Parówki w cieście francuskim

Ocena:

4.23 (207)

  • 20 min.
  • dla 5 osób
  • łatwy

Parówki w cieście francuskim z serem to smaczna przekąska na imprezę, spotkanie w rodzinnym gronie lub wieczór filmowy. Nie trzeba stać godzinami w kuchni, żeby ją przyrządzić. Jest gotowa w 20 minut. Z piekarnika wychodzi rumiana i chrupiąca, a do tego pięknie pachnie. Jej wierzch można posypać sezamem, czarnuszką lub kminkiem. Podpowiadamy, jak zrobić parówki w cieście francuskim, którym nie oprze się żaden imprezowicz. 

Składniki:

  • parówki  250 g

  • ser żółty  100 g

  • ciasto francuskie  250 g

  • jajka  1 szt.

Parówki w cieście francuskim - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie: piekarnik ustawiamy na 200°C, tryb góra-dół. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Jeśli mamy ser żółty w kawałku, kroimy go w cienkie plastry. 

  • Krok 2:

    Parówki: wyjmujemy z opakowania i zdejmujemy z nich błonki. Każdą kiełbaskę owijamy na środku plastrem sera żółtego.  

  • Krok 3:

    Ciasto francuskie: kroimy w prostokąty. Na środku każdego z nich układamy parówkę z serem. Zawijamy je, dobrze dociskając krawędzie ciasta, żeby nie rozkleiło się w trakcie pieczenia. Kiełbaska może trochę wystawać z rulonu. 

  • Krok 4:

    Pieczenie: układamy parówki w cieście francuskim na przygotowanej blaszce. Smarujemy je z wierzchu rozbełtanym jajkiem. Możemy posypać je dla ozdoby białym lub czarnym sezamem. Pieczemy przez 15 minut, aż się zarumienią i staną się chrupiące.  

Porady

  • Jeśli chcemy zrobić parówki w cieście dla dzieci, użyjmy kiełbasek z mięsa drobiowego lub cielęciny. Przed zawinięciem ich w rulon możemy posmarować je ketchupem. Wybierajmy produkt o największej zawartości pomidorów i bez sztucznych ulepszaczy smaku. 
  • Czy parówki w cieście francuskim można przygotować wcześniej? Kiedy szykujemy je w postaci przekąski na imprezę, zawińmy je, ułóżmy na blaszce i wstawmy do lodówki. Są wtedy gotowe do obróbki termicznej. Kwadrans przed planowanym przyjęciem gości posmarujmy je jajkiem i włóżmy do piekarnika. Kiełbaski w cieście można przygotować nawet 2 dni wcześniej.     
  • Zamiast sezamu możemy wykorzystać siemię lniane, czarnuszkę lub kminek. Parówka w cieście francuskim zyska wtedy wiele aromatu. Warto też posypać ją ziołami prowansalskimi lub parmezanem.  
  • Ułatwimy sobie stworzenie kiełbaski w cieście francuskim, kupując miękki żółty ser w plastrach, który nie będzie się łamał podczas zawijania rulonu. Jeśli lubimy takie odmiany jak dojrzały cheddar lub gruyère, zetrzyjmy je na tarce i posypmy nimi wnętrze ciasta.      
  • Domowego hot doga można też przyrządzić za pomocą kruchego ciasta, placka na pizzę lub delikatnych płatów filo.  
  • Zaskakujące może się wydawać, że przepis na parówki w cieście francuskim z serem przyda się także wegetarianom. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Wystarczy użyć zamiennika na bazie białka sojowego. Roślinne parówki można też zrobić samemu, na przykład z tofu, czerwonej fasoli i mąki ryżowej.    
  • Żeby zrobić hot dogi w cieście francuskim, warto zaopatrzyć się w kuchenny pędzelek i silikonową matę do pieczenia – nieprzywierającą podkładkę wielokrotnego użytku, która z powodzeniem zastąpi papier do pieczenia. 
  • Ciasto francuskie trzeba posmarować jajkiem, żeby po upieczeniu miało rumiany kolor i apetyczny połysk. Do takiej glazury przyczepią się też nasiona sezamu lub inne dodatki, którymi dekorujemy wypiek. Możemy użyć całych jajek lub samego żółtka (uzyskamy wtedy ciemniejszy, karmelowy kolor), a także niewielkiej ilości mleka lub roztopionego masła. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Parówki w cieście francuskim z dodatkami 

Proste przepisy na parówki w cieście francuskim powinny znaleźć się w każdym przepiśniku. Przydadzą się nie tylko podczas planowania przekąski do meczu lub na imprezę, ale także na szybki lunch lub obiad. W duecie z gotowymi kiełbaskami mogą wystąpić na przykład różne warzywa, takie jak cukinia, papryka, cebula i pomidory, ale najbardziej popularne wersje tego dania to: 

  • hot dogi w cieście francuskim z serem i szynką – sprawdzą się różne wędliny, które akurat mamy w lodówce, ale jeśli chcemy zachwycić gości, przygotujmy szynkę dojrzewającą – parmeńską, szwarcwaldzką, serrano lub podlaski kumpiak.  
  • parówki w cieście z pieczarkami – grzyby trzeba wcześniej podsmażyć na maśle, najlepiej z cebulką, a następnie posypać nimi kiełbaskę. Taka wersja dania świetnie smakuje z dodatkiem śmietanowego sosu, na przykład z koperkiem lub szczypiorkiem.
  • parówka zapiekana w cieście z boczkiem – pyszna propozycja dla zdeklarowanych mięsożerców. Jeśli obawiamy się, że danie za bardzo nasiąknie tłuszczem, możemy wstępnie wytopić plastry boczku na patelni lub w piekarniku, a dopiero potem owinąć nimi parówki. 

Ciekawym pomysłem na przyjęcie ze szwedzkim bufetem są parówki w cieście francuskim z serem camembert. Kremowy krążek w całości umieszczamy na środku okrągłego naczynia żaroodpornego lub foremki. Dookoła niego układamy rulony z kiełbaskami. Zapiekamy wszystko razem, aż ciasto się zarumieni, a camembert będzie w środku płynny. Przed podaniem odcinamy górę sera, żeby można było zanurzać w nim parówki w cieście. 

Czym posmarować parówki w cieście francuskim? 

Klasyczne hot dogi najlepiej smakują z dodatkiem ketchupu i musztardy. Nie inaczej jest w przypadku parówek zapieczonych z serem w cieście francuskim. Możemy wykorzystać zarówno musztardę delikatesową, jak i jej pikantną wersję, na przykład sarepską lub dijon. Słodkie i pikantne dodatki polecamy podawać w miseczkach obok parówek, ale da się też nimi posmarować wnętrze ciasta. Oprócz klasycznych sosów, które zazwyczaj stoją na drzwiach naszych lodówek, możemy też wykorzystać: 

  • sos czosnkowy – na bazie jogurtu naturalnego i majonezu. Warto wzbogacić go świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki, kolendra lub koperek. 
  • sos barbecue – słodko-pikantny, uniwersalny dodatek, który pasuje do wszelkich dań typu fast-food i zadowoli każdego gościa zajadającego przekąski. Można też wykorzystać jego odmianę pochodzącą z kuchni chińskiej, czyli sos hoisin (na bazie soi i śliwek). 
  • sos chrzanowy – chociaż jest niezastąpionym dodatkiem do jajek na twardo oraz domowych wędzonek i pasztetów, świetnie sprawdzi się też jako akompaniament dla parówek w cieście.  Można zrobić go na zimno (z jogurtem) lub na ciepło (na bulionie i zasmażce).  

Jak zawinąć parówki w ciasto francuskie? 

Ciasto można formować na różnorodne sposoby dookoła parówek. Często rozwałkowuje się je i kroi na długie plastry. Można zrobić to za pomocą radełka, które dodatkowo wykona atrakcyjne pofałdowania. Tak przygotowanymi wstążkami należy okręcić kiełbaski. Końce ciasta należy zawinąć pod spodem, tworząc zwartą całość. 

Inny przepis na ciasto francuskie z parówkami podpowiada, żeby umieścić kiełbaski na środku wykrojonego kwadratu. Wtedy wystarczy zawinąć jego rogi i stworzyć rodzaj kołderki lub koperty. Wierzch warto delikatnie naciąć nożykiem, tworząc delikatne zdobienia. 

Warto też urozmaicić wygląd kiełbasek w cieście poprzez użycie foremek do ciastek o różnych kształtach. Dzięki temu banalna przekąska zostanie ozdobiona atrakcyjnymi gwiazdkami, serduszkami, kwiatkami, listkami, słoneczkami lub chmurkami. To świetny pomysł na parówki w cieście francuskim dla dzieci. 

Co jeszcze można zapiekać w cieście francuskim?   

Ciasto francuskie to często pierwszy produkt, po który sięgamy, kiedy przyrządzamy proste przekąski na przyjęcia. Można kupić je w gotowych płatach, które są gotowe do pieczenia, dlatego chętnie korzystamy z niego, kiedy brakuje nam czasu na pichcenie. Parówka z serem w cieście francuskim to jeden z prostszych pomysłów na użycie go w kuchni. Oto garść inspiracji na inne wytrawne wypełnienia: 

  • Kabanosy w cieście francuskim – szybka przekąska, która zawsze się udaje. Słone, podsuszone kiełbaski świetnie łączą się z delikatnym, chrupiącym ciastem.  
  • Ciasto francuskie ze szpinakiem – sprawdzi się nie tylko na elegancką przystawkę, ale także na pożywny lunch do pracy lub szkoły. Ten smakowity rożek to bardzo bliski krewny greckiej spanakopity. Można wzbogacić go serem feta i czosnkiem. 
  • Szparagi w cieście francuskim – doskonała propozycja na wiosnę i początek lata. Delikatnie zarumienione ciasto i sezonowe, zielone warzywa to duet idealny. Można podawać je z sosem holenderskim lub beszamelem. Świetnie smakują wypełnione szynką parmeńską.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne