231213PortretyBurda-MK31996 Ewa Niepytalska Artur Rogalski

Mus jabłkowy

Ocena:

4.35 (168)

  • 1 godz. 15 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Mus jabłkowy to aksamitny, kremowy, pełen witamin dodatek do różnych wypieków, deserów na zimno i śniadań na słodko. Zasmakuje najmłodszym i jest zdrowy – nie zawiera rafinowanego cukru. Warto przechowywać go w słoiczkach, w spiżarni. Dzięki temu jest zawsze pod ręką, kiedy chcemy przyrządzić szarlotkę lub rozgrzewającą owsiankę z przyprawami korzennymi. Podpowiadamy, jak zrobić mus z jabłek na zimę i jak zawekować słoiki. 

Składniki:

  • jabłka  2.5 kg

  • woda  200 ml

  • cytryna  1 szt.

  • cynamon  8 g

Mus jabłkowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Rolujemy cytrynę przez chwilę płaską dłonią po blacie, lekko ją przyciskając, żeby rozluźnić miąższ. Przekrajamy owoc na pół. Wyciskamy. Możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą przenośnego urządzenia kuchennego (bez wysiłku uzyskamy wtedy więcej soku). Nie wyrzucajmy skórek, przydają się do wielu przepisów i trików, choćby ze względu na swój świeży zapach. Przelewamy sok przez sitko, żeby pozbyć się pestek. Powinniśmy otrzymać około 50–60 ml. Jeśli cytryna była dosyć mała, a jej miąższ suchy, wyciśnijmy kolejny owoc. Możemy wykorzystać też limonkę.  

    mus jabłkowy - wyciskanie cytryny
  • Krok 2:

    Wlewamy wodę i sok z cytryny do dużego, szerokiego garnka z grubym dnem i dopasowaną przykrywką. Powinien mieć około 5 l pojemności, swobodnie mają się w nim zmieścić wszystkie jabłka na mus. Przygotowujemy go wcześniej, żeby móc od razu wrzucać do niego krojone owoce. Dzięki temu nie zdążą się utlenić i zmienić barwy, zanim zaczniemy gotowanie. 

    mus jabłkowy - garnek z wodą i sokiem
  • Krok 3:

    Obieramy jabłka. Najlepiej wykorzystać więcej niż jedną odmianę, połączyć słodkie i kwaskowe smaki. U nas jest to gala (soczysta, lekko gruszkowa) i mutsu (zielona, krucha, kwaśniejsza). Staramy się zdjąć jak najcieńszą warstwę skórki, żeby nie stracić zbyt dużo miąższu. Łupinki możemy zachować. Przydadzą się na przykład do kompotu. Dzielimy obrane owoce na ćwiartki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Następnie kroimy miąższ w kostkę i wrzucamy go do garnka

    mus jabłkowy - krojenie jabłek
  • Krok 4:

    Przykrywamy garnek. Gotujemy owoce na małym ogniu przez około 40 minut. Żeby mus jabłkowy miał wyjątkowy aromat, możemy dorzucić do niego nasiona wyjęte z laski wanilii, kardamon lub goździki, a także inne owoce cytrusowe, na przykład cząstki pomarańczy lub grejpfruta. Zdejmujemy przykrywkę i gotujemy mus jeszcze przez 20 minut. Dodajemy mielony cynamon. Mieszamy. Jeśli chcemy, żeby mus był całkiem gładki, możemy zmiksować go za pomocą ręcznego blendera

    mus jabłkowy - gotowanie
  • Krok 5:

    Przygotowujemy 4 słoiki o pojemności 500 ml. Myjemy szkło, wyparzamy je i dokładnie osuszamy. Upewniamy się, że nie jest wyszczerbione. Oczyszczamy również zakrętki i sprawdzamy, czy nie są zardzewiałe lub wygięte. Umieszczamy w nich gorący mus z jabłek, najlepiej za pomocą chochelki z wylewką. Staramy się nie ubrudzić krawędzi, a jeśli się to nie uda, dokładnie je wycieramy. Szczelnie zakręcamy słoiczki i odstawiamy je do góry dnem. Otulamy je ręcznikiem, żeby mus wolniej się studził

    mus jabłkowy - rozkładanie do słoiczków
  • Krok 6:

    Kiedy mus jabłkowy całkowicie wystygnie, sprawdzamy, czy zakrętki poprawnie się zassały. Jeśli tak, to znaczy, że przetwory są odpowiednio zabezpieczone i możemy odstawić słoiczki do spiżarni lub w inne chłodne, suche i zaciemnione miejsce. Przecier jabłkowy przyda się do różnych wypieków, a także do słodkich dań na szybko, takich jak owsianka lub naleśniki.        

    mus jabłkowy - gotowy

Porady

  • Odpowiednio przechowywany mus jabłkowy w słoikach przetrwa cały rok. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zakrętki poprawnie się zassały, możemy przeprowadzić pasteryzację. Do wyboru mamy dwie metody – na mokro (w garnku z wrzącą wodą) lub na sucho (w piekarniku).  
  • Domowy przecier jabłkowy idealnie sprawdzi się jako nadzienie do ciasteczek, rogalików, bułeczek drożdżowych, kruchych tart lub warstwowych deserów na biszkopcie. Uzupełni ryż na mleku lub placuszki śniadaniowe (na przykład skyrniczki). Najczęściej jednak wykorzystuje się mus jabłkowy do szarlotki. Oprócz klasycznego przepisu polecamy też różne wariacje na jej temat. Ciekawym pomysłem jest na przykład szarlotka z budyniem lub pianką bezową. 
  • Przecier owocowy to jeden z pierwszych pokarmów, jakie wprowadzamy do diety malucha. Nasz przepis sprawdzi się idealnie, jako że nie dodajemy cukru do musu, polegamy jedynie na naturalnej słodyczy owoców.    
  • Mus z jabłek sprawia, że wypieki są wilgotne. Często dodaje się go na przykład do ciasta marchewkowego lub wiewiórki. 
  • Zastanawiacie się, jak zrobić mus jabłkowy do mięs, na przykład kaczki lub karkówki? Wystarczy odpowiednio go doprawić. Przydadzą się przede wszystkim sól i pieprz, a także świeże, pachnące zioła, takie jak rozmaryn i tymianek.  
Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne