Krewetki w tempurze

Ocena:

4.12 (220)

  • 15 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Smaczna przystawka dla gości - krewetki w tempurze. Tempura wbrew pozorom nie jest trudna, ale warto sprawnie ją przygotować. Krewetki w tempurze najlepiej smakują podane od razu po usmażeniu, ponieważ właśnie wtedy najintensywniej chrupią. Krewetki w tempurze są wspaniałą przekąską, mogą jednak być także daniem głównym. Wystarczy podać je z odpowiednimi dodatkami. Poza tym krewetki w tempurze możemy śmiało wykorzystywać jako składnik innych dań, np. sushi. Są pyszne! 

Składniki:

  • krewetki tygrysie  6 szt.

  • cukinia  1 szt.

  • bakłażan  1 szt.

  • marchewka  1 szt.

  • mąka pszenna  1.5 szklanki

  • olej słonecznikowy  0.5 l

  • woda gazowana  1 szklanka

  • sól  2 szczypty

  • pieprz  2 szczypty

Krewetki w tempurze - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Krewetki rozmrażamy, myjemy i obieramy. Warzywa kroimy w kostkę mniej więcej o wymiarach 1-2 cm.

    krewetki w tempurze 1
  • Krok 2:

    Przygotowujemy tempurę. Mieszamy mąkę z wodą gazowaną lub piwem (alkohol zapobiega szybkiemu wchłanianiu się oleju podczas smażenia) i doprawiając ją solą oraz pieprzem. Po wymieszaniu powinniśmy uzyskać klejące się ciasto.

    krewetki w tempurze 2
  • Krok 3:

    Zanurzamy w nim warzywa i krewetki, tak aby były całe pokryte tempurą. Do woka lub głębokiego garnka wlewamy olej lub oliwę z oliwek, a następnie smażymy przez 5 minut.

    krewetki w tempurze 3
  • Krok 4:

    Krewetki w tempurze możemy podawać przystawkę na talerzykach lub nadziane na patyczki. Smacznego!

    krewetki w tempurze 4

Porady

Krewetki - przepis na pyszne skorupiaki jest prosty i nadaje się do szybkiego zrobienia nawet, kiedy pod drzwiami stoją niezapowiedziani goście. Krewetki w tempurze często podawane są w restauracjach azjatyckich. Tak przyrządzone krewetki są chrupiące, ale jednocześnie delikatne. Krewetki w tempurze w tym przepisie przyrządzamy z użyciem panierki z mąki, ale możemy także eksperymentować - sprawdzi się na przykład panierka panko, popularna w krajach azjatyckich, które jest jeszcze bardziej chrupka. Krewetki smażymy w dobrze rozgrzanym tłuszczu, najlepiej w głębokim garnku, tak by swobodnie mogły unosić się na powierzchni oleju. Jeśli chodzi o podawane z nimi warzywa możemy użyć niemal każdego rodzaju, pod warunkiem, że będą to warzywa o stosunkowo niskiej zawartości wody, które nie rozpadną się podczas smażenia. Takie danie to znakomita przekąska, np. na imprezę.

Zobacz też: oliwki i warzywa w tempurze

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić krewetki?

Krewetki mają to do siebie, że można przyrządzać je na bardzo wiele różnych sposobów. Krewetki w tempurze to tylko jedna z możliwości. Warto także spróbować krewetek smażonych z czosnkiem, białym winem i chili albo krewetek z grilla. Krewetki świetnie sprawdzają się też jako dodatek do dań z makaronem oraz w zupach. W sklepach dostępne są różne rodzaje krewetek, najczęściej w formie mrożonej. Krewetki zawsze rozmrażamy w zimnej wodzie lub po prostu umieszczając je w lodówce. Krewetki kupujemy w wersji oczyszczonej, już gotowej do spożycia lub oczyszczamy je sami. 

Jak obrać krewetki?

Krewetki w pierwszej kolejności oczyszczamy z pancerza, bo prostu go odrywając. W zależności od tego, jakie danie przyrządzamy, możemy zostawić ogonek, za który łatwo będzie chwycić podczas jedzenia lub go usunąć. Po usunięciu pancerzyka, nacinamy krewetki i usuwamy czarną żyłkę, która znajduje się wewnątrz krewetki, czyli jej przewód pokarmowy. W przypadku mrożonych krewetek to właściwie wszystko, co musimy zrobić - potem już tylko płuczemy skorupiaki i przystępujemy do gotowania.

Jak jeść krewetki?

Znów - wszystko zależy, jakie mamy przed sobą danie. Jeśli jest to sałatka, do której użyto małych krewetek lub dokładnie oczyszczono większe, jemy ją po prostu jak zwykłą sałatkę. Może się jednak zdarzyć, że dostaniemy same krewetki lub krewetki w konkretnym daniu, które będą miały ogonki, a nawet pancerze i główki. Ogon krewetki łatwo oderwać, wystarczy go lekko przekręcić. Podobnie postępujemy z głową (koneserzy wysysają środek), pancerz również usuwamy palcami.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne