Pieczona papryka

Ocena:

4.46 (201)

  • 40 min.
  • dla 3 osób
  • łatwy

Pieczona papryka ma niesamowity głęboki smak i aromat, z wyczuwalną lekką wędzoną nutą. Jest idealna jako składnik na kanapkę, sprawdza się też w roli dodatku do past i sałatek. To także pyszny składnik dań obiadowych, zmiksowana będzie podstawą wspaniałego chłodnika, zupy lub sosu do mięs i ryb. Przygotowana w większej ilości może być przechowywana w słoikach z oliwą – w ten sposób nabierze nowego, ciekawego smaku. Podpowiadamy, jak dobrze upiec paprykę i jak ją wykorzystać.

Składniki:

  • papryka  1 kg

  • czosnek  1 szt.

  • sól  1 szczypta

  • oliwa z oliwek  60 ml

Pieczona papryka - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Pieczona papryka: warzywa myjemy i osuszamy, usuwamy gniazda nasienne. Papryki kroimy na ósemki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w temperaturze 200°C, około 30 minut, aż skórka sczernieje. Przekładamy do torebki foliowej i pozostawiamy do wystudzenia. Potem wyjmujemy je z torebki i zdejmujemy skórkę. Obrać ze skórki, przekroić i usunąć pestki.

    pieczona-papryka
  • Krok 2:

    Papryka pieczona w oliwie: obraną i wystudzoną oprószamy solą i układamy w wyparzonym słoiku. Czosnek obieramy i kroimy w plastry, układamy na papryce.  Podgrzewamy 60 ml oliwy i zalewamy warzywa. Słoik powinien być wypełniony po sam brzeg, a papryka przykryta oliwą. Zakręcamy słoik. Można ją jeść już po 3–4 dniach, ale najsmaczniejsza będzie po około czterech tygodniach.

    czosnek-krojenie

Porady

  • Jeśli nie przepadamy za smakiem oliwy, do papryki pieczonej można dodać olej rzepakowy lub słonecznikowy.
  • Pieczona papryka w oliwie może być wzbogacona o inne składniki, np. zioła, tymianek, bazylię, oregano. Sprawdzą się też kapary lub ziarna pieprzu, a także papryka chili, tej już nie musimy piec.
  • Paprykę pieczoną można jeść samodzielnie, nie trzeba jej robić w zalewie.
  • Papryki należy piec do momentu, aż skórka sczernieje, jednak nie dłużej, bo przestanie być jędrna.
  • Wsadzanie gorącej papryki pieczonej do torebek foliowych może wydawać się kontrowersyjne i z pewnością nieekologiczne. Zamiast tej metody można ją po prostu wsadzić do miski i przykryć talerzykiem, ważne, żeby było to dość szczelne. Sprawdzi się też pojemnik do przechowywania żywności, przystosowany do wysokich temperatur.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Pieczona papryka – jak obrać ją ze skóry

Pieczona papryka słynie z pysznego, lekko wędzonego i słodkiego smaku. Nie ma ona także skórek, mimo, że obranie surowej papryki graniczy z cudem. Jak to możliwe? Papryki piecze się do momentu, aż jej skórka sczernieje. Na tym etapie nie ma się jeszcze czym martwić, bo dopiero w tym momencie zdjęcie skórki jest możliwe. Należy ją delikatnie podważyć nożem i ściągnąć. Skórka z papryki pieczonej powinna zejść z łatwością.

 

Pieczona papryka – przechowywanie

Pieczona papryka powinna być zjedzona od razu, jeśli nie chcemy jej konserwować. W powyższym przepisie pieczona papryka zatrzymuje świeżość dzięki zalaniu jej oliwą, która odcina dostęp powietrza. Taka pieczona papryka nie tylko może być spożyta po dłuższym czasie, ale z każdym tygodniem dzięki zalewie z oliwy i czosnku zyskuje bogatszy smak.


Co zrobić z pieczonej papryki?

To świetny dodatek do kanapek, zarówno od razu po upieczeniu, jak i z zalewy. Sprawdzi się też w formie pasty z pieczonej papryki do pieczywa. Dobrze smakuje z suszonymi pomidorami i ziemniakami ugotowanymi w mundurkach. Całość blendujemy i przyprawiamy do smaku – wystarczy tu tylko sól i pieprz, ale mogą być też inne nasze ulubione przyprawy.

Inną popularną propozycją jest krem z pieczonej papryki. Taka zupa jest niezwykle aromatyczna. Ugotowana na bulionie warzywnym lub mięsnym, z dodatkiem ziemniaków, będzie niezwykle sycąca. A jeśli chcemy, żeby była bardziej kwaśna możemy dorzucić do niej pomidory pokrojone w kostkę lub dolać odrobinę passaty.

A po zblendowaniu jej z podsmażoną cebulką będzie idealna jako sos na zimno lub na ciepło. Świetnie pasuje do delikatnego mięsa z kurczaka lub do ryb. Wyśmienicie komponuje się z warzywami ugotowanymi na parze lub kotletami wegetariańskimi.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne