Pieczony łosoś (z ziemniakami)

Ocena:

4.47 (164)

  • 1 godz. 10 min.
  • dla 4 osób
  • średni

Pieczony łosoś to przepis na prosty, ale przede wszystkim bardzo zdrowy obiad. Filety z tej ryby bogate są w kwasy omega-3, białko oraz witaminy – powinny więc być jedzone tak często, jak to możliwe. Łosoś z piekarnika może być podawany ze świeżymi, chrupiącymi warzywami i ćwiartkami pysznych ziemniaków.

Składniki:

  • łosoś  1 kg

  • ziemniaki  700 g

  • masło  50 g

  • cytryna  1 szt.

  • oliwa z oliwek  20 ml

  • pieprz  1 szczypta

  • sól  1 szczypta

Pieczony łosoś (z ziemniakami) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Pieczone ziemniaki: obieramy je ze skórki, kroimy na kawałki podobnej wielkości, najlepiej ósemki. Obgotowujemy przez 10 minut w lekko osolonej wodzie, odcedzamy i odparowujemy wodę, lekko wstrząsając przykrytym garnkiem. Dzięki temu powierzchnia ziemniaków lekko się „zmechaci”, a podczas pieczenia będzie lepiej chłonąć przyprawy. W ten sposób nie tylko łosoś z piekarnika, ale i ziemniaki będą mieć grubą i chrupiącą skórkę. Rozgrzać piekarnik do ok. 180–200 stopni Celsjusza.

    Ziemniaki
  • Krok 2:

    Przygotowanie łososia: filety z ryby płuczemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, wykładamy (skórą na dół) na blaszce wysmarowanej oliwą. Skrapiamy obficie sokiem z cytryny, posypujemy solą i pieprzem do smaku, kładziemy na wierzchu cienkie plasterki masła.

    Łosoś surowy
  • Krok 3:

    Pieczenie: ziemniaki wykładamy na blaszkę z wyższym brzegiem, polewamy oliwą, posypujemy przyprawami (warto sprawdzić naszą propozycję przyprawy do ziemniaków w nocie redakcyjnej poniżej), lekko mieszamy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 30–35 minut albo aż skórka osiągnie złoto–brązowy kolor. Rybę pieczemy razem z ziemniakami. Kiedy będą prawie gotowe należy przełożyć je na niższą półkę piekarnika, a na wyższej umieścić blaszkę z łososiem. Łosoś pieczony może być na tej samej blaszce, co ziemniaki. Całość piec dodatkowo ok. 10–15 minut.

    pieczenie ziemniaków i łososia

Porady

  • Łosoś z piekarnika i pieczone ziemniaki to świetny duet obiadowy. Gotowane ziemniaki można zastąpić surowymi, pokrojonymi w ósemki, które przygotujemy razem z rybą. Przepis na mieszankę przypraw do ziemniaków znajduje się niżej, w nocie redakcyjnej.
  • Przepis na łososia pieczonego sprawdzi się również w przypadku dzwonków. W ten sam sposób można zapiekać też inne ryby, np. pstrąga, dorsza, mirunę.
  • Ziemniaki przed pieczeniem muszą być polane jakimś tłuszczem, np. oliwą. Dobrze w tej roli sprawdzą się również olej rzepakowy czy roztopiony gęsi tłuszcz. Łosoś pieczony wytopi swój własny tłuszcz, dlatego nie ma potrzeby, by dodawać do niego dużo masła.
  • Łosoś pieczony będzie dostarczał jeszcze więcej witamin, jeśli do sałatki, z którą będzie podany dodamy więcej surowych warzyw i owoców. Pasują tu pomidorki cherry, zielony ogórek, papryka, filety z pomarańczy czy pestki granatu. Sprawdź też inne przepisy na sosy od sałatki.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Łosoś pieczony – jak go zrobić?

Przepis na łososia z piekarnika to równocześnie przepis na kompletny i prosty obiad dla całej rodziny. Można na go zrobić na 3 sposoby, podstawowy to ułożenie gotowych kawałków ryby na blaszce, brytfance lub w naczyniu żaroodpornym. To dobra metoda, jeśli robimy mięso w marynacie, w innym wypadku trzeba pamiętać o dodaniu do niego tłuszczu, inaczej może wyjść zbyt suche. Druga opcja to łosoś w rękawie, które gwarantuje uzyskanie soczystej ryby – można zapiekać razem z ziemniakami i warzywami. Jeśli chcemy, żeby całość była dobrze podpieczona, to wystarczy 10 minut przed końce naciąć rękaw. Trzecia wersja to łosoś pieczony w folii, uzyskamy efekt podobny do tego zrobionego w rękawie.


Ile piec łososia w piekarniku z termoobiegiem? Rybę bez przykrycia należy piec nie dłużej niż 15–20 minut. Czas wydłuża się do 25–30 minut, gdy zdecydujemy się na łososia pieczonego w piekarniku w naczyniu żaroodpornym lub w folii.


Dodatki do łososia pieczonego

Łosoś dobrze komponuje się z ziemniakami z wody, z pieczonymi, z frytkami, przy czym mogą być z różnych warzyw, np. z marchewki, selera, batata. Sprawdzą się też wszelkiego rodzaju warzywa pieczone lub duszone, np. połączenie bakłażana, cukinii, cebuli, papryki i pomidorów z ziołami prowansalskimi – inspirowane kuchnią włoską. Całość dopełni surówka, w najprostszej wersji z mieszanki sałat (lub rukoli),  doprawiona oliwą, octem winnym lub balsamicznym, solą i pieprzem. Jest to najprostszy dressing do sałatki. Można wzbogacić ją o pomidorki koktajlowe, ogórek kiszony i sos winegret. Klasycznym dodatkiem jest surówka z kiszonej kapusty, z marchewką, cebulą z pieprzem i oliwą.


Do ryby obowiązkowo na talerzu powinny pojawić się ćwiartki cytryny lub limonki.

 

Przyprawa do ziemniaków

Do łososia pieczonego idealnie pasują ziemniaki – razem tworzą pyszny zestaw obiadowy. Można je doprawić gotową przyprawą do ziemniaków kupioną w sklepie. Jednak w takim przypadku zawsze warto sprawdzać skład, ponieważ często mają one niezdrowe dodatki. Warto zrobić taką przyprawę w domu, jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a do tego możemy kontrolować jej skład. Co może się w niej znaleźć? My proponujemy połączyć po pół łyżeczki: papryki słodkiej, papryki ostrej, tymianku, oregano oraz soli i pieprzu. Możliwości jest wiele i można dostosować je do swojego smaku. Popularne są też ziemniaki z dodatkiem czosnku (świeżego lub granulowane), soli i grubo mielonego pieprzu. Jeśli lubimy ziołowe smaki, to pieprz czarny możemy zastąpić ziołowym. Dobrze smakują też ziemniaki obsypane ziołami prowansalskimi.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne