Sok z wiśni

Ocena:

4.47 (152)

  • 60 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Sok z wiśni doskonale smakuje przygotowany latem, ze świeżych owoców, ale to także świetny pomysł na przetwory na zimę. Można serwować go do obiadu, potraw z grilla lub w roli orzeźwiającego i chłodzącego napoju. Nasz przepis jest bardzo łatwy i trzyskładnikowy – do jego odtworzenia potrzebujemy świeżych owoców, cukru i soku z cytryny. Podpowiadamy, jak zrobić sok z wiśni bez sokownika krok po kroku. 

Składniki:

  • wiśnie  1 kg

  • cukier  1 kg

  • sok z cytryny  50 ml

Sok z wiśni - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Wiśnie: pozbawiamy ogonków, myjemy i drylujemy. Wkładamy do dużego garnka i zasypujemy cukrem. Dolewamy świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Mieszamy. Odstawiamy na 3 godziny, żeby owoce puściły sok (czas ten nie został uwzględniony w klasyfikacji dania). 

  • Krok 2:

    Gotowanie: garnek z wiśniami stawiamy na małym ogniu. Podgrzewamy go przez 20–30 minut, aż owoce się rozpadną. 

  • Krok 3:

    Sok z wiśni: przecieramy zawartość garnka przez gęste sito, żeby oddzielić płyn od owoców. Kiedy sok jest jeszcze ciepły, rozlewamy go do czystych, wyparzonych butelek lub słoików.

Porady

  • Z 1 kg wiśni (waga przed drylowaniem) otrzymamy około 700 ml czystego soku.  
  • Żeby pozbyć się pestek z wiśni, zwłaszcza jeśli przygotowujemy duże ilości przetworów, najlepiej wykorzystać drylownicę, która przydaje się również do innych owoców i warzyw (na przykład oliwek). Jeśli nie mamy takiego przyrządu, możemy sobie pomóc słomką do napojów lub rozciąć miąższ owoców małym, ostrym nożykiem.  
  • Czy można przygotować domowy sok z wiśni z pestkami? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić do garnka lub sokownika całe owoce. Chociaż ich twarde wnętrze zawiera toksyczną amigdalinę, nie będzie miała ona wpływu na nasze zdrowie, ponieważ nie trafia do gotowych przetworów.  
  • Innym napojem owocowym, który można przygotować w domu, jest sok z wiśni z sokownika parowego. Jest to specjalne urządzenie składające się z trzech połączonych ze sobą naczyń. W jednym z nich umieszczamy owoce, w kolejnym znajduje się gotująca się woda, a do trzeciej części garnka spływa sok, który zlewamy za pomocą wężyka.  
  • Produktem ubocznym przedstawionego przez nas procesu są odsączone z soku, wydrylowane owoce. Nie wyrzucajmy ich. Dzięki nim może powstać na przykład pyszna zupa wiśniowa. Na ich bazie da się także zrobić aksamitny mus wiśniowy, który świetnie sprawdzi się do budyniu, naleśników, lodów, a nawet wypieków. 
  • To, ile cukru na kilogram wiśni na sok dodajemy, zależy od naszych preferencji. Z podanych w powyższym przepisie proporcji otrzymujemy słodki, esencjonalny płyn, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do rozgrzewającej herbaty, jak i orzeźwiających napojów. Syrop z wiśni można rozcieńczyć z wodą lub innymi sokami, a także wykorzystywać do deserów. 
  • Jeśli zależy nam na przygotowaniu zdrowszej wersji soku, zamiast cukru możemy dodać ksylitol lub erytrol. Możliwe jest także całkowicie pominięcie tego składnika. Owoce należy wtedy oprószyć szczyptą soli, żeby puściły sok, a następnie dusić na bardzo małym ogniu. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić sok z wiśni na zimę? 

Żeby móc cieszyć się sezonowymi owocami także jesienią i zimą, sok wiśniowy warto zamknąć w słoikach lub butelkach i poddać pasteryzacji. To świetny sposób na zachowanie walorów smakowych i odżywczych przetworów. Prawidłowe podgrzewanie eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje i przedłuża świeżość domowych dżemów, syropów lub kompotów. Można to zrobić na dwa sposoby – w piekarniku lub garnku z gotującą się wodą. Pasteryzacja soku powinna trwać około 20 minut. Zawekowane słoiki ustawiamy do góry dnem na ściereczce i pozwalamy im całkowicie wystygnąć. Dopiero potem przenosimy je do spiżarni.  

Sok z wiśni na zimę zyska rozgrzewające właściwości i interesujący aromat, jeśli dodamy do niego: 

  • wanilię – doskonale wydobywa słodycz owoców. Sok będzie pięknie pachniał i świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów na zimno lub nocnej owsianki
  • cynamon – jego aromat nie bez powodu kojarzy się ze świętami. Doskonale rozgrzewa, a na dodatek ma niezwykłe właściwości antyoksydacyjne.  
  • korzeń imbiru – domowy sok z wiśni z tym specjalnym dodatkiem o wielu leczniczych atrybutach warto dosłodzić miodem. 

Naturalny sok z wiśni – właściwości 

Domowy sok z wiśni jest nie tylko pyszny, ale również zdrowy (mimo sporej zawartości cukru). Podobnie jak same owoce ma wiele drogocennych właściwości odżywczych. Z racji na sporą zawartość potasu pozytywnie wpływa na pracę serca, a także zmniejsza ryzyko miażdżycy. Wiśnie zawierają również melatoninę, która reguluje sen i przeciwdziała bezsenności. Oprócz tego owoce te wspomagają pracę układu moczowego, pobudzają apetyt, chronią przed chorobami nowotworowymi i działają przeciwzapalnie. Ile pić soku wiśniowego dziennie? Wystarczy pół szklanki, żeby wyrównać poziom kwasu moczowego w organizmie. Co raz częściej poleca się sok z wiśni na stawy. Nie tylko wspomaga regenerację powysiłkową i poprawę wydolności sportowców, ale także pomaga złagodzić dolegliwości związane z dną moczanową

Jakie wiśnie na sok są najlepsze?

Do przygotowania soku najlepiej wykorzystać świeże i dojrzałe owoce – nie mogą być nadpsute lub spleśniałe, dlatego należy je bardzo starannie przebrać. Zwykle wykorzystuje się wiśnie słupianki, nazywane również nadwiślankami. Charakteryzują się one intensywną barwą i stosunkowo małym rozmiarem (w porównaniu do innych rodzajów). Mają intensywny, kwaskowaty i cierpki smak i są bardziej aromatyczne niż inne popularne odmiany, co sprawia, że idealnie sprawdzają się na sok i inne słodkie przetwory. Jeśli nie mamy do dyspozycji słynnych nadwiślanek, możemy także wykorzystać inne owoce na sok, takie jak wiśnia Nana, wiśnia Northstar, wiśnia Lucyna i wiśnia Sabina.  

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze można zrobić z sezonowych owoców, które zbiera się od lipca do sierpnia, sprawdźcie nasz przepis na wiśnie w syropie i dżem z wiśni.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne