Kawa po wiedeńsku

Ocena:

4.49 (176)

  • 5 min.
  • dla 1 osoby
  • łatwy

Kawa po wiedeńsku to świetny pomysł na kawę i deser w jednym. Ten przepis to idealna propozycja dla wszystkich fanów kofeiny i słodkich czekoladowych smaków. Przygotowanie kawy po wiedeńsku jest proste, a jej aromat jest wyjątkowy. Dodatek śmietanki i czekolady sprawia, że kawa ta jest naprawdę aksamitna i kremowa. Smak kawy po wiedeńsku zaskakuje, podobnie jak jej historia! Zobacz, jak zrobić kawę po wiedeńsku – z dodatkiem bitej śmietany i kostek czekolady deserowej

Składniki:

  • czekolada deserowa  18 g

  • kawa  2 łyżeczka

  • cukier  30 g

  • śmietanka  50 ml

Kawa po wiedeńsku - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Jak zrobić kawę po wiedeńsku? Zaczynamy od zaparzenia kawy w kawiarce – ewentualnie przygotowujemy ją takim sposobem, jakim lubimy na co dzień. Powstały napar powinien być esencjonalny, aromatyczny. W czasie, gdy kawa się parzy, podgrzewamy mleko, a następnie przy użyciu spieniacza łączymy je z czekoladą. Czekolada powinna się rozpuścić.

    Kawiarka
  • Krok 2:

    W kolejnym kroku przechodzimy do ubicia śmietanki. Zaparzoną kawę łączymy z cukrem i mieszamy pozwalając mu się rozpuścić. Następnie wszystkie składniki wlewamy do szklanki – czekoladę z mlekiem, kawę i na koniec dodajemy śmietankę. Kawę po wiedeńsku możemy podawać oprószoną kakao lub cukrem trzcinowym. To ciekawa odmiana dla wszystkich smakoszy kawy i słodkich smaków.

    Bita śmietana

Porady

  • Fani korzennych smaków o posypania kawy po wiedeńsku mogą wykorzystać np. cynamon.
     
  • Kawę można również zaparzyć w ekspresie.
     
  • Gorzką czekoladę można zamienić również na mleczną.
     
  • Śmietankę do kawy najlepiej ubić za pomocą trzepaczki, blendera lub miksera. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kawa po wiedeńsku – jak podawać?

Kawę po wiedeńsku najlepiej podawać w szerokich kubkach lub szklankach. Filiżanki nie sprawdzą się tu najlepiej, gdyż istnieje ryzyko, że cały napój się w nich nie pomieści. Kawa po wiedeńsku serwowana jest zazwyczaj w towarzystwie deserów takich jak np. sernik wiedeński lub słynny tort sachera. Doskonale sprawdzą się tu również inne wypieki, w tym np. kruche ciasteczka. Wiele osób zastanawia się również, jak pić kawę po wiedeńsku. To zależy od naszych upodobań. Kawę po wiedeńsku można pić „warstwami”, rozpoczynając od bitej śmietany i przechodząc do niższych jej partii. Można również pomieszać kawę tak, aby wszystkie składniki się ze sobą połączyły tworząc jednolity kremowy napój. Często można spotkać przepisy na kawę po wiedeńsku z dodatkiem spienionego mleka zamiast bitej śmietany. Wiedeńska kawa to prosty przepis, bogaty w różne smaki i aromaty. Trudno opisać ją słowami, trzeba koniecznie spróbować!

Krótka historia kawy po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku narodziła się w XVII wieku. Co ciekawe, z jej historią związany jest polski dyplomata i żołnierz - Jerzy Franciszek Kulczycki. Jego postać miała istotny wpływ na wygraną bitwę pod Wiedniem. Po tym wydarzeniu Kulczycki został okrzyknięty przez Austriaków bohaterem. W nagrodę za swoje zasługi, Jerzy Franciszek Kulczycki otrzymał posiadłość i dużą sumę pieniędzy. Oprócz tego, król Jan Sobieski pozwolił mu wybrać dowolny łup z obozu wroga. Wybór Polaka okazał się nie lada zaskoczeniem. Mężczyzna zdecydował się na worki wypełnione ziarnami kawy. Zapasy były na tyle duże, że Kulczycki otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu, która nosiła nazwę „Pod Błękitną Butelką”. Na początku Polak serwował kawę pozbawioną dodatków. Napój był mocno aromatyczny i dość gorzki. Z tego też powodu nie przypadł on początkowo do gustu mieszkańcom miasta. Jerzy Franciszek Kulczycki postanowił więc nieco zmienić smak serwowanej przez siebie kawy, tak by była ona łagodniejsza i nieco słodsza. Zaczął dodawać do kawy mleko i miód. Tak właśnie narodziła się kawa wiedeńska. Po latach przepis na nią uległ po części zmianie, ale to właśnie Polak uznawany jest za człowieka, który zapoczątkował picie kawy z dodatkiem mleka. Przepis na kawę po wiedeńsku mimo upływu kilkuset lat, nadal jest wykorzystywany i popularny na całym świecie. Zdołał on również podbić serca wielu kawoszy. Możemy więc być wdzięczni naszemu rodakowi za wkład, jaki miał w popularyzację picia kawy.

Zobacz też: przepis na tort sachera.
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne