Ogórki kiszone

Ocena:

4.24 (279)

  • 15 min.
  • dla 5 osób
  • łatwy

Ogórki kiszone z naszego przepisu są chrupiące i mocno ukiszone. Słoiki wypełnione są koprem, czosnkiem i korzeniem chrzanu, dzięki temu mają niesamowity smak i aromat. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do obiadu, składnik surówek i sałatek, zwłaszcza jarzynowej. To obowiązkowa propozycja w domowej spiżarni. Podajemy niezawodną recepturę na ogórki kiszone na zimę.

Składniki:

  • woda  500 ml

  • ogórek  10 szt.

  • chrzan  1 szt.

  • sól  0.5 łyżka stołowa

  • czosnek  2 ząbki

  • koper  1 gałązek

  • liście wiśni  2 liście

Ogórki kiszone - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ogórki: dokładnie je myjemy i układamy ciasno w wyparzonych słoikach. Do każdego dokładamy: koper – przynajmniej jedną parasolkę i łodygę, liść laurowy – 1 lub 2, obrany korzeń chrzanu wielkości małego palca i minimum połowę liścia z łodygą, cały obrany ząbek czosnku lub więcej. Na samym wierzchu ewentualnie – liście wiśni, porzeczki lub dębu.

    Kiszone
  • Krok 2:

    Zalewa do ogórków kiszonych: w przegotowanej, gorącej wodzie rozpuszczamy sól. Wsypujemy czubatą łyżkę na 1 l wody. Zalewę studzimy (powinna mieć ok. 30°C). Zalewamy słoiki do pełna, aż pod brzeg. Zakręcamy szczelnie i zostawiamy na trzy do pięciu dni w temperaturze pokojowej. Jeśli spod pokrywek wycieka zalewa, nic nie robimy – wieczka i tak się zassą. Po tym czasie ogórki kiszone wynosimy w ciemne, chłodne miejsce.

    Sól

Porady

  • Dodanie do słoika liści dębu, wiśni lub porzeczki i korzenia chrzanu sprawi, że ogórki kiszone będą jędrne, twarde i chrupiące, dzięki zawartym w roślinach garbnikach.
  • Kiszenie ogórków to jeden z tradycyjnych sposobów przetwarzania tych warzyw. Mamy też na nie swoje domowe sposoby. Żeby słoiki były odpowiednio zamknięte, należy zakręcić je słoiki od razu po wlaniu wrzątku oraz przykryć je na minimum 12 godzin kocem. Nie jest to jednak konieczne, zwłaszcza w naprawdę ciepłe dni.
  • Często zadawane jest pytanie: ,,czy obierać czosnek do kiszenia ogórków?” W większości przepisów się go obiera. Polecamy spróbować innego sposobu. Dwa obrane ząbki czosnku na słoik i jeden nieobrany delikatnie podsmażony na patelni dosłownie przez kilkanaście sekund tak, by uwolnił jeszcze więcej swojego aromatu.
  • Przepisy na ogórki kiszone mogą się nieco różnić między sobą. Ale każdy powinien dostosować go do własnych upodobań smakowych.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ogórki kiszone – wartości

Kiszone ogórki to nie tylko pyszna przekąska i element drugiego dania na wielu polskich stołach, ale również bogate źródło wartości odżywczych. Przede wszystkich poleca się włączanie ich w odchudzające ze względu na ich niską kaloryczność. W związku z tym, że podczas fermentacji cukier zawarty w ogórkach przekształca się w kwas mlekowy. Kiszone mają jeszcze mniej kalorii niż ich świeże odpowiedniki. Z kolei kwas mlekowy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dzięki ogórkom kiszonym możemy dostarczyć do organizmu witaminy z grupy B, wapń, potas i magnez. Są to mikroelementy niezbędne do funkcjonowania. Kolejnym pozytywem jaki niesie ze sobą ten element polskiej kuchni to obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi, a proces ten niweluje ryzyko wystąpienia chorób serca oraz miażdżycy.


Ogórki kiszone w butelce

Wszelkiego rodzaju przetwory robi się głównie w szklanych naczyniach. Jest to znacznie łatwiejsza i bardziej bezpieczna opcja. Natomiast dużo osób nie wie, że można ten proces wykonywać również przy użyciu opakowań z innego materiału. Np. z kartonu lub plastiku. Istnieją patenty jak zrobić ogórki kiszone w butelce 5 litrowej. I jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy jak najbardziej wykorzystać plastik, który mamy w domu. Warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość, jednak my polecamy klasyczną wersję wekowania w szklanych słoikach. A jeżeli zależy nam na recyklingu to wystarczy dobrze segregować śmieci lub poszukać innych możliwości wykorzystania odpadów. Te w słoikach są po prostu zdrowsze, bo ze szkła do kiszonki nie wydzielają się żadne substancje.


Ogórki kiszone z chili

Jak wiadomo modyfikacji tradycyjnego przepisu jest całe mnóstwo. Bardzo często kisząc ogórki kilka razy według danego przepisu przychodzi ochota na ulepszenia i zmiany. To bardzo dobry syndrom, ponieważ dzięki temu powstają bardzo ciekawe i smaczne wersje, a przekazane dzieciom, znajomym lub sąsiadom mogą przetrwać latami.


Fanów pikantnego jedzenia polecamy ogórki kiszone z chili. Różnica w przepisie polega jedynie na dodaniu odpowiedniej ilości papryczek chili. Należy je pokroić w plasterki, żeby oddały więcej smaku, ostrości i aromatu. Oczywiście ilość ostrego warzywa jest uzależniona od indywidualnych preferencji. Na początek przygody z tym znakomitym przepisem polecamy jedną małą papryczkę na słoik. Można również dodać je w formie suszonej przyprawy.


Tak ukiszone ogórki z chili świetnie sprawdzają się jako przekąska lub element koreczków na przyjęcie. Jak najbardziej mogą być podane do tradycyjnego polskiego obiadu.

Zobacz także: ogórki konserwowe z chili

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne