę.
  • Do papryki konserwowanej na zimę polecamy wykorzystać ocet spirytusowy 10%, zapewnia on odpowiedni stopień kwasowości. Jeśli jednak wolimy mniej intensywne smaki, to zmniejszamy ilość octu o 100 ml. Opcjonalnie możemy zastąpić go octem jabłkowym, jednakże w takiej sytuacji należy zrezygnować z dodawania cukru lub dosypać go dużo mniej.
  • Przepis możemy nieco zmodyfikować, np. dodając do niego przyprawę curry, która charakteryzuje się ostrym smakiem i intensywnym aromatem. Dzięki niej nasze papryki w occie będą miały żółtawo–paprykowy kolor.
  • Na wierzch papryki konserwowej można dolać olej lub oliwę, które dodatkowo konserwują, ale też pozytywnie wpływają na smak. Dodatek tłuszczu nie jest konieczny i może być całkowicie pominięty, jak w naszym przepisie.
  • Jeśli obawiamy się dodatku cukru to bez problemu możemy zrobić paprykę konserwową z miodem, sprawdzi się też ksylitol lub erytrytol.
  • Dobrze jest zaopatrzyć się w szerokie słoiki, lejek, sitko i chochelkę. Dzięki temu przetwory będą wykonane precyzyjnie i bez brudzenia kuchni.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Papryka konserwowa – z czym ją jeść?

Przygotowanie słoików z papryką konserwową to świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru warzyw. Najlepiej zabrać się za pracę pod koniec lipca, w sierpniu lub na początku września. Wtedy na straganach i warzywniakach dostępna jest polska papryka.

Można ją podawać na wiele różnych sposobów. Jest bardzo uniwersalnym przetworem na zimę. Najlepiej traktować ją jak zwykłą paprykę, którą możemy:

  • kłaść na kanapki, tosty,
  • dodawać do pizzy,
  • dokładać do sosów mięsnych i warzywnych,
  • wzbogacać sałatki, np. gyros.

Papryka konserwowa nada się również jako samodzielna przekąska na przyjęcia czy spotkania w gronie najbliższych. Możemy podawać ją również jako warzywną przystawkę do dań obiadowych.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie jej np. do koreczków z szynką, serem i oliwkami. Ponadto nie od dziś wiadomo, że papryka jest ważnym składnikiem w kuchni węgierskiej, dlatego też z powodzeniem możemy dodawać ją także do leczo lub gulaszu. Warto jednak pamiętać, że nie potrzebuje ona długiej obróbki cieplnej, dlatego najlepiej dorzucać ją dopiero pod sam koniec przygotowania.

Jaka papryka do marynowania?

Do przygotowania przetworów na zimę zazwyczaj wykorzystuje się paprykę bell – jest to najpopularniejsza odmiana uprawiana w Polsce, chociaż pochodzi z Ameryki Południowej. Jest tak powszechna m.in. ze względu na jej cenę i uniwersalność – świetnie sprawdza się do sałatek, zup, sosów, a także do marynowania. Papryka ta charakteryzuje się łagodnym smakiem, dlatego może nie przypaść do gustu amatorom ostrych i wyrazistych smaków.

Niemniej jednak jeśli chcemy przygotować ostrą paprykę konserwową, to możemy sięgnąć po inne jej odmiany np. po jalapeño, habanero (jedna z najostrzejszych papryk na świecie), tabasco czy też harissa. Z kolei osobom, które lubią słodko–ostre smaki rekomendujemy paprykę pimento, która świetnie smakuje nadziana łagodnym serkiem i oliwkami. 

Jak zrobić paprykę w słoikach bez octu?

Papryka w słoiku bez octu to świetna alternatywa dla osób, które nie do końca wyobrażają sobie stosowanie jej w kwaśnej wersji do sosów, gulaszy lub po prostu nie lubią tego rodzaju smaków. To też dobry sposób na przetworzenie warzyw w sezonie, gdy mają stosunkowo niską cenę i stosowanie jej później zamiast świeżej. A przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy umyć papryki (mogą być różne kolory) i usunąć z nich gniazda nasienne. Kroimy w dowolny sposób. Gotujemy je osolonej wodzie z dodatkiem oleju lub oliwy, do miękkości, ale najlepiej, żeby była półtwarda, ponieważ musimy ją jeszcze zapasteryzować. Paprykę przekładamy do słoików, tak, żeby wszystkie kawałki były pokryte płynem. Na koniec pasteryzujemy.

Dużą popularnością cieszą się też wszelkiego rodzaju kiszonki. Mamy kiszone rzodkiewki, pomidory, buraki i cukinię. Zastanawiacie się, jak zrobić kiszoną paprykę? Nic prostszego, postępujemy dokładnie tak samo jak w przepisie na kiszone ogórki.

To może Cię zainteresować

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na całą ofertę kosm... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na całą ofertę kosmetyków marek Bielenda Professional i Supremelab, obowiązuje na www.bielenda.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
REKLAMA

Materiały promocyjne