Śliwowica – przepis

Ocena:

4.46 (206)

  • 60 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Śliwowica przyrządzana w domu to nic innego jak mocna, bardzo słodka i aromatyczna nalewka owocowa. To smaczny sposób na szybkie rozgrzanie w zimowe dni – warto ją mieć w domowym barku. Najlepsze do tego trunku są śliwki węgierki, na które sezon zaczyna się pod koniec lipca i trwa aż do października. Dlatego czasu na przygotowanie go jest całkiem sporo. Sprawdźcie, jak powstaje nalewka śliwkowa ze starej, sprawdzonej receptury. 

Składniki:

  • śliwki  1.5 kg

  • spirytus  1 l

  • cukier  500 g

Śliwowica – przepis - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Śliwki: myjemy i drylujemy. Wkładamy je do dużego słoja. Wrzucamy też kilka pestek i zalewamy wszystko spirytusem. Szczelnie zakręcamy naczynie i stawiamy je w ciemnym pomieszczeniu na 4 tygodnie (maceracja nie została uwzględniona w czasie na przygotowanie nalewki).  

  • Krok 2:

    Syrop: po miesiącu odcedzamy nalewkę do czystego naczynia, a śliwki przekładamy do słoja i zasypujemy je cukrem. Odstawiamy je na 3 tygodnie w ciemne miejsce (czas ten nie został ujęty w klasyfikacji dania).   

  • Krok 3:

    Śliwowica: powstały syrop dodajemy do nalewki. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie filtrujemy przez gazę i przelewamy do ozdobnej butelki lub karafki. 

Porady

  • Z czego robi się śliwowicę? Zawsze dobrze sprawdzają się węgierki. Najlepiej wykorzystać bardzo dojrzałe owoce, zebrane pod koniec września. Wybierajmy okazy bez żadnych uszkodzeń. Robaczywe lub obite śliwki zepsują całą nalewkę.  
  • Śliwowica najlepiej smakuje po 2–3 miesiącach leżakowania. W miarę upływu czasu staje się mocniejsza i bardziej aromatyczna. Przed podaniem można ją nieco złagodzić dodatkiem zimnej wody. 
  • Jak zrobić śliwowicę, żeby była klarowna? Filtrowanie nalewki warto powtórzyć, kiedy zauważymy, że na dnie butelki zebrał się osad. Trunek polecamy przelewać przez kilkukrotnie złożoną gazę, ściereczkę muślinową lub pieluchę tetrową. Można też użyć papierowych filtrów do kawy. 
  • Nie wyrzucajmy śliwek po zlaniu syropu do nalewki. Takie owoce świetnie pasują do wszelkiego rodzaju ciast i tortów. Można je też zanurzyć w rozpuszczonej czekoladzie. W takiej formie z pewnością zrobią furorę na imprezach. Pamiętajmy, że to deser wyłącznie dla dorosłych. 
  • Z czym się pije śliwowicę? Tradycyjnie podaje się ją w kieliszkach do nalewki na nóżce. Chociaż ma niepowtarzalny aromat i w niewielkich ilościach wspomaga trawienie, trzeba spożywać ją rozważnie, ponieważ jest bardzo mocna – na 1,5 kg owoców przypada aż 1 l spirytusu. Nalewka ze śliwek to także świetny dodatek do rozgrzewającej herbaty zimowej. Wystarczy wlać do niej łyżkę alkoholu. Warto dorzucić do niej także cynamon i plasterki cytrusów.  
  • Jak powstaje najprostsza śliwowica? Przepis, który nie wymaga dużego nakładu pracy, polega na zasypaniu owoców cukrem i odstawieniu ich na 3–4 tygodnie. Następnie powstały syrop łączymy z alkoholem. Możemy też od razu wymieszać świeże owoce z cukrem i alkoholem. Taką mieszankę odstawiamy na kilka tygodni, ale musimy ją regularnie mieszać.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Śliwowica i inne nalewki 

W Polsce nalewki w domu przygotowywane są często i chętnie. Cały proces jest bardzo prosty, a do tego możemy uwzględnić swoje upodobania smakowe. To też świetny pomysł na prezent dla dorosłych na różne okazje. Domowa nalewka daje szerokie pole do popisu, ponieważ można ją zrobić na setki sposobów. Taki napitek przygotujemy niemal ze wszystkich owoców, ale najpopularniejsza jest cytrynówka i wiśniówka. Warto też przyrządzać oryginalne trunki, które rzadziej goszczą w polskich domach, takie jak: 

  • nalewka z jeżyn – doskonały aperitif i akompaniament dla deserów. Może zastąpić francuski likier w prostym, ale bardzo aromatycznym drinku na bazie ginu – bramble.  
  • nalewka z mniszka lekarskiego – w przeciwieństwie do trunków z sezonowych owoców przygotowuje się ją na początku wiosny, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Ma lekko gorzki smak, często dosładza się ją miodem. Ma wiele właściwości zdrowotnych.  
  • nalewka z dzikiej róży – może powstać z jej owoców lub płatków. Ma cudowny, lekko kwiatowy aromat. Karafka z tym trunkiem to świetny dodatek do sycącego obiadu, ponieważ wspomaga trawienie. 

Innym pysznym pomysłem na napitki są nalewka z orzecha włoskiego (orzechówka), mięty, czarnego bzu, pigwy lub jarzębiny. Te napoje z prądem nie tylko rozgrzewają, ale są też fantastycznym naturalnym sposobem na przeziębienie, niestrawność i wiele innych dolegliwości.  

Dodatki do śliwowicy 

Nalewkę śliwkową można wzbogacić różnymi dodatkami. Stworzymy wtedy oryginalny trunek, którego nie da się dostać w sklepie. Zaskoczmy gości na kolacji, podając go jako aperitif lub dopełnienie deseru. Do urozmaicenia smaku śliwowicy sprawdzą się na przykład: 

  • suszone śliwki – dzięki nim smak nalewki będzie głębszy. Stanie się ona jeszcze bardziej aromatyczna i intensywna. Lepiej sączyć ją naprawdę powoli. Warto dorzucić do niej także rodzynki i miód. To przepis na śliwowicę dla miłośników bardzo słodkich trunków.  
  • przyprawy korzenne – wanilia, kardamon, goździki, cynamon lub imbir. Idealne dodatki na długie zimowe miesiące. Taka śliwowica na zawsze będzie kojarzyć nam się ze świątecznymi wypiekami.   
  • inne owoce – śliwki dobrze komponują się na przykład z jabłkami, gruszkami, winogronami, wiśniami i pomarańczami. 

Czym właściwie jest śliwowica? 

Klasyczna śliwowica to mocny alkohol podobny do brandy, który powstaje w procesie destylacji. Produkuje się ją nie tylko w Polsce, ale także w Europie Wschodniej. Ma charakterystyczną, jasnożółtą barwę. To typowo słowiański trunek. Jego historia sięga XVII wieku, kiedy rozpoczęto produkcję tzw. wypalanek (destylatów) z różnych owoców. Pojawia się także w kulturze żydowskiej. Śliwowica paschalna przyrządzana z zachowaniem zasad koszerności spożywana jest podczas święta Pesach. 

Klasyczne brandy ze śliwek destylowane w warunkach domowych jest uznawane za bimber, ale możemy odtworzyć jego smak i aromat, przygotowując tradycyjną, owocową nalewkę. Przepis jest banalnie prosty. Przygotowanie samego nastawu nie zajmie dłużej niż godzinę. Dalej nalewka robi się już sama, a my musimy tylko cierpliwie czekać. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne