Dżem truskawkowy

Ocena:

4.4 (219)

  • 4 godz. 0 min.
  • dla 5 osób
  • średni

Dżem truskawkowy zrobiony w domu jest zdrowy - używamy jedynie naturalnych składników, bez zagęszczaczy i konserwantów - przepełniony owocami i po prostu pyszny. W trakcie duszenia truskawki ciemnieją i uwalniają piękny aromat. Można go zrobić w wersji klasycznej lub z nietypowymi dodatkami: z bananem, z pieprzem, a może z limonką? Warto go zapasteryzować, żebyśmy mogli cieszyć się tym wyjątkowym smakiem zamkniętym w słoikach przez cały rok. Polecamy sprawdzony przepis na dżem truskawkowy jak z kuchni babci.

Składniki:

  • truskawki  2 kg

  • cukier  700 g

  • cytryna  1 szt.

Dżem truskawkowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Cytryna: myjemy ją dokładnie, kroimy na pół i wyciskamy sok z cytryny.

  • Krok 2:

    Truskawki: myjemy je pod zimną, bieżącą wodą, obieramy z szypułek. Większe kroimy na połówki lub ćwiartki – w zależności od wielkości, mniejsze możemy zostawić w całości.

  • Krok 3:

    Duszenie: truskawki przekładamy do szerszego garnka, koniecznie z grubym dnem. Możemy je dodatkowo rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków, ale w trakcie duszenia i tak się rozpadną. Wstawiamy na mały gaz, doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy cukier i wlewamy sok z cytryny. Truskawki gotujemy przez co najmniej 3 godziny. Jeśli po tym czasie dżem truskawkowy będzie zbyt rzadki czas można wydłużyć nawet do 5 godzin. Mieszamy często, co kilka minut, żeby owoce się nie przypaliły. Dżem z truskawek zdejmujemy z ognia i mieszamy do momentu, aż pozbędziemy się piany.

  • Krok 4:

    Dżem truskawkowy do słoików: gorące owoce wlewamy do wyparzonych, nieuszkodzonych słoików, zakręcamy. Odwracamy je do góry dnem i odstawiamy na 30 minut. Jeśli chcemy przechować go dłużej, to trzeba go zapasteryzować.

Porady

  • Z podanej proporcji wyjdzie nam około 5 słoiczków po 280 ml.
  • Jeśli truskawki są mało słodkie, zwiększamy proporcje na dżem truskawkowy: 1 kg cukru na 2 kg owoców.
  • Nie trzeba kroić owoców na dżem z truskawek. Przepis uda się również, gdy ugotujemy je w całości. Jednak proces duszenia potrwa nieco dłużej.
  • Warto poznać przepis na powidła śliwkowe bez mieszania, jest to ciekawa alternatywa dla długo gotowanych dżemów wymagających ciągłego pilnowania.
  • Przed przelaniem dżemu truskawkowego do słoików należy je dokładnie oczyścić i wyparzyć. Czyste słoiki gwarantują, że przetwory nie zepsują się zbyt szybko. Dodatkowo sprawdzamy też nakrętki, nie mogą mieć śladów rdzy.
  • Jeśli zależy nam na przygotowaniu jeszcze zdrowszej wersji fit, to polecamy wypróbować dżem truskawkowy bez cukru, a np. z ksylitolem, erytrolem lub syropem z agawy. Jednak w takim przypadku warto dodatkowo zapasteryzować wypełnione słoiki.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czym się różni dżem truskawkowy od konfitury?

Konfitura to owoce smażone w cukrowym syropie. Zwykle do jej przygotowania wybiera się drobniejsze składniki, np. jagody lub wiśnie. Istotne tutaj jest wielokrotne podgrzewanie, owoce z cukrem smażymy na małym ogniu, a następnie zostawiamy do ostudzenia. Proces powtarza się kilka razy. Przetwory te różnią się też zawartością cukru, konfitura ma go więcej, ale więcej jest też owoców. Dżem ma natomiast konsystencję delikatnej galaretki z małymi kawałkami owoców. Do jego przygotowania przydaje się przecierak do warzyw, dzięki któremu uzyskamy gładką konsystencję. Praktykuje się też dodawanie do dżemu zagęszczaczy.

Jak wybrać dobre owoce na dżem truskawkowy?

Za istotę smaku dżemu truskawkowego odpowiadają owoce, żeby wyszedł idealnie musimy wybrać najlepsze okazy.

  • Po pierwsze, należy je dokładnie obejrzeć – powinny być jędrne i bez wgnieceń.
  • Nie kupujmy truskawek, które są zielone lub białe przy końcówkach, ponieważ mogą okazać się kwaśne.
  • Najlepiej sprawdzą się owoce o jednolitym, czerwonym kolorze oraz małych rozmiarach.
  • Dżem najlepiej robić z truskawek z późniejszych odmian. Dodatkowo w szczycie sezonu będą zdecydowanie tańsze.
  • Nie róbmy dżemu z truskawek zbieranych pod deszczu, będą kwaśne i wodniste.

Czym zagęścić dżem truskawkowy?

Cukier jest naturalnym konserwantem, który pozwala zagęścić dżem oraz zapobiega jego szybkiemu zepsuciu. Zdarza się jednak, że dżem z truskawek może okazać się zbyt rzadki. Z tego powodu do przetworów zwykle dodaje się sok z cytryny. Dzięki niemu truskawki szybciej gęstnieją. Istnieją jednak inne metody pozwalające zagęścić domowy dżem truskawkowy.
Stosuje się też gotowe produkty na bazie cukru lub stewii i pektyny – czyli środka żelującego występującego naturalnie w owocach. Jak zrobić dżem truskawkowy z żelfixem? Na opakowani znajdziemy informacje dotyczące stosunku owoców do produktu słodzącego. I tak proporcja 2:1 oznacza, że na 2 kg owoców potrzebujemy 1 kg gotowego produktu żelującego (na 1 kg owoców odpowiednio 0,5 kg zagęszczacza).
Samą pektynę można kupić w sklepie lub Internecie. Jest to naturalny środek żelujący, występujący w owocach. Możemy zrobić dżem truskawkowy z pektyną. Należy jednak mieć na uwadze, że cukier konserwuje, a przetwory z samą pektyną mogą szybciej fermentować i pleśnieć. Zdecydowanie wymagają pasteryzacji.

Dżem z truskawek – przepis inny niż wszystkie

Dżem z truskawek to klasyk wśród dżemów. Jest to jeden z najchętniej wybieranych w sklepach. I prawdopodobnie jeden z pierwszych, o których pomyślimy, wspominając domowe przetwory naszych mam i babć. Niektórym jednak ten prosty smak może się nudzić. Nie jest to jednak powód, żeby skreślać go z listy ulubionych. Są to bardzo wdzięczne przetwory, które pozwalają na liczne eksperymenty.

  • Dżem truskawkowo–bananowy jest słodszą i bardziej delikatną wersją. Dzięki dodatkowi banana ma on gładką i bardziej kremową konsystencję. Jest też zdrowszy, ponieważ wymaga mniejszej ilości cukru lub wcale (banan dodaje słodkich nut).
  • Jeśli jednak nie słodkie, a pikantne chodzi nam po głowie, to zdecydowanie polecamy dżem z truskawek z pieprzem. Ma on zdecydowanie bardziej wyrazisty smak, który podkreśla charakter owoców. Szczególnie mocno polecamy dodanie pieprzu syczuańskiego, który jest mocno pikantny i wnosi świeży, cytrusowy posmak.
  • Ciekawą propozycją jest też dżem truskawkowy z kiwi limonką, ponieważ słodkie i kwaśne idą zwykle w parze. Orzeźwiający smak będzie idealnie komponował się z owsiankami, naleśnikami, babeczkami i wszystkimi ciastami.
  • A skoro mowa o słodko–kwaśnych połączeniach smakowych polecamy uwadze również dżem truskawkowy z cytrusami. Jest on lekko egzotyczny i łatwy do przygotowania. Wystarczy razem z truskawkami ugotować kawałek grejpfruta, limonki, pomarańczy i cytryny.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne