Steki z tuńczyka

Ocena:

4.47 (160)

  • 25 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Steki z tuńczyka to fantastyczna propozycja na obiad, ale i nie tylko – można również dodawać je do rozmaitych sałatek lub podać na kolację w towarzystwie jakościowego pieczywa. Delikatne różowe mięso, skąpane w cytrynowo–ziołowej marynacie, po podsmażeniu na patelni, smakuje wprost zniewalająco. Dodatkowo jego przygotowanie zajmuje jedynie 25 minut! Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na rybę, koniecznie sprawdźcie nasz przepis.

Składniki:

  • tuńczyk  300 g

  • olej  60 g

  • sok z cytryny  50 ml

  • sól  0.5 łyżeczki

  • rozmaryn  2 łyżeczki

  • pieprz  2 szczypty

Steki z tuńczyka - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie marynaty: W misce łączymy olej, pieprz, szczyptę soli, rozmaryn i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Tuńczyka płuczemy i osuszamy. Dokładnie oblewamy go przygotowaną marynatą i okładamy na 20–30 minut.

  • Krok 2:

    Steki z tuńczyka: Patelnie grillową (lub zwykłą) dobrze rozgrzewamy. Przekładamy na nią steki i smażymy przez około 2 minuty z każdej strony. Gotowe steki ściągamy z patelni, posypujemy szczyptą soli  i podajemy z ulubionymi dodatkami. 

Porady

  • Do przygotowania steków z tuńczyka najlepiej sprawdzą się grube filety. Zbyt cienkie mięso można w łatwy sposób przesuszyć na patelni, przez co nie będzie ono tak apetyczne. Idealnie przyrządzony stek powinien bowiem pozostać delikatnie różowy w środku. Dlatego też nie powinno się go smażyć dłużej niż przez 2 minuty z jednej strony. 
  • Dla osiągnięcia najlepszych efektów polecamy marynować filety przez co najmniej 30 minut. Oczywiście, można skrócić ten proces, ale ryba może wówczas smakować nieco gorzej.
  • Polecamy wyjąć polędwicę z tuńczyka z lodówki na około 30 minut przed smażeniem. Dzięki temu po obróbce termicznej, ryba będzie miała idealną konsystencję. 
  • Jeśli po obiedzie zostaną wam steki, możecie pokroić je na plastry i użyć do przygotowania smacznej sałatki nicejskiej. Równie dobrze smakują w towarzystwie domowego pieczywa posmarowanego jakościowym masłem.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Stek z tuńczyka – przepisy

Domowe steki z tuńczyka świetnie sprawdzą się na obiad. Danie cenione jest nie tylko ze względu na wyśmienite walory smakowe, ale i z uwagi na wysoką ilość wartości odżywczych. Najczęściej przyrządza się je w wersji grillowanej. Poza sezonem można użyć w tym celu patelni grillowej ze specjalnymi żłobieniami. Wystarczy natrzeć rybę przyprawami (lub zamarynować) i położyć ją na ruszcie na około 2 minuty na każdą ze stron. 

Polędwicę z tuńczyka można też przygotować w piekarniku. Wystarczy opłukać i osuszyć mięso, a następnie skropić je oliwą z przyprawami i owinąć folią aluminiową. Steki piecze się przez około 20 minut w temperaturze 190 °C. Można też zapiec je w towarzystwie warzyw, takich jak cukinia, bakłażan, pomidor czy szparagi.

Choć ryba sama w sobie jest bardzo smaczna, przepis na stek z tuńczyka można nieco urozmaicić, doprawiając mięso ulubionymi przyprawami. Dobrze sprawdzi się w tym celu czosnek, rozmaryn, pieprz kolorowy czy tymianek. Można również użyć posiekanej natki pietruszki lub koperku. Fanom azjatyckich smaków, polecamy przygotowanie steków w marynacie z oleju ryżowego, trawy cytrynowej, sezamu i świeżo wyciśniętego soku z jednej połówki cytryny.

Stek z tuńczyka – z czym podawać?

Grillowany stek z tuńczyka smakiem nieco przypomina mięso wołowe. Najczęściej podaje się go w towarzystwie lekkich, warzywnych sałatek z dressingiem. By danie było nieco bardziej sycące, można też zaserwować je z ryżem lub ulubioną kaszą. Równie dobrze smakuje w towarzystwie gotowanych na parze lub pieczonych warzyw, takich jak brokuły, ziemniaki, kalafior czy szparagi. Niektórzy serwują je też w towarzystwie słodko-ostrej salsy z mango.

Choć gotowe steki wystarczy skropić sokiem z cytryny, można też pokusić się o dodatek sosu holenderskiego, dressingu z zielonego pieprzu lub azjatyckiego sosu teriyaki. Tuńczyk dobrze komponuje się również ze smakiem octu balsamicznego, czy też sosu sojowego.

Jak wybrać dobry stek z tuńczyka?

W Polsce najczęściej kupić można tuńczyki importowane z USA, Japonii i Korei Południowej. Dostępne są one w dużych hipermarketach, jak i specjalistycznych sklepach rybnych. By cieszyć się smakiem świeżej ryby, podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jakościowy stek z tuńczyka powinien mieć ciemno czerwony kolor. Jasne zabarwienie lub widoczne plamy to znak, że lepiej powstrzymać się od zakupu. By mieć pewność, że ryba pochodzi z zrównoważonych połowów, polecamy sięgać po produkty z certyfikatem MSC. Stanowi on gwarancję połowów przeprowadzanych w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. 

Czy tuńczyk jest zdrowy?

Choć, ze względu na między innymi wysoką cenę, w Polsce tuńczyk spożywany jest stosunkowo rzadko, warto włączyć go do swojej diety. Stanowi on bowiem dobrze źródło kwasów tłuszczowych omega–3 oraz witamy D, A, E, K oraz B6. Zawiera również cenne składniki mineralne, jak chociażby wapń, żelazo, magnez, selen czy fosfor.

Tuńczyk jest ceniony również przez osoby na diecie, ze względu na niską zawartość tłuszczu, a przy tym wysoką ilość białka. W 100 g ma on jedynie nieco ponad 100 kalorii i aż 23 gramy białka. Przygotowany zgodnie z powyższym przepisem w 100 g dostarczy około 230 kcal.

Ze względu na fakt, iż w tuńczyku znaleźć można również metylortęć, nie należy przesadzać z jego spożyciem. Jeśli jednak raz na jakiś czas skusimy się na stek z tuńczyka, z pewnością nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne