Śliwki w cieście

Ocena:

4.5 (158)

  • 25 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Śliwki w cieście to najlepszy pomysł na szybki deser. Słodkie owoce, otoczone chrupiącą, rumianą skorupką posmakują każdemu od pierwszego kęsa i wejdą już na stałe do domowego menu. Aby wyczarować ten przysmak wystarczy tylko kilka prostych składników. Jakich? Zobaczcie nasz przepis krok po kroku!

Składniki:

  • mąka  150 g

  • mleko  120 ml

  • jajka  1 szt.

  • proszek do pieczenia  3 g

  • cynamon  3 g

  • cukier waniliowy  10 g

  • sól  1 szczypta

  • śliwki  1 kg

  • cukier  50 g

  • olej  500 ml

  • cukier puder  80 g

Śliwki w cieście - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto naleśnikowe: W misce roztrzepujemy jajko i łączymy je z mlekiem. Następnie wsypujemy cukier wanilinowy, cynamon oraz szczyptę soli i dokładnie mieszamy. Do tego stopniowo przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i miksujemy wszystko na gładkie ciasto. Gotową masę przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. 

     

    Przepis na ciasto naleśnikowe
  • Krok 2:

    Przygotowanie śliwek: W tym czasie rozgrzewamy olej i myjemy śliwki. Każdy owoc lekko rozcinamy i pozbawiamy pestki, a w jej miejsce wsypujemy odrobinę cukru. Następnie zamykamy śliwkę i dokładnie obtaczamy ją w cieście. 

    Śliwowica – przygotowanie śliwek
  • Krok 3:

    Smażenie: Śliwki w cieście smażymy na złoty kolor z każdej strony, a następnie wyjmujemy łyżką cedzakową i układamy na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Jeszcze ciepłe posypujemy cukrem pudrem z cynamonem. 

    smazenie-paczkow

Porady

  • Śliwki w cieście naleśnikowym najlepiej smakują podane z gałką lodów lub z kleksem bitej śmietany. W nieco lżejszej wersji, można je podać z waniliowym serkiem homogenizowanym bądź gęstym jogurtem naturalnym. 
  • Gotowy deser można dodatkowo oblać lukrem lub polewą czekoladową. Innym wariantem jest zaserwowanie usmażonych śliwek z dipem do maczania w oddzielnej miseczce. Może to być sos waniliowy, domowa nutella lub po prostu czekolada rozpuszczona w kąpieli wodnej.
  • Pysznie smakują też śliwki w cieście piwnym. Aby je przygotować, wystarczy zastąpić mleko gazowanym trunkiem. Reszta składników i sposób przygotowania pozostaje bez zmian. 
  • W cieście można też smażyć inne owoce. Poza sezonem na śliwki warto wykorzystać do tego jabłka, banany czy gruszki. Zimą, kiedy dostępność świeżych owoców jest mocno ograniczona, można też wykorzystać do tego ananasa z puszki.
  • Jeśli od słodkości smażonych, wolicie te pieczone, wypróbujcie również śliwki w cieście francuskim lub kruchym. Takie chrupiące wypieki są równie rozkoszne, a nie wymagają pilnowania patelni i przewracania śliwek na gorącym oleju. Fanom bardziej puszystych i wyrośniętych ciast posmakują natomiast śliwki w cieście drożdżowym.

Jeśli lubisz śliwkowe wypieki, wypróbuj też przepis na ciasto orzechowe ze śliwkami. 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Śliwki w cieście — o tym musisz pamiętać

Przepis na śliwki w cieście to banalnie prosta i szybka receptura, która uda się każdemu, nawet początkującemu amatorowi gotowania. Podstawą są oczywiście dojrzałe, słodkie i jędrne owoce, najlepiej renklody lub węgierki. Do tego wystarczy już tylko mąka, proszek do pieczenia, jajko i odrobina mleka, kefiru lub maślanki. Tak proste składniki należy jednak odpowiednio przygotować, aby uzyskać idealny efekt. Na co więc należy zwrócić uwagę, robiąc ten przepis? Pierwszym ważnym krokiem jest przesianie przez sito wszystkich sypkich składników. Ta czynność zajmuje tylko kilka sekund, a pozwala pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń z mąki i dodatkowo ją napowietrza, dzięki czemu ciasto staje się bardziej puszyste.

Kiedy mamy już gotową mąkę, możemy przejść do łączenia ze sobą reszty składników, jednak i tu należy trzymać się pewnej zasady. Aby zapobiec tworzeniu się grudek w cieście naleśnikowym, należy najpierw rozkłócić same jajka, następnie dolać mleko i wymieszać mokre składniki, a dopiero później, małymi porcjami wsypać te suche. Zachowanie takiej kolejności pozwoli łatwo wymieszać idealnie gładkie ciasto. 

Ostatnim elementem, o którym musimy pamiętać, jest odpowiednie rozgrzanie oleju. Aby śliwki w cieście dobrze się wypiekły i nabrały rumianego odcienia, tłuszcz powinien mieć 170-180 stopni, podobnie jak podczas smażenia pączkówJeśli będzie on za zimny, ciasto nasiąknie tłuszczem i będzie nieapetyczne. Z kolei zbyt mocne jego nagrzanie sprawi, że ciasto szybko spali się z zewnątrz, a w środku wciąż będzie surowe. Ważne też, aby po smażeniu, odsączyć je z nadmiaru tłuszczu na kawałku ręcznika papierowego. 

Śliwki w cieście — dodatki 

Śliwki w cieście smakują wybornie same w sobie, jednak bazowy przepis można dodatkowo urozmaicić ulubionymi przyprawami i dodatkami. Co warto dodać do ciasta? Jeśli lubicie bardziej aromatyczne desery, możecie doprawić je odrobiną skórki cytrynowej lub pomarańczowej. Świetnie sprawdzi się tu także kawałek startego korzenia imbiru, szczypta kardamonu lub kilka kropli ulubionego olejku do ciasta. Nie od dziś wiadomo też, że śliwki idealnie komponują się z czekoladą, dlatego dobrym pomysłem będzie ciasto naleśnikowe z czubatą łyżką kakao. 

Inne desery ze śliwkami

Śliwki to wdzięczny składnik wielu pysznych dań, deserów i przetworów. Co z nich upichcić, aby najlepiej wykorzystać sezon na te owoce? Jeśli tęsknicie za bułeczkami jak z kuchni naszych mam czy babć, koniecznie odtwórzcie tradycyjne drożdżówki ze śliwkami. Tym, którzy wolą szybkie desery, z pewnością spodoba się pomysł na banalnie proste crumble ze śliwkami, czyli owoce zapiekane pod kruszonką. Prostym przepisem, który trafi we wszystkie gusta, jest także klasyczny murzynek ze śliwkową nutą. Z kolei na wszystkie wyjątkowe okazji polecamy efektowne kruche ciasto ze śliwkami i bezą

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne