Dżem z mirabelek

Ocena:

4.54 (170)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Dżem z mirabelek wyróżnia się fantastycznym słodko-kwaskowatym smakiem. Dzięki dodatkowi melisy cytrynowej jest nie tylko pyszny, ale i niezwykle aromatyczny. Podany na kromce świeżego, chrupiącego pieczywa z pewnością zachwyci wszystkich domowników. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga wiele czasu. Jeśli lubicie domowe przetwory, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na dżem mirabelkowy.

Składniki:

  • mirabelki  3057 kg

  • cukier żelujący  3057 kg

  • sok z cytryny  3088 łyżki stołowe

  • melisa cytrynowa  3304 gałązek

Dżem z mirabelek - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie owoców: mirabelki dokładnie myjemy i osuszamy. Usuwamy z nich pestki, po czym kroimy je na kawałki o zróżnicowanej wielkości. Owoce zasypujemy cukrem żelującym i przekładamy do lodówki na kilka godzin. 

  • Krok 2:

    Dżem z mirabelek: gałązki melisy cytrynowej delikatnie tłuczemy w moździerzu. Zasypane cukrem mirabelki wyciągamy z lodówki, zalewamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Przekładamy je do garnka, dodajemy do nich melisę. Całość zagotowujemy. Gdy owoce zaczną wrzeć, zmniejszamy moc palnika i kontynuujemy gotowanie przez kolejne 5 minut. Z gotowego dżemu mirabelkowego wyciągamy zioła. Rozlewamy go do słoików. Dokładnie je zakręcamy, obracamy do góry dnem i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. 

Porady

  • Przygotowanego zgodnie z powyższym przepisem dżemu z mirabelek nie trzeba pasteryzować.
  • Gotowy dżem ze śliwek żółtych najlepiej przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu. Może to być garaż, ganek, piwnica lub nieogrzewana spiżarnia. Słoiki można też trzymać w zamykanej szafce kuchennej. Powinna ona jednak być oddalona od źródeł ciepła, takich jak płyta grzewcza czy piekarnik. 
  • Po otwarciu słoiki z przetworami z mirabelek należy przełożyć do lodówki. Najlepiej spożyć je w ciągu miesiąca.
  • Chcecie zrobić dżem z mirabelek bez żelfixu? W tej wersji wypestkowane owoce zalewa się wodą i gotuje przez około 10 minut. Po tym czasie należy dodać do nich cukier, zmniejszyć moc palnika i kontynuować gotowanie, aż do ich zgęstnienia. Może to zająć około 30–40 minut. Tak przygotowany dżem rozlewa się następnie do słoików i pasteryzuje przez mniej więcej 20 minut. 
  • Zastanawiacie się, czy można zrobić dżem z mirabelek bez drylowania? W takim przypadku rozgotowane już owoce należy dokładnie przetrzeć przez sito. Dzięki temu w prosty sposób pozbędziecie się pestek. 
  • Przed przelaniem dżemu z mirabelki do słoików, należy upewnić się, że są one dokładnie wyczyszczone. Jeśli chcecie mieć pewność, że gotowe przetwory zachowają świeżość przez długie miesiące, możecie dodatkowo wyparzyć słoiki (oraz ich wieczka) w piekarniku lub przy pomocy wrzątku. 
  • Do przygotowania dżemu mirabelkowego należy używać wyłącznie świeżych i dorodnych owoców. W przeciwnym razie może się on szybko zepsuć. 
  • Szukacie inspiracji na smaczne, domowe przetwory? Sprawdźcie resztę naszych przepisów na dżemy.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Dżem z mirabelek – dodatki

W najprostszej wersji do przygotowania dżemu potrzeba jedynie trzech składników – śliwek, wody i cukru. Jego smak można jednak wzbogacić na wiele sposobów. Jeśli nie przepadacie za melisą, ale lubicie przetwory o delikatnej, ziołowej nucie, możecie pokusić się o przyrządzenie smacznego dżemu mirabelkowego z werbeną. 

Przepis na dżem z mirabelek można również urozmaicić, dodając do owoców ekstrakt z wanilii. W tej wersji gotowy dżem szczególnie dobrze sprawdzi się jako przełożenie do ciast czy naleśników. Można go również doprawić odrobiną mielonego cynamonu, który nada całości fantastycznego aromatu.

Wolcie bardziej klasyczne przetwory? W takim razie dżem z mirabelek i jabłek z pewnością przypadnie wam do gustu. Do jego przygotowania polecamy wybierać odmiany jabłek o delikatnie kwaskowatej nucie, takie jak szara renta czy antonówka. Przetwory z żółtych śliwek dobrze komponują się także ze smakiem gruszek, cytrusów czy nawet bananów. 

Co można zrobić z mirabelek?

Delikatnie kwaskowate, żółte i drobne śliwki mirabelki najczęściej zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Świeże owoce wykorzystuje się głównie jako dodatek do słodkich wypieków. Fantastycznie przełamują one smak placków z kruszonką, warstwowych ciast z kremem, maślanych tart i klasycznych biszkoptów. To jednak nie koniec ich kulinarnych zastosowań! 

Istnieje bowiem cała masa przepisów na smaczne i proste przetwory z mirabelek. Przede wszystkim można zrobić z nich domowe dżemy, konfitury czy galaretki. Często używa się ich również do przygotowania kompotów lub soków na zimę. Fani domowych trunków mogą z kolei pokusić się o przyrządzenie aromatycznej, rozgrzewającej nalewki z mirabelek z dodatkiem miodu. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne