Udziec z indyka pieczony w rękawie

Ocena:

4.23 (207)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Udziec z indyka pieczony w rękawie to bardzo smaczne i efektowne danie, które dodatkowo jest niezmiernie proste w wykonaniu. Ten sposób przygotowania mięsa nie wymaga skomplikowanych składników, ani długich przygotowań. To niezawodny pomysł na niedzielny lub świąteczny obiad, który można zjeść z ulubionymi dodatkami. Wystarczy pamiętać o kilku drobnych szczegółach, a mięso wyjdzie doskonałe.

Składniki:

  • udka z indyka  700 g

  • olej  40 g

  • słodka papryka  1 łyżeczka

  • czosnek  2 ząbki

  • pieprz  0.5 łyżeczki

  • sól  0.5 łyżeczki

  • majeranek  1 łyżeczka

  • ziemniaki  360 g

  • marchewka  150 g

  • czerwona cebula  120 g

Udziec z indyka pieczony w rękawie - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie składników: Udziec myjemy i osuszamy. W małej misce łączmy ze sobą wszystkie mielone przyprawy oraz olej. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki. Nacieramy mięso gotową marynatą. Delikatnie nacinamy je w kilku miejscach i wkładamy w nie plasterki czosnku. Zamarynowane udo przekładamy do lodówki na co najmniej godzinę.

  • Krok 2:

    Udziec z indyka pieczony w rękawie: Piekarnik rozgrzewamy do 180 °C. Cebulę obieramy i sieczemy w piórka. Ziemniaki myjemy, osuszamy i kroimy w ósemki. Z kolei marchewkę kroimy w grubsze paski. Mięso wyciągamy z lodówki i przekładamy do rękawa. Dodajemy warzywa. Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez około godzinę. Po tym czasie wyjmujemy udo z rękawa, przekładamy je z powrotem do naczynia i podpiekamy przez kolejne 30 minut. Gotowy udziec indyczy podajemy z ulubioną surówką lub innymi dodatkami. 

Porady

  • Podany przepis na udziec z indyka pieczony w rękawie można modyfikować, np. zastępując mieszankę warzyw samymi pokrojonymi w ósemki ziemniakami. Mięso równie dobrze smakuje w towarzystwie brokułów lub brukselki. Można je też podawać w towarzystwie rozmaitych kasz czy ryżu.
  • Pozostałym po pieczeniu sosem, można polać kaszę lub ziemniaki. Sprawdzi się on również do odgrzewania w nim mięsa na kolejny dzień.
  • Jeśli nie posiadacie rękawa do pieczenia możecie włożyć mięso do naczynia żaroodpornego z pokrywką i przygotować klasyczny udziec z indyka pieczony w piekarniku.
  • Pieczone udo z indyka można serwować zarówno na ciepło (jako danie obiadowe), jak i na zimno (jako zamiennik wędliny).
  • Mięso powinno marynować się przez co najmniej godzinę, jednak najlepsze efekty osiągniemy, gdy spędzi ono w lodówce całą noc. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Z czym podawać udziec z indyka pieczony w rękawie?

Udo z indyka pieczone w rękawie to proste, a zarazem wykwintne danie obiadowe, które można podawać z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami albo z ziemniaczanym puree. Równie dobrze komponuje się z ryżem. Do tego sprawdzi się lekka surówka, np. z białej lub czerwonej kapusty, marchewki albo selera. Dobrym pomysłem na zaserwowanie udźca będzie też podanie go w towarzystwie mieszanki warzyw ugotowanych na parze lub upieczonych w piekarniku.

Choć pieczony udziec z indyka kojarzy się przede wszystkim z daniem obiadowym, można go z powodzeniem jeść także na zimno. Pokrojony w plasterki będzie doskonały do kanapek, jako alternatywa kupnej wędliny. Kawałki upieczonego mięsa można też dodawać do sałatek czy dań z makaronu. 

Jak zamarynować udziec z indyka?

Aby mięso było kruche, soczyste i pełne smaku, powinno przynajmniej przez kilka godzin, a najlepiej całą noc, poleżeć w marynacie. Jej postawą jest najczęściej olej lub oliwa. Można użyć też białego wina albo sosu sojowego. Warto dosypać do niej również aromatyczne przyprawy, takie jak czosnek, tymianek, majeranek, cząber lub rozmaryn. Mięso dobrze komponuje się też z wyrazistymi przyprawami, takimi jak curry, chili albo słodka papryka w proszku. 

Przygotowując udziec z indyka w rękawie, można dodać do niego miód lub odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Niektórzy marynują też mięso w mieszance musztardy i ketchupu. 

Jak zrobić soczysty udziec z indyka pieczony?

Ważnym elementem do uzyskania pysznego udka z indyka, jest przede wszystkim jego wcześniejsze zamarynowanie. Nie wysusza się on tak łatwo jak drobiowy filet, dzięki czemu o wiele prościej można uzyskać soczyste mięso. Aby takie wyszło, nie należy ściągać z indyka skóry. Stanowi ona doskonałe zabezpieczenie przed parowaniem wilgoci i utratą soków, a ponieważ jest tłusta, dodatkowo nawilża mięso. 

By cieszyć się idealnym smakiem mięsa, trzeba również wiedzieć, ile piec udziec z indyka. To bardzo istotne, ponieważ mięso nie może być niedopieczone, ale jeśli włoży się je do piekarnika na zbyt długo, może się za bardzo wysuszyć. Z reguły idealny czas pieczenia to około 1,5 godziny. 

Udziec z indyka najlepiej piec w specjalnym, zamkniętym rękawie lub w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. Innym sposobem jest przykrycie go folią aluminiową lub pergaminem. Pod sam koniec pieczenia, można odkryć mięso, żeby przyrumieniło się na wierzchu. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne