Przecier pomidorowy

Ocena:

4.44 (199)

  • 1 godz. 15 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Przecier pomidorowy domowej roboty to świetna baza na szybki sos lub zupę i dobra alternatywa dla passaty ze sklepu. Przyda się nie tylko miłośnikom włoskiej kuchni. Warto zamknąć go w słoiczkach i przechowywać zimą w spiżarni, żeby był zawsze w zanadrzu na błyskawiczny obiad. Sprawdźcie, jak zachować smaki lata na dłużej. Domowy przecier z pomidorów pasuje nie tylko do zupy lub makaronu, ale także zdrowego koktajlu warzywnego. 

Składniki:

  • pomidor  2 kg

  • cukier  12 g

  • sól  6 g

  • pieprz  3 g

Przecier pomidorowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie pomidorów: pozbawiamy je szypułek i przebieramy. Odrzucamy uszkodzone lub spleśniałe warzywa. Jędrne, mięsiste, nienaruszone pomidory myjemy w zimnej wodzie, osuszamy i kroimy w ćwiartki. 

  • Krok 2:

    Gotowanie: wkładamy pomidory do garnka, podlewamy je niewielką ilością wody i dusimy przez 30 minut, aż się rozgotują. Często mieszamy pulpę, żeby się nie przypaliła. 

  • Krok 3:

    Przecier pomidorowy: przeciskamy ugotowane warzywa przez sito. Pozbywamy się w ten sposób nasion i skórek. Powstały gęsty sok ponownie zagotowujemy z cukrem. Doprawiamy go solą i pieprzem. Przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy w garnku wypełnionym gorącą wodą przez 20 minut. 

Porady

  • 1 kg mięsistych pomidorów (najlepiej sprawdzi się odmiana śliwkowa, paprykowa lub rzymska) daje około 600 ml przecieru. To oznacza, że z podanego przez nas przepisu wyjdzie mniej więcej 8 słoiczków o pojemności 150 ml
  • Niektórzy smakosze kuchni włoskiej lub klasycznych polskich zup z pewnością zastanawiają się, jaka jest różnica między koncentratem a przecierem pomidorowym. Odpowiedź jest bardzo prosta – pierwszy z wymienionych produktów otrzymamy, jeśli będziemy odpowiednio długo redukować przecier. Żeby uzyskać gęstą, ciemnoczerwoną, mocno kwaskową esencję pomidora, konieczne może być gotowanie soku nawet przez kilka godzin.    
  • Można też zrobić domowy przecier pomidorowy blenderem. Nie trzeba wtedy długo gotować warzyw i przeciskać ich przez sito, pod warunkiem że wcześniej obierzemy je ze skórki i pozbawimy gniazd nasiennych. 
  • Szybki przepis na przecier pomidorowy przyda się szczególnie latem, kiedy lokalne targi obfitują w świeże, pełne słońca okazy z różnych odmian. To najlepszy czas na przygotowanie się na zimę.  
  • Jeśli użyliśmy do zrobienia przetworów na zimę dużych, wodnistych odmian, takich jak pomidor malinowy lub bawole serce, powinniśmy gotować je dłużej, żeby odparować nadmiar soku i zagęścić przecier. 
  • Kiedy szykujemy przecier z pomidorów na zupę lub sos, przyda się garść aromatycznych ziół. Szczególnie dobrze sprawdzają się zioła prowansalskie, takie jak tymianek, rozmaryn, oregano, bazylia lub majeranek. Można też wykorzystać rozgrzewające przyprawy korzenne – cynamon lub goździki. Z pomidorami zawsze świetnie komponuje się świeży lub suszony czosnek.   
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Przecier pomidorowy – przepisy na sosy i zupy 

Domowy przecier pomidorowy to uniwersalna baza, która pozwala na zrobienie szybkiego obiadu. Warto przygotować go więcej na zimę, żeby był zawsze pod ręką. To świetna alternatywa dla passaty w kartonie lub koncentratu w słoiczku ze sklepu. Przecier własnej roboty przyda się do upichcenia takich dań i dodatków jak: 

  • zupa pomidorowa – w różnych wydaniach, może być to zarówno tradycyjna wersja z ryżem lub makaronem, jak i krem z grzankami lub ciecierzycą. Przygotowaną przez nas wcześniej passatę wystarczy dodać do bulionu, urozmaicić ulubionymi ziołami i przyprawami, a na koniec zabielić śmietaną. Zupa pomidorowa z przecieru to dobre rozwiązanie dla zabieganych i miłośników prostych przepisów.  
  • koktajl warzywny lub smoothie – napój pełen witamin i błonnika. Przecier pomidorowy polecamy łączyć z selerem naciowym, cebulą, czosnkiem i sosem tabasco. Można dodać do niego porcję białka w postaci jogurtu greckiego. Przyprawy, które przydadzą się do zrobienia koktajlu, to przede wszystkim świeżo zmielony pieprz, a także kmin rzymski lub cynamon.   
  • sos pomidorowy – przyda się do przeróżnych dań. Jako pierwsze przychodzą do głowy potrawy kuchni włoskiej, takie jak makaron i pizza, ale prosty sos pomidorowy z przecieru to uniwersalny dodatek, który można wykorzystać także do pulpetów, gołąbków, zapiekanek, naleśników i kopytek. Przyda się do dań z nadziewanych warzyw, takich jak cukinia faszerowana mięsem mielonym.   

Czy przecier z pomidorów trzeba pasteryzować? 

Pasteryzacja słoików to niezawodny sposób na przedłużenie trwałości domowych przetworów. Nie inaczej jest w przypadku przecieru pomidorowego. Żeby zachował konsystencję, smak, zapach i właściwości odżywcze, należy go odpowiednio zawekować. Wiemy, że słoiki zostały poprawnie przygotowane na zimę, jeśli widzimy, że zakrętka jest wklęsła. Pasteryzację można przeprowadzić na dwa sposoby:  

  • na mokro – przekładamy gorący przecier do słoików. Starannie je zakręcamy i wstawiamy do garnka wyłożonego bawełnianą ściereczką, tak żeby się ze sobą nie stykały. Zalejmy je wodą (nie powinna sięgać do zakrętek) i doprowadźmy ją do wrzenia. Gotujmy słoiki z przecierem przez 20 minut. Ostrożnie je wyjmujemy i ustawiamy do góry dnem na blacie kuchennym. 
  • na sucho – odbywa się w piekarniku rozgrzanym do 110°C. Słoiki powinny spędzić w nim około 15 minut. Pamiętajmy, żeby nie używać wtedy naczyń do przetworów typu weck – z kauczukową uszczelką. Może ona ulec uszkodzeniu w wysokiej temperaturze.   

Jak zrobić przecier pomidorowy na zimę do słoików bez pasteryzacji? Niektórzy weterani domowego przetwornictwa polewają gotowy mus łyżką oleju lub oliwy, po czym zakręcają go, przykrywają kocem i odstawiają do wystygnięcia. Warstwa tłuszczu ma tworzyć barierę chroniącą przed drobnoustrojami. Jest to jeden ze sposobów na przedłużenie trwałości przetworów. Nie daje jednak gwarancji, że zachowają one swoje właściwości przez cały rok. 

To może Cię zainteresować

Materiały promocyjne