Konfitura ze śliwek

Ocena:

4.47 (155)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 5 osób
  • łatwy

Konfitura ze śliwek to fantastyczny dodatek do pieczywa, naleśników, owsianki lub deserów. Można posłodzić nią rozgrzewającą herbatę. To jeden z prostszych przepisów na przetwory z węgierek. Nie wymaga dużego nakładu pracy, a efekt jest powalający. Do gotujących się owoców można dodać wanilię, cynamon lub kakao. Sprawdźcie, jak powstaje słodka i esencjonalna konfitura ze śliwki.  

Składniki:

  • śliwki  2 kg

  • cukier  1.8 kg

  • sok z cytryny  20 ml

  • woda  900 ml

Konfitura ze śliwek - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Śliwki: przebieramy i myjemy, po czym osuszamy na ściereczce. Przepoławiamy je i wyjmujemy z nich pestki za pomocą nożyka lub drylownicy.  

  • Krok 2:

    Syrop: w garnku z grubym dnem zagotowujemy wodę. Rozpuszczamy w niej cukier. Redukujemy, aż syrop zacznie robić się gęsty.

  • Krok 3:

    Gotowanie: wrzucamy owoce do garnka. Dodajemy sok z cytryny. Podgrzewamy owoce na małym ogniu, żeby wchłonęły cały syrop. Konfitura ze śliwek stanie się gęsta i szklista. Podgrzewamy ją przez około 1,5 godziny.  

  • Krok 4:

    Wekowanie: wkładamy gorące konfitury do umytych i wyparzonych słoiczków. Zakręcamy je i odwracamy do góry dnem. Owijamy grubym ręcznikiem i czekamy, aż całkowicie wystygną, po czym przenosimy do spiżarni.    

Porady

  • Konfitura ze śliwek węgierek zawiera dużo naturalnego konserwantu, jakim jest cukier, dlatego możemy pominąć pasteryzację w garnku lub piekarniku. Wystarczy, że umieścimy gorące przetwory w świeżo wyparzonych słoikach. Po wystudzeniu zakrętki powinny być wklęsłe, co będzie oznaczać, że prawidłowo się zassały.  
  • Przetwory na zimę najlepiej przygotować z dojrzałych śliwek węgierek. Są słodkie, a pestki z łatwością odchodzą od ich miękkiego miąższu.  
  • Nasz przepis na konfitury ze śliwek składa się tylko z czterech składników: owoców, cukru, wody i soku z cytryny. Pasują do nich jednak różne dodatki, takie jak cynamon, wanilia, kakao, a nawet rum. Słodkie przetwory z węgierek można wzbogacić też innymi owocami, na przykład jabłkami, gruszkami, brzoskwiniami lub aronią.   
  • Cukier możemy zastąpić niskokalorycznym słodzikiem, takim jak ksylitol lub erytrol. Konfitura ze śliwki nie straci na smaku, a będzie miała niższy indeks glikemiczny. Warto przyrządzać takie przetwory na diecie redukcyjnej.  
  • Śliwki (a szczególnie ich skórka) zawierają dużo pektyny, która pomaga uzyskać odpowiednią konsystencję konfitury. Nie ma więc potrzeby dodawania składników zagęszczających i żelujących.  
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czym się różni konfitura ze śliwek od dżemu? 

Domowa konfitura śliwkowa to coś dla miłośników bardzo słodkich przetworów. Żeby ją zrobić, najpierw warto przygotować syrop cukrowy. Dopiero do takiej bazy wrzucamy umyte i wydrylowane owoce. Dzięki temu na początku nie trzeba ich intensywnie mieszać, żeby nie przywarły do dna. Taki zabieg pozwala otrzymać przetwory z większymi kawałkami owoców. To jedna z różnic między dżemem a konfiturą – struktura. Poza tym z powyższego przepisu otrzymamy bardzo słodkie smarowidło na kanapkę. Na kilogram owoców przypada prawie taka sama część cukru. Dżem ze śliwek zazwyczaj wykorzystuje proporcję 3:1. Jeszcze inaczej jest w przypadku tradycyjnych przetworów z węgierek. Powidła śliwkowe w ogóle nie wymagają słodzenia. Gotuje się je bardzo długo i cierpliwie, przez 3 kolejne dni. Dzięki temu stają się niezwykle esencjonalne i smakowite.       

Do czego pasuje konfitura ze śliwek? 

Słodka, aromatyczna konfitura ze śliwki węgierki to przede wszystkim świetny dodatek do pieczywa. Można nią posmarować kromkę świeżego chleba, bagietkę lub chałkę. Urozmaici każdą owsiankę i doskonale pasuje do rozgrzewającej zimowej herbaty, zwłaszcza jeśli zrobiliśmy przetwory z dodatkiem przypraw korzennych. Domową konfiturę śliwkową można też wykorzystać jako nadzienie do: 

  • pączków – zarówno naszych tradycyjnych kulek z ciasta drożdżowego, jak i innych smakołyków smażonych na głębokim tłuszczu, takich jak nowoorleańskie beignets
  • naleśników – na dobry początek dnia lub słodką przekąskę. Konfitura ze śliwek węgierek może stanowić samodzielne nadzienie, ale można za jej pomocą urozmaicić na przykład naleśniki z mascarpone lub budyniem. 
  • rogalików – drożdżowych, francuskich lub półkruchych. To szybki i prosty pomysł na podwieczorek lub drugie śniadanie. Jeśli wykorzystamy gotowy płat ciasta i zawiniemy go z konfiturą z własnej spiżarni, otrzymamy świetny deser w pół godziny.  
  • babeczek – kruchych muszelek lub monoporcji ucieranego ciasta pieczonego w papilotkach. Konfiturą można wypełnić na przykład babeczki cytrynowe lub sernikowe. Sprawdzi się też jako element dekoracji lub warstwa tortu. 

Jakie przetwory można zrobić ze śliwek? 

Przetwory ze śliwek węgierek należą do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju. Spiżarniane półki zazwyczaj uginają się od dżemów i powideł, ale można też zrobić takie specjały na zimę jak:   

  • nutella ze śliwek – zdrowszy zamiennik popularnego kremu na kanapki z orzechami laskowymi. Powstaje z kilku prostych składników i oferuje więcej wartości odżywczych niż produkt ze sklepu. Powidła ze śliwek z czekoladą to świetny pomysł na domowe przetwory, które posmakują dzieciom. Wcale nie muszą zawierać dużo cukru. 
  • nalewka ze śliwek węgierek – fantastycznie smakuje i rozgrzewa zimową porą. Można sączyć ją do podwieczorku lub podawać na specjalne okazje.  
  • śliwki w occie – ciekawie komponują się z daniami mięsnymi i serami. Słodko-kwaśną zalewę warto wzbogacić przyprawami korzennymi, zwłaszcza goździkami, które uwydatnią smak jesiennych owoców. 
  • kompot ze śliwekdomowy napój do obiadu, któremu nie mogą dorównać żadne soki z kartonu. Kojarzy się z popołudniami w rodzinnym domu. Najlepiej przyrządzić go z węgierek, ale sprawdzą się także renkloda lub mirabelka. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne